Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1686
 

Hayat = Satranç

Hayat = Satranç
 

Her birey şah'tır aslında. Ve bu bireyin; vezirleri, filleri, atları, kaleleri ve piyonları vardır. Rakip ise hayatımızın taa kendisidir. Satranç oyununu bilenler genelde hayatı satranç oyununa benzetirler...

Bu oyunda en önemsiz olan taş piyondur. İnsanlar bu oyunu kazanabilmek için yaşamlarındaki piyonlarını hiç düşünmeden, gözlerini bile kırpmadan verirler yaşamlarındaki piyonlarını... Zaten en doğrusuda budur aslında tabiki oyunu kaybetmemek için elbette yaşamındaki değersiz kişilerden yani piyonlardan vazgeçecektir..

Sırasıyla piyonu atlar takip eder. Hayatımızda at görevini üstlenen kişilerle zaman zaman rakibimiz olan hayatı yenme noktasına geliriz. Ya da rakibin düşüncesini, dengesini bozabiliriz. Bakıldığı zaman önemli gibi görünsede aslında piyonlardan sonra yaşamımızdan çıkaracağımız ikinci taştır. Zaman zaman rakibin ataklarını atlarla kessek bile ilk vazgeçeceğiimiz taş olmaktan kurtulamaz.

Filler ise bazen yaşamımızın gizli kahramını diye düşünüyorum. Kimi zaman hayatımızı kurtarır kimi zamanda oyunu onun sayesinde kazanabiliriz. Fillerimizi kolay kolay vermek istemeyiz ki verdiğimizdede burukluk olur içimizde ama bazen mecbur kalırız. Bazen de yapılan yanlış bir hata sonucu kaybederiz... Fakat en nihayetinde bu bir oyun ve ne kadar üzülürsek üzülelim oyuna devam etmek zorundayız...Çünkü hiç birşey bitmemiştir ve elimizde kalanları kaybetmemek için savaşmaya devam etmeliyiz.

Kalelerimiz vardır bir de yaşantımızda; bizimle birlikte hiç düşünmeden bizim için tehlikeye atlarlar. Rakibe zor anlar yaşatırlar ve bizimle birlikte sonuna kadar savaşırlar... Bu da bize büyük güven verir. İşte bu kaleler uzun süredir yaşamımızın içindedirler ve oyun sonuna kadar da olmalarını isteriz. Ama bazen yanlış adımlar bazen bizi korumak için kaybedebiliriz kalelerimizi...

Ve işte vezir!!! hayatımızın en önemli taşıdır. bunlar her zaman yanımızdadırlar. Vazgeçilmez diye nitelendirdiklerimizdir.Eğer yaşamınızda vezir niteliğinde kişiler varsa onların değerini iyi bilin çünkü onlar sizin için kendilerinden bile vazgeçerler. Belkide bu oyunu kazanmanızda en büyük pay sahibi olanlardır. O yüzden değüerli bir taştır vezir!

Bu oyunu oynarken önemsemediğimiz piyonlar gün gelir bizim vezirlerimizden biri olabilir. O yüzden piyonlardan vazgewçmeden önce bir kez daha düşünün. Gün gelicek yanlız kalacaksınız oyun tahtasında hayata karşı tek yine de savaşmaya devam edin. Çünkü oyun bitmemiştir ve hala kazanmak için şansınızın olduğunu unutmayın!!!

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 2863
Kayıt tarihi
: 19.02.07
 
 

Bursalıyım, lise son öğrencisiyim. Üç ay sonra lise öğrenciliğinden çıkacağım ama şimdilik öyleyim....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster