Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2070
 

Hayat bir varlıktır

Hayat bir varlıktır
 

Yıkık,dökük,kırık,viran,silinmez izler,nişaneli,emareli hayat


Hayat Yüce Allah tarafından canlılara ihsan edilmiş bir varlık. Canlıların sağ olma durumu. Canlılarda doğum ile ölüm arasında geçen süre. Canlıların içinde yaşadığı şartların tümü. Canlılar yaşam için hayata adım atarken, hayatın kural ve kaidelerini kendileri belirler. Hayatın tesisi temel, duvarlar ve çatıdan ibarettir. Bunlar canlılar tarafından tesis edilir.

Hayatın temeli insan tarafından atılır, duvarları canlılar tarafından örülür, çatısı canlılar tarafından kurulur. Buna yaşam tesisi denir.  

İnsanlar doğum ve ölüm arasında geçen  süreyi daha rahat  ve huzurlu geçirmek, mutlu olmak, sağlıklı kalmak için yaşamlarını bu tesiste geçirir.

HAYATIN TEMELİ:

Hayat  tesisini kurarken, temelin harcına, çimentosuna, demirine, beton ve kolonlarına dikkat ve özen gösterilmelidir. Rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürmek için temelin sağlam ve muhkem olması şarttır.

Temelin plan ve porejesi çizilmeli, kural ve kaideler belirlenmeli, rast gele temel kurulmaz. Çünkü temel çökebilir, kayabilir, temelde kayma görülebilir.

HAYATIN DUVARLARI:

Tesisin duvarları, rüzgardan,soğuktan, sıcaktan, diğer  tehlikelerden koruyan, tesisin önemli  bölümlerinden biridir. Hayat duvarları insanların özel yaşantısını da içine alır, aynı zamanda sığınak sayılır. Hayat tesisine ait duvarlar, çatlayabilir, yıkılabilir, dökülebilir, duvarlar dıştan nem kapabilir.

HAYATIN ÇATISI:

Tesisin, temel  ve duvarlarından sonra çatı  kurulur, Yaşamdaki olumluzlukların çoğu başa gelir, çatının sağlam kurulması önemlidir. Çatı hem hayatın duvarlarını, hem de temeli korur .Yağmurdan kardan, dumandan, tozdan etkilenen çatı  doğanın  ve insanın neden olacağı sair sebeplerden dolayı uçabilir yada yıkılabilir.

HAYATIN KURAL VE KAİDELERİ:

Her canlı yaşam ve ölüm arasında geçen süre içinde daha huzurlu, daha güvenli, daha mutlu, daha yararlı, daha sağlıklı bir  yaşam sürmek için kendi hayatını, yaşamını kural ve kaidelere bağlar.

Bu kural ve kaideler başkasını rahatsız etmeyecek derecede düzenlenir. Kişi kendisi ve birlikte yaşadığı  aile bireyleriyle  birlikte kuralları benimsemeli ve onaylamalı.

Bunlar karşılıklı güven, sadakat, sevgi, saygı, ilgi, İnsan ilişkileri, vazgeçilmez değerler şeklinde sıralanabilir.

Hiç bir hayat, hiç bir yaşam şekli kural ve kaidesiz olamaz.

İnsan, rahat, huzurlu, güvenli, mutlu ve insan ilişkilerinde başarılı bir hayat yaşıyor ise, kurulan tesisin temeli, kolonları, duvarları ve çatısı sağlam demektir.  

İnsan, rahatsız, huzursuz, güvensiz, mutsuz ve insan ilişkilerinden uzak ise tesisin temelinde, kolonlarında, duvarlarında ve çatısında sorun vardır.

Temel çökmüş yada kaymış, kolonlar eğilmiş, duvarlar yıkılmış nem kapmış, çatı damlamış veya güvensiz demektir.

Bu temel için yeniden  demire, çimentoya , harca gerek  yoktur. Artık temeli güçlendirme çare değildir.

Temel çökmüş, kaymıştır, plan ve projedeki yerler değişmiştir.

 Bundan sonra yaşam temeli sayılan tesisin tamiri, bir yarar sağlayamaz. 

Çökmeler, kaymalar, çaktlaklar, döküntüler  yaşam boyu kaybolmayacak izler ve nişaneler bırakır.

Hayat, Yüce Allah tarafından verilen bir varlık,

Hayatın hata yapması imkansız.

Hayat kimseye küsmez, darılmaz,

Hayat sabittir, çökmez, kaymaz,

Hayat bu dünyada Cennet yada Cehennem olmaz.  

Hayat ile dalga geçilmez, hayat hafife alınmaz.

Hayat kendi ekseni üzerinde varlığını devam ettirir.

Hayat varlığından hiç bir şey kaybetmez,

Hayatı aybeden canlıdır.

Hayatın kural ve kaidelerine uymayan hiç bir canlı başarıya ulaşamaz. Hayat devam eder, canlı göçer gider. Hayata küsen, darılan, hayatı çöktüren, kaydıran, Cennet veya Cehenneme çeviren canlının kendisidir.

Kıssadan hisse:

Boşanma davasının ilk duruşmasında davacı  kadın, hakim huzurunda  davalı kocasını işaret ederek” Hakim bey bu  Na..............suz , Şer.............siz  adam var ya bu “ diye savunma yapıyor ise artık duruşmanın devamına, şahit ve sair delillerin tespitine gerek yoktur.Duruşmaya son verilmeli tarafların boşanmalarına karar verilmelidir. Bu birlikte yaşamın temeli de çökmüş, duvarlar çatlamış, çatı  uçmuştur. Sevgi, saygı, ilgi  ve aile birliği bitmiştir. Kıymetli okurlarımız yanlış algılamasın kadın, erkek ayırımı olmadan her iki taraf içinde geçerlidir.

Hayat hep yıkık, virane mı?

Hayır,

Elbette temeli sağlam ve muhkem hayat  tesisleri vardır. İnsanlar tarafından belirlenen yaşam kurallarına uyulmuş. Olumsuz hiç bir eser, yada nişane yoktur. Huzurlu, mutlu, sağlıklı yaşamlar sürmektedir.

Kişi “ Ben hayatımı yaşamak istiyorum “diyorsa, bırakın dilediği gibi hayatını yaşasın.

Sağlıklı, mutlu ve rahat bir hayat ise  hayırlı olsun deyin. O hayatı siz seçmediniz, kişi kendisi seçmiş. Hayat onundur.

Şayet hayat yıkık, dökük, çatlak, kaymış bir hayat ise yine müdahale etmeyiniz. O hayatı da kendisi tesis etmiş. Yaşamın kural ve kaidelerini hiçe saymış. Hayat tesisi için sağlam bir temel  atmamış, muhkem duvarlar örmemiş, ve güvenli bir çatı kurmamış. Bu  hayatta onundur.

Hayata küsmek;

Kişi kendisi karar vermiştir, varsın hayata küssün, kişiyi hayatla barıştırmak için insan çabası gereksiz. 

Hayata tutunmak,;

Kişi kendisi hayata tutunmuş hayattan ayırmayınız. Bırakın hayata daimi tutulu kalsın

Hayata bağlanmak;

Hayata sevgisini ve bağlılığını gösteriyor ise, müdahale etmeyiniz bırakın hayata bağlı kalsın. 

Hayatı cehennem etmek;

Kişi kendi hayatını cehennem etmiş, siz ona cennet aramayınız. Çünkü cehennemin karşılığı cennet kimseye ikram edilmez...

HAYAT BİR VARLIKTIR, CANLI DİLERSE HAYATI İHYA EDER, DİLERSE YOK EDER ..

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN                                                  

Erdal Ceyhan, Mehmet Aluç, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emeğinize sağlık...Selam ve saygılar sunuyorum.

Sündüs Akkaya 
 09.07.2013 14:45
Cevap :
Kıymetli Sündüs Akkaya :Bu yazımda esas gaye kin,garaz ve nefret duygularının insanlar arasında ayırıma sebebiyet verdiğini dile getirmektir.Yazdı,yazmadı kayıtlarda var.Yazmadı ise aksini ispat edercesine çıkar delilleriyle birlikte beyan eder.Zahmet ettiniz kapalı yorumunuz için teşekkür ediyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.  09.07.2013 15:44
 

Merhaba, yaşamak? Nasıl? Selamlar...

Mesut KARİP 
 08.07.2013 18:09
Cevap :
Kıymetli Mesut KARİP : Hayatın Kadir kıymetini bilmek lazım. Her canlıya bir kez nasip olur.Selamlar..  08.07.2013 20:24
 

Evet Burakgazi'm, bir süredir yorumsuzdum. Bugün yorumlar çok. Biraz uzun bir yorum. Hayat Allah'ın bize bağşettiği. Zamanı ise sadece Allah'ın bildiği şekilde sınırlı. Bir nefes fazla yok. İki hücrenin birleşmesi ve bir yolculuk 40 hafta sonra Dünya denen sınamaya çıkış. İnsanlara muhtaç yaratık. Zaman içinde büyüme ve gördükleri ile öğrenen. Duymayınca konuşamayan. Akli melekesini gördükleri çerçevesinde geliştiren yaratık. Denizi veya su birikimini görmediği sürece asla yüzmeyi öğrenemeyen. Öğrendikleri ile dünyasında bina oluşturan, lakin gördükleri ile gelişen. Akli melekesini kullanması için bir rehbere ihtiyacı vardır. Kuran olmasa idi inançta ki bilgisi bu şekilde olabilirmiy di.Temel olan ise hangi şartlarda olursa olsun sağlıklı ve huzurlu bir yaşam temel felsefesi oluyor. Sevgi bunda önemli bir faktör olarak rol oynuyor. Bu duygu zaten kula verilmiş olan. Doğum ve ölüm arasındaki sınama dünyası. Saygılarımla...

hssensoz 
 05.07.2013 11:53
Cevap :
Kıymetli Selçuk Efendi: Sayın Doktor'um yani bu biçarenin yazısını bu paha biçilmez yorumunuzla kat,kat değer kattınız. Zaten Yüce Allah'ın kullarına gönderdiği Kuran takip edilirse bütün mesele kendiliğinden hal oluyor.Kullar ne zamanki Kuran'dan ayrılmış, dertler,çileler,mutsuzluk,sağlıksız,ve de hüzünler zuhur etmiştir.Zahmetiniz,için ayırdığınız zaman için teşekkür ediyorum.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   05.07.2013 14:03
 

Herkes kendi hayatını hayatın içerisindeki rolünü ve sieçlerimi oynuyoer yada yaşıyor ve bitimsiz birşey olmadığı gibi hayat devam ediyor kişisel hayatlar bitiyor.Öyle işte :) bu hafta fazla yoruldum candost kısa bir tatil lazım 6-7 ay falan :) selam ve sevgilerimle.

Tülay EKER 
 04.07.2013 15:58
Cevap :
Kıymetli Tly Ekr : Tahmin etmiştim işin zor yorgunsunuz.Biraz dinlenin kendinizi üzmeyiniz.Bende çok meşguliyetten dolayı sizi arayamadım.Dilerim sağlıklı bir dinlenme olur.Teşekkür ediyorum.Selam ve saygılar sunuyorum.   04.07.2013 18:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1975
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster