Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

Hayallerime Doğru Adım Adım

"Siz ne istediğinizi bilmeden kimse size yardım edemez."

Önce kahvenizi veya çayınızı hazırlayın. Kimsenin olmadığı bir odaya kapanın. Kaygılarınızı bir tarafa bırakın.

Elinize bir defter ve bir kalem alın. Bu deftere zaman sınırı koymadan “Neredeydim, neredeyim, nereye gitmek ve ne yapmak istiyorum, bunu nasıl başarabilirim?” Sorularına yanıt arayın. Durmaksızın, aklınıza gelen her şeyi, tüm hayallerinizi yazın.

2) Bir gün sonra yazdıklarınızı dikkatle birkaç kez okuyun. Gerçekten, düşünceleriniz ve hayattan beklentileriniz netleşirse bir yıllık ve üç yıllık planlar yapın.

3 )Kendinizi bir yıl ve üç yıl sonra nerede görmek istiyorsanız bunu açık açık belirtin.

Elbette tüm bunları belirlerken içinde bulunduğunuz koşulları ve evliyseniz öncelikle eşinizi ve varsa çocuğunuzu dikkate alın.

4) İnternete girerek bu konuda daha önce yapılan çalışmaları, yorumları bir dosyada toplayın. Bunları dikkatle okuyun ve değerlendirin. Bu çalışma sizin düşüncelerinizi bir süzgeçten geçirmeye yarayacaktır.

5) Tüm bunlardan sonra gözlerinizi kapayın, kendinizi yapmayı planladığınız işte veya yerde düşünün. Bunun size nasıl bir duygu verdiğini anlamaya çalışın.

6) Bu duygu ayaklarınızı yerden kesiyor ve kendinizi kuş gibi heyecanlı ve hafif hissediyorsanız bence doğru yoldasınız.

7) Bu düşüncelerinizi, hayata pozitif bakan iyimser arkadaşlarınız ve yakınlarınızla da paylaşın. Onların size önerilerini dikkatle not alın.

8) Bu hedeflerinizi gerçekleştirmek için nelere ihtiyacınız olduğunu düşünün. Yine aklınıza gelen her şeyi yazın. Kimlerden destek alabilirsiniz? Nerelere başvurabilirsiniz? Gerekiyorsa çalışma arkadaşlarınız kim olabilir? Tüm bunları belirleyin. 

9) Bundan sonra aylık haftalık günlük planlar hazırlayın.

10) Şimdi hedeflerinizi hayata geçirme zamanı gelmiştir. Artık ne istediğinizi biliyorsunuz. Hemen ilk adımızı atın. Arkası gelecektir.

Şunu bilin ki hedeflerinizin zirvesine varmanız için ilk adımı atmanız gerekir.

***

Değerli okurum, ne istediğinizden eminseniz tüm hayallerinizi yaşayabilirsiniz. Ama tüm başarı yolculuğunda en önemli şey, başardıktan sonra mutlu olmak değil, yolculuğu da  mutlu yaşamaktır. Yolunuz açık, şansınız bol olsun.

Mutluluk ve sağlık dileklerimle…

Cengiz Hortoğlu

hortogludorduncubakis@gmail.com

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 780
Toplam yorum
: 551
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 4850
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

CENGİZ HORTOĞLU Cengiz Hortoğlu Gaziantep'te doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster