Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '17

 
Kategori
İlişkiler
 

Hayaller, Hayatlar, Hedefler

Günü geçirmek… Anı yaşamanın çok moda olduğu bugünlerde en çok yaptığımız şey günü geçirmek. İlerisini gerisini derinlemesine düşünmeden, var olanla idare etmek, kendini fazla dinlememek, ben ne istiyorum, hayatta olmak istediğim noktada mıyım iç hesabını yapmaktan kaçınmak, ısrarla geçiştirmek. 

 

“Bugün de böyle geçti!” Anı yaşamak, sahip olmadıklarımıza değil olduklarımıza odaklanıp hayatın keyfini sürmek elbette ki takdir edilesi. Ancak şu da bir gerçek ki hedefsiz gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez, edemez. Sen bilinçli seçimler yapıp doğru yönde adımlar atmadığın takdirde kimse dışarıdan bir müdahale ile seni bir anda farklı bir evrene uçurmaz, uçuramaz. Öncelikle senin kafan net olmalı. 

 

Hadi bugün bir başlangıç olsun, bir dur düşün bakalım, kimsin, neredesin, nerede olmak istiyorsun? Kariyerin ne durumda? Peki ya aile ilişkilerin? Özel hayatın? Sosyal çevren? Maddi durumun? Başkalarının yanında “ben böyle hayatımdan memnunum” maskesini takıyor olabilirsin ama kendine karşı açık ol, dürüst hedefler koy. Hedeflerini herkesle paylaşmak zorunda değilsin, sadece sen bilsen kafi.

 

Şimdi geriye işin sağlamasını yapmak kaldı. Hedeflerin ve sen tutarlı mısınız? Belki farkında bile değilsin ama aslında çok istediğini düşündüğün, ortamlarda; hayalimde “evlenip çoluk çocuğa karışmak”, “güney sahillerinde sakin bir kasabada yaşamak”, “Afrika’yı dolaşmak” var diye anlattıkların senin değil başkalarının hayalleri. Burada yapılan en büyük hata ezbere cümleler kurup derinlemesine düşünmeden konuşmak. Evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyorsan biraz düşün bakalım bencilliklerinden sıyrılmaya yakın mısın? Sadece kendini mi düşünüyorsun yoksa ilerisi için, ailen için kenara para atmaya başladın mı? Başlamadıysan neyi bekliyorsun? Haftada en az 2 gece dışarı çıkan, evde yemek pişirmeyen sen; kasaba hayatına neden özeniyorsun? Yoksa aslında istediğin işini değiştirmek mi? Dünyayı gezmek hayalinse ücretsiz izne çık, 2 ay doya doya gez, dolaş, dön. Artık küçük bütçelerle gezmek mümkün, milyoner olmana gerek yok. Yoksa sorun özel hayatın mı? Boşanmak mı istiyorsun?

 

Önceliklerini belirle, hedefini koy. Dürüst bir hedefin varsa aldığın her nefes sana hizmet eder. Düşüncelerimiz dilimize, konuşmalarımıza yansır. Kendimize telkinlerimiz zamanla eyleme dönüşür ve işte o zaman peri masalları gerçek olur. Bir bakmışsın hayalini kurduğun hayatı yaşıyorsun. Ama işin aslını tabi ki sen biliyorsun; bu değişimin ardında sihirli değnek yok dürüst bir hedef ve sen varsın.

 

Sevgi dolu bir hafta olsun,

Sibel ŞENGÜL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 102
Kayıt tarihi
: 04.01.17
 
 

Sibel Şengül / MyMacchiato MatchMaking  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster