Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '09

 
Kategori
Yurtdışı Tatil
Okunma Sayısı
1231
 

Hayalleri yok eden vize

Hayalleri yok eden vize
 

Şöylesine ağız tadı ile gençlik hayallerimizi gerçekleştirmek üzere eşimle yurt dışı gezilerine katılmak istiyoruz.

Her yıl bir ülkeye gidip, gittiğimiz ülkelerin kültürleri ile kendi ülkemizin kültürlerini karşılaştırmak, işimize yarayan almak, yaramayanı da bir kenarda stok ederek, işine yaranlara vermek istiyoruz.

Elin Almanı, Fransızı özellikle kış aylarında bizim ülkemize gelip üç beş ay rahatlıkla kaldığına göre bizim neyimiz eksik diye yola çıkıyoruz.

Öyle ya eşimde bende uzun zaman devlete hizmet etmiş, ta birinci dereceden emekli olmuş, yeşil pasaport hakkı kazanmış emekli memurlarız. Böyle bir geziyi hak ettiğimizi düşünüyoruz. Düşünmekten de öte, kendimize bir hak olarak görüyoruz.

Nasıl görmeyelim ki bir çocuk var o da üniversiteyi bitirmiş, mimar olmuş kendi ayakları üzerinde durmaya başlamış, iki emekli maaşı harcamak(!)için bizi bekliyor. Harca babam harca biter mi? Bitmez dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ama kararlıyız; biz bu emekli maaşlarını bitireceğiz!

Gitmek istediğimiz yeri önümüze koyduğumuz bir küre şeklindeki Dünya haritasından seçmek istiyoruz. Küreyi çevirip, bizim istikametimize hangi ülke gelirse, o aradan bir yer seçeceğiz…

Düşüncesi bile güzel olan bu hareketi uygulamak için küreyi önümüze koyup çeviriyoruz. A oda ne? Çok tanıdık bir yer önümüzde gelip duruyor. Azerbaycan… Kardeş, dost bir ülke yabancı dil sorunu olmayacak diye seviniyoruz. Ancak kürenin dibinde bize vize uygulayan ülkelerin listesini de aldık ki, vize ile falan uğraşmayalım diye. Listeyi kontrole gerek var mı? Kardeş, dost ülke! Eşim listeyi eline alıp kontrol etmeye başlıyor.

İşte bize vize uygulamayan ülkeler:

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk…
Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya…
Ekvador, El Salvador…
Fas, Fiji, Filipinler…
Guetemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan…
Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong…
İran, Jamaika, Japonya…
Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika…
Libya…
Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus…
Nikaragua…
Palau Cumhuriyeti, Paraguay…
St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland…
Şili…
Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu…
Uruguay…
Ürdün…
Venezuela…

Bir de AB’nin, 19 Aralık’tan geçerli olmak üzere Makedonya, Sırbıstan ve Karadağ’a vizeyi kaldıracağını biliyoruz.
Bugüne kadar Makedonya’ya vizesiz giriyorduk. Artık giremeyeceğiz. Yakında Arnavutluk ve Bosna da Schengen kapsamına alınacak. Bu ülkelere de vizesiz girilemeyecek...

Nereye gideceğimizi kara kara düşünürken, bu düşüncenin verdiği sıkıntıdan ter içinde kalarak uyandım. Neyse ki rüyaymış.

Aç tavuk kendisini darı ambarında görür misali, bizde emekli maaşıyla yurt dışı gezisi hayal ediyoruz. Gerçi rüyada bile olsa düşüncesi güzel! Ah birde o vize işlemi olmasaydı. Bakü’ye çoktan gitmiştik.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tatil süresince evinizi yabancı insanlarla değişim yapmayı göze alabilirseniz, ''Homelink'' ile son derece ekonomik yurt dışı tatili yapmanız mümkün... Üstelik yeşil pasaportunuz olduğu için, vize sorununuz da yok...Sadece İngiltere ve A.B.D için vize almanız icap ediyor, onlarda da vize ücreti ödemiyorsunuz...Hele bir de takip edip ucuz uçak bileti alırsanız, hayalinizdeki geziler için emekli maaşlarınız gerçekten yetecektir:)

fatma iyibilgin 
 06.12.2009 23:10
Cevap :
Merhaba Hemşerim. Önerinizi düşüneceğim. Selamlar, saygılar...  07.12.2009 18:51
 

Emekli maaşınızın bankadan düzenli yatmasına şükür edeceğinize, gezi hayalleri kuruyorsunuz, dizinizi kırp otursanıza evinizde... : ))

Ali Gülcü 
 06.12.2009 13:43
Cevap :
Merhaba Ali Bey, haklısınız. Bizim maaşlarla, gemicikler falan alınıp, pırlanta ve elmas dükkanları(!) açılabilir. Selamlar, saygılar...  07.12.2009 18:53
 

Selamlar Mesut bey, keşke o vize işlemi olmasaydı da en azından rüyada da olsa bir yurt dışı ziyaretinizi sevgili eşinizle başbaşa geçirmiş olsaydınız. Ama görüyorsunuz ki bizlere rüyada bile seyahat etmek ve gezilere katılmak yasak. Yazılarınız her daim mükemmel, her yazınızda ülkemizin değişik sorunlarını ele alıyorsunuz, bu nedenle gösterdiğiniz özveri için sizlere teşekkür ediyorum. Yorum yazmıyorum diye yazılarınızı okumuyorum diye düşünmeyin. Bazılarının deyimine göre GAVUR, bazılarının deyimine göre ise FAŞİST, bizlere göre ise DEMOKRAT ve GÜZEL İzmir' den selamlar gönderiyorum saygılarımı sunuyorum efendim.

Mustafa Tarkan 1968 
 06.12.2009 8:55
Cevap :
Merhaba Mustafa Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Bundan böyle daha sık görüşmek dileğiyle. Selamlar, saygılar...  07.12.2009 18:54
 

Mesut Bey:)) Niye rüya olsun, isteseniz gidersiniz:) Çok uygun turlar düzenleniyor.Yeter ki bitirin maaşınızı:) Eğlenceli bir yazı olmuş,sevgilerimle.

SINIR 
 06.12.2009 1:01
Cevap :
Hocam düşünüyoruz zaten. Ancak benim vurgum, Azerbeycan'ın vize uygulamasınaydı. Ayrıca 235 ülkeden bize vize uygulamayanları ön plana çıkartmaktı. Ayrıca emekli maaşlarının malum durumu!.. Selamlar, saygılar...  07.12.2009 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3072
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster