Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
325
 

Hayat bana güzel

Bir an gelir her şey bitmiş tükenmiş sanırsın. Ölmek istersin; kimseye hesap vermek, kimse için üzülmek zorunda kalmamak için. Hatta gerçeklerden üzüntülerden kaçmak için sadece ölümü dilersin. Düşünürsün, "Ne yapsam?" diye. "Nasıl kurtulsam bu bedenden? En kolay ve en acısız yol hangisi?" diye. Sonra anlarsın ki sadece saçmalıyorsun. Zor olan ölmeyi sanırken, zor olanın yaşamak olduğunu anlarsın. Sonra yaşamak için can atan insanlar çarpar gözüne. Hatta yağmurun başladığı bir anda sığınacak yer arayan kedi, gözüne takılır. Sonra şükretmeyi öğrenirsin. Şükrettikçe daha çok kapı açılır önüne. Şükrettikçe daha çok yaşama sebebi, daha çok mutluluk yollatır tanrı sana. Sonra öyle bir yere gelirsin ki inanamazsın, geçmişte yaşadıklarını düşündükçe bir rüya aleminde sanırsın kendini, ya da yaşadıklarının sadece kötü bir rüya olduğunu düşünesin gelir. Daha çok şükredersin, gece yatmadan sabah uyanır uyanmaz, her ezan vaktinde ve gördüğün her kötü durumda şükredersin tanrıya. Bir şeyler yapmak istersin, hatta çok şeyler. 

Hayat bir piyango gibi gelir sana. Zaman zaman amortilerin olur o piyangodan. Nadirense ikramiye sana vurur. Amortiler seni ikramiyeye hazırlar. İkramiyeler belki bir kez gelir sana, ama amortiler hiç bırakmaz peşini. Her yanan biletten sonra mutlaka bir amortin olur. Gün gelir dönüp de arkana bakınca anlarsın ki ikramiyeler gereksizdir. Önemli olan amortilerin hiç bırakmamasıdır seni. Kimseye hesabını vermek zorunda değilsin hayatının. Yaşadığın acıyı da mutluluğu da senden başkası anlayamaz. O yüzden sen sen ol birilerine boş yere dert anlatma çabalarına girmek yerine güzel anlarının tadını çıkarmaya bak. "Peki ya acı?" diyeceksin. Acı da güzeldir. Ama sen onu nasıl yaşayacağını bildikçe! Hayatının merkezi yapmayacaksın onu. Ve ömürlük de yapmayacaksın. İnan bir ay bile ayırmak fazladır bir acıya. Hangi acı yakabilir seni hayatına doyamamandan? Hangi acı yakabilir ki seni sevdiklerinden zamansız ayrılmak kadar? Cevap: HİÇBİRİ !!! Gitti mi sevgilin? Terketti mi seni? 4 gün ağla sabahlara kadar. Yemeden içmeden kesil. Ve 5. gün sıcacık bir duş al ve bırak kalbini artık özgür. Tüm kırgınlıkların aksın gitsin içinden. 

Peki şimdi? Hayatı yaşa. Unutma acı çekmeden hayattan tokat yemeden bazı şeyler öğrenilmiyor. Ne istiyorsan hayattan sıraya koy; yakın zamanlı uzun zamanlı... Başla istediklerini yapmak için kolları sıvamaya. Bak yıllar geçti bile. Neydi bu yazıyı yazmamdaki amacım? O kadar yoğunum ki kafam o kadar dolu ki tamamen unutmuşum. Şunu söylersem sanırım yeterli olacak; şu an içinde bulunduğum koşullar bu yoğunluk bile asla tahmin edemeyeceğim şeylerdi. Tek üzüntüm sevdiklerimden uzak olmak onun dışında ise "Hayat bana güzel." ... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 408
Kayıt tarihi
: 26.11.10
 
 

En büyük aşkım okumak okumak ve yazmak :)Tiyatro tutkunu, müzik sevdalısı ve deniz aşığıyım. Öğre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster