Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
288
 

Hayat işte...

Hayat işte...
 

hayat işte...


“İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir”

Ne düşüneceğimi bilmiyorum bu aralar. Gözlerim uzaklara dalıp gidiyor, hep. Bütün gün uzanmak sadece düşünmek istiyorum. Sonra uzaklara gitmek isteğim geliyor aklıma. Hiç bilmediğim, hiç görmediğim yerlere gitmek.

Bilmiyorum…

         Özgür kadın olmak isterdim…Bir nevi seyyah.. . Ekmeğimi günü birlik işlerde çalışarak kazanmayı mutlu olduğum yerlerde kalmayı yani günü birlik yaşamayı isterdim… Bugün buradaysam, yarın başka bir yerde olayım... Yeni yerler görmek yeni insanlar tanımak, doğayı keşfetmek alabildiğince basit yaşamak isterdim; Ama zevk alarak istediğimi yaparak sadece ben olarak, sadece kendim için yaşamak isterdim..?.ki.

       Bu hayallerden sıyrılıp, olduğum duruma dönüyorum. Sevdiğim insanlar ve en yakınımdakiler için şükür diyorum. Sizler için bir şeyler yapmak ta beni çok mutlu ediyor ve özgür kılıyor. İyi ki varsınız, iyi ki siz benim canım ve parçasısınız.

        Hayat üç bölümdür; Dünyayı değiştireceğini sandığın, değişmeyeceğini anladığın ve dünyanın seni değiştirdiğine emin olduğun… Jean Paul Sartre.

Bende hiçbir şeyi değiştiremeyeceğimi anlıyor, kalkıyorum ayağa.

Sonra, yaşam telaşına kapılıyorum, işimi kaybetmemem para kazanmam gerektiği.”İşe gitmem lazım diyorum”, ama hiç içimden gelmiyor. Bir çocuğun en sevdiği arkadaşı ile oyun oynarken annesinin ‘hadi gidiyoruz’  demesi gibi tıpkı.

Uçurumun dibidir bazen bir adım daha atacağınız yer. Ama düşene kadarki vakitte olacaklar için "değer" dersiniz.?

Direnirsiniz, biraz daha, biraz daha diye.

"Önce hayaller ölür, sonra insanlar"?  Geride kalanlar yanar durur.Bir yıl daha geldi, geçti. Yaş ilerledikçe mi zaman hızlı geçiyor, yoksa biz mi hızlı yaşıyoruz da anlamıyoruz nasıl geçtiğini zamanın. Her yeni yıl dendiğinde gizli bir heyecan duyuyorum, ve mümkün olduğunca her yere yansıtmaya çalışıyorum bu heyecanımı.

Yeni yıl bir yenilenmedir. Yeni yıl yeni umutlardır.Başarabilmeniz için yeni bir şanstır. Kendinizikeşfetmeniz için bir bilettir. Bu yüzden güzeldir benim için yeni bir yıl.

            Ve bir gün titreyen dizlere sesleniyor kalp... Ey beden nerdeeen nereye.... Buruşmuş ellere, ak düşmüş saçlara, tonlarca yaşanmışlara elbet veda edilecek. Ölüm  HERKESE?…

       Sonsuza dek yaşamayacağınızın farkına varın.
       Kendinizi ertelemeyin…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biraz kendinizle hesaplaşma gibi olmuş...Özgür olmak,alıp başını uzaklara,çok uzaklara gitmek özlemi bende de var. Eskiden Knut Hamsun'un bir hikayesini okumuştum. İki tarım işçisi arkadaş.Bugün burada yarın kim bilir nerede.Üç gün orada beş gün burada köy köy şehir şehir dolaşıyorlar. serseri gibi. O kadar özenmiştim ki onlara. Hiç bir yerde bıkıp usanacak kadar kalmıyorlar.

Kerim Korkut 
 02.01.2016 18:47
Cevap :
Teşekkür ederim, Kerim bey. Yalnız ve gençken bir hevesti; şu anda sanmıyorum. Bu tür hikayeler hoşuma gider, okurum. Teşekkür ederim.  04.01.2016 17:35
 

Nobel edebiyat ödülünü (1964'de) reddeden o Sartre'in "İnsan sahip olduklarının toplamı kadar değildir.İnsan gerceklestiremediklerinin toplami kadardır."diyen bir sözü daha var. Yazınız tam da bu sözün anlam bütünlüğüne uyuyor. Özlemleriniz doğrultusunda (u)mutlu bir yıl dileği ve selamlarimla...

Ersin Kabaoglu 
 26.12.2015 16:33
Cevap :
Çok teşekkür ederim, Ersin bey. Size de gönlünüzce güzel yıllar diliyorum.  27.12.2015 22:44
 

Hayaller ve gerçekler. Sonunda galip gelen hep gerçekler olur. Vurur bir hançer gibi acıtır hayalin en can alıcı yerinde. Gerçeklerle barışık, olabildiğince mutlu ve huzurlu yaşarız umarım. Yeni yılda yeni umutlara da yelken açabilmek dileğimle...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 26.12.2015 14:02
Cevap :
Teşekkür ederim, Ayşegül hanım. Gerçeklerle ve kendimizle hep barışık olalım. Gönlünüzce uzun yıllar diliyorum.  27.12.2015 22:46
 

Yeni yıl yeni umutlardır! Hep birlikte yeni umutlara "Merhaba" diyelim inşallah Birgül Hanım. Emeğinize sağlık.Yeni bir yıla girerken sağlık ve esenlikler diliyorum.Selamlar.

Gecenin hüznü 
 25.12.2015 11:42
Cevap :
Çok teşekkür ederim, Emine hanım. Yeni yılda bütün umutlarınız, dilekleriniz gerçekleşsin,yeni yılınız kutlu olsun. Selamlar  25.12.2015 13:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2222
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster