Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '10

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1110
 

Hayat bu...

Hayat bu...
 

Hazırlıklı ol ve sadece yürü...


Hayat bu, illa ki yanlışları olacak. Yanlış aşkları, yanlış arkadaşlıkları, yanlış adımları ve yanlış yanlış bir sürü yanlış serüvenleri. Hatasız olmayacak elbet yaşam. Hata üstüne hata yapacaksın. Hatta aynı hatayı defalarca yapacaksın. Ta ki hata olana, inancını tamamen yitirene kadar.

Zaman zaman acıyacak canın, acılar uzun sürecek, hatta sanki hiç geçmeyecekmiş gibi gelecek sana. Sonlandırmak isteyeceksin hayatı sinir krizleri üst üste gelince. Kimse anlayamayacak, parmak ısırıp izleyecek en canın dediğin bile seni. Üzülecek, vahim halinle üzeceksin herkesi ama gözün görmeyecek hiçbir şeyi. Çareler arayacaksın bir parça huzura salıvermek için ruhunu. Kapı kapı, beden beden, ruh ruh dolaşacaksın saçma sapan yollarda. Yorulacak, durulacak, düşüneceksin.

Ama olmayacak yine en başa döneceksin…

Çıkış yolu bulmak isteyecek, aydınlığa koşacaksın. Fakat aydınlık bildiğin yola doğru ilerlerken daha da karanlığa yol alacaksın, haberin yok!.. Her şey bitti diyeceksin. Yeter!.. Yoruldum!..

“Sabır” denen kelimenin sözlük anlamını işleyeceksin kafana, sonra ruhuna. Olmayacak, en yoğun tekrarların sonunda, en hazin hafıza kaybını yaşayacaksın. Yapamayacaksın…

Kafanı vurup duvarlara beynini resetlemeyi dileyeceksin ama aksine hatırlamak istemediklerini harfi harfine hatırlayacaksın. Lobların bile oyun oynayacak, ihanet edecek sana. Kabusun olacak zaman zaman. Gitmek isteyecek ama gidemeyeceksin, kendinden bile kaçamayacaksın yani.

Nereye?..

İnancını yitirecek, daha önce dile getirilmemiş isyanlar edeceksin. Sonra kendinden daha bir nefret edip utanç üstüne utanç duyacaksın. Ve bunun azabı ile tövbeler ederken uyuya kalacaksın yatağının bir köşesinde.

Herkesten nefret edeceksin. Bakışlarında kin olacak, nefret olacak. Aynadaki aksine küseceksin, süre koymadan veda edeceksin kendine. Sevgi kavramı sadece kavram kalacak belleğinde; kalbin artık yok çünkü. İçini, ruhunu ısıtacak bir şeyler arayacaksın eskisi gibi olmak için. Eskilerde medet umacaksın ama eğer derman olacak olsaydı “eski” olur muydu adı? Bunu anlayacaksın sonunda.

Bir kapı aralanır gibi olduğunda ve sen tam gireceğim derken, daha önce görmediğin bir şiddetle kapanacak kapılar yüzüne. Her kapandığında daha da çok hissedeceksin rüzgarının sertliğini, tokat gibi inecek yüzüne. Ayakta durmaya çalıştıkça hep düşeceksin. Yanlış dallarda medet umarken o dalların aslında sana uzamadığını göreceksin.

Bu hep böyle gidecek. Çok da uzun sürecek. Ara ara umut ışıkları yansa da bu hep böyle geçecek…

Ama…

Sen yine de umudunu yitirme. Herkes yanlış ya da herkes doğru olamaz. Her doğruyu da onlar bilemez. Yaşamıyorsan, yaşayamıyorsan mutlaka bir nedeni vardır. “

O” her şeyin en doğrusunu, en iyisini bilir…

Belki daha büyük kaoslardan döndün sen, belki daha büyük kayıpları öteledin de haberin yok. Bunlar ağır geliyor sana. En çok yanında olmasını istediklerin, en çok sıcaklığını hissetmek istediklerin aslında yanında olsalardı, belki de en dipsiz kuyulara iteceklerdi seni. Bilemezsin…

Yaşananlar, yaşandığı anda çok acı gelir ve geçtiklerinde o kadar da acıtmaz seni. Sadece direnmeyi bil. Elbet zayıflıkların olacak, elbet isyanlar, elbet kırgınlıkların, elbet kırdıkların olacak ama bil ki o en çekilmez zamanlarda yanında olanlardır “can” diyebileceklerin.

“O” her şeyi bilir, görmen için sana zor sınavlar verir ve “O” yine bilir ki, senin dayanabileceğin kadardır yaşadıkların. Uzun sürmüş olabilir. Anla ki hala biraz daha yol var gitmen gereken, sadece yürü…

Aydınlık uzak gibi görünebilir, fakat aydınlığı göremeyişin, gözlerinin belki de karanlığa alışmasıyla ilgilidir. Birden ışığa eriştiğinde sen bile inanamazsın yaşadıklarına. Hazırlıklı ol ve sadece yürü.

Her şey bittiğinde, geriye dönüp bakma bile. Silmeyi, üstüne çizgi çekmeyi dene. Yenile ruhunu, hazırla en gizli, en süresiz sevinçlere kendini. Yol senin yolun, dikeni ile, gülü ile, sadece her adımda inancını yitirme. “O” her şeyin en iyisini bilir…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 2280
Kayıt tarihi
: 01.05.07
 
 

Arkadaşlarımın tavsiyesi ile bir yere yazmaya karar verdiğimde; "Neresi olur? Nasıl olur? Yapabil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster