Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
54
 

Hayat Kitaba Girince Biter

“Kişiliğine uygun yaşa” sözü öneriliyor da gerçek anlamı olarak değil. Mesela bunu diyenler şunu demiyor “ Çalmayı seviyorsan hırsızlık yap” İşlerine gelmiyor çünkü. Ama kişiliğine uygun yaşamak böyle bir şey işte.

Onun için insanların bu cümleyi kabul ediyor olmaları anlamlı değil, onların ki; “Kişiliğine uygun yaşa ama yaptıkların da hoşumuza gitsin” Böyle yapınca kişiliğine uygun mu yaşamış oluyor?

İnsanlar kişiliklerine uygun yaşasınlar diyorsanız kişinin genetik yapısını dikkate almak zorundasınız çünkü ancak karakter yapısına göre davranan kişiliğine uygun yaşar; hoşumuza gitsin gitmesin, zararlı olsun olmasın.

Bana göre herkes kişiliğine uygun yaşamalı bizler de böyle bir durumda nasıl sonuç çıkacağını düşünmemeliyiz. Nasıl yani? Kavgacı dövmeli, âşık sevmeli, sapığın dili dışarda, aç göz yemeli filam. Yani herkesin kişiliği nasılsa öyle yaşamalı. Yaşamalı yaşamalı ama biz de eleştirmemeliyiz. Salt kötülük sayılan davranışları kontrol altında tutmalıyız o kadar.

Kişiliğine uygun yaşa diyoruz da pek de izin verdiğimizi sanmıyorum. Bence hiç böyle bir şey demeyelim çünkü kaşını kaldırana bile bahane buluyoruz.

Kişiliğimiz falan devre dışı, bizimkisi toplumsal davranış. Fakat bu tarz doğru, ölçülü, kabul edilebilir olsa da pek yavan bir hayat sunuyor bize. Çünkü gerçek değil, bize duygu vermiyor; hayatı sanki önceden yazılmış bir senaryodan okuyarak yaşıyoruz. Bazıları bu yaşamın içindeki iyilik doğruluk masallarıyla avunabilirler ama duygu yok bu nedenle beni mutlu etmiyor. Sevgi sözcüğü kullanacağına gülümsesin. Sözcüklerle hayat olmaz. Sanki yaşamıyoruz da kitap okuyoruz!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey, yine kendi tarzınıza has ilginç bir konuya değinmişsiniz. Ben de bir katlıda bulunayım; sözlükten aldım. Kişlik: Bir kimseye özgü belirgin özellik, manevi ve ruhsal niteliklerinin bütünü, şahsiyet. "Herkes, kişiliğine bağlı dokunulmaz, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir." (Anayasa). Kaleminize ve yüreğinize sağlık.

Dr Atanur Yıldız 
 04.07.2019 12:38
Cevap :
Yorum için teşekkür ederim, bu tarafa gelmiyorsunuz   07.07.2019 20:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6178
Toplam yorum
: 15177
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster