Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
353
 

Hayat Ağacı'na tırmanmak

Hayat Ağacı'na tırmanmak
 

Daha önce Days of Heaven, The Thin Red Line ve The New World gibi nitelikli filmlere de imza atmış olmasına karşın çoğu izleyicinin kült film Badlands ile tanıdığı Terrence Malick, Amerikan çağdaş yönetmenleri arasında parmakla gösterilen bir yönetmendir. Hayat Ağacı ise uzun aralıklarla film yapan bu saygın yönetmeninheyecanla beklenen yeni filmi.

1950’li yıllarda huzurlu bir şekilde Orta Batı Amerika’nın banliyösünde yeşillikler içindeki evlerinde yaşayan anne (Jessica Chastain), baba (Brad Pitt) ve üç erkek çocuktan oluşan ailenin yaşamı, oğullardan birinin intihar ettiğinin sezdirilmesiyle sarsılır. Aile içi ilişkiler annenin sesli anlatımından, ardından özellikle büyük oğul Jack’in (Sean Penn) gözünden ‘nerede yanlışlık vardı’ sorusunu merkez alarak irdelenir.

Hayat ağacı üç formda, ritim ve görsellikle anlatılıyor. Yaprak hışırtıları… Yemyeşil ve hüzünlü bir sokağın her daim loş evlerinden birinde mutluluk masalını ya da uykusunu yaşayan ailesini anlatan duru bir kadın sesi… Rüzgârın sesinde ağır çekim dans edercesine hareket eden, hafifçe küçük oğullarına dokunan saydam tenli kadın… 

Gündelik gerçekliğe ayak uyduran bir yaklaşımla kamera hızı ve çekişindeki değişikle birlikte ışığın arttığı yeni formatta karelerle oğullarından birinin ölüm haberinin geldiğini anne ve babanın yüzlerinden anladığımız hatıralardan örülü format.

"Nerede yanlış yapılmıştı ?" tümcesi odağa yerleşmesinin ardından, dünyada yaşamın ortaya çıkışından, dinozorların var olup soylarının tükenmesine,  ana rahmine düşen cenine kronolojik yapıda fantastik bir görsellikle estetize edilmiş bir belgesel tadındaki farklı bir görsellikle üçüncü bir yapıyla karşılaşırız.

Film ilkin masalsı gerçekçi, ardından gündelik gerçek yaşamdaki anıları deşen flashbackler, bu üçüncü fantastik anlatış formuyla döngüsel olarak yineleniliyor. Belki de filmin Cannes 2011 Altın Palmiye Ödülü’nü alışındaki en büyük etken de farklı formlarda işlenen bu döngüsel yapı.   

Gri bir gökyüzü altında gölgeli ağaçlık bir alanda kurulmuş Amerikan banliyösünü atmosfer alan ve aile içi ilişkileri yapmacıksız irdeleyen filmde,  huzurla baskı, sevgiyle nefretin iç içe. Söylemeyen ama sezdiren, seyirciden katılım bekleyen, işlediği anne karakteri gibi solgun, gürültüsüz ve sonsuzluk hissi uyandırmasıyla derinlik yaratan üzgün bir film.

Son dönemlerde farklı bir anlatım düzeyinde ve kesinlikle sanatsal olan bir film varsa o da şüphesiz Hayat Ağacı. Çocuklar arası ilişkilerde Polanskivari izler olsa da sinema dilini, görselliği kullanışındaki ustalık ve yenilikle özgün ve deneysel bir film. Tüm bunlar saygıya değer ama maalesef filmin rahatsız edici olmasına engel değil. Belki de amaç tam da bu, kim bilir?

Yönetmen: Terrence Malick
Oyuncular: Brad Pitt, Jessica Chastain, Sean Penn

Orijinal adı: The Tree of Life
uzun metrajlı film ABD. Tür: Dram, Fantastik
Süre: 138 dk Yapım yılı: 2011

 sineruya.blogspot.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İzlemiştim ve çook beğenmiştim...hatta osacar favorilerimden biriydi...teşekkür tanıtım için...eyvallah...

nedim üstün 
 04.03.2012 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 3165
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Odtü mezunu; edebiyat ve sinema düşkünü biriyim. AFSAD’ta fotoğraf, Sinematek’te film yapımı üzer..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster