Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '12

 
Kategori
Köpek Psikolojisi
Okunma Sayısı
3093
 

Hayat kurtaran bilgi: Köpek saldırınca ne yapmalı?

Hayat kurtaran bilgi: Köpek saldırınca ne yapmalı?
 

Resmi bile ürkütücü


Assos’ta bir hemşerimle tanıştım. Yirmi sene önce deniz kıyısında çok ucuza 20 dönümlük bir arazi almış ve kumsalın hemen dibinde yaz kış oturacak bir ev kondurmuş. Güvenlik için evin etrafını duvarla çevirmiş ve muhafızlığı bir pitbull köpeğe teslim etmiş.

Zamanla izole yaşam bıkkınlık vermeye başlamış, doğa ve deniz tutkusu azalmış. Evde yaz-kış yaşama planı birkaç haftaya kadar düşmüş.

Etraf kışları çok ıssız, hırsızlar cirit atıyor. Evde olmadıkları zamanlarda köpeği bahçeye salıyormuş. Hayvanı bir köylüye alıştırmış. Köylünün işi sabah-akşam bahçeye girip köpeğe mamasını ve suyunu vermekten ibaret.

Bir kış avcının birinin vurduğu kuş bahçeye düşüyor. Avcı duvara bakıyor, o kadar da yüksek sayılmaz. Kuşa dünyanın saçmasını harcamış, orada bırakıp gitmeye gönlü razı değil. Bir hamlede duvarı aşıp hop bahçeye atlıyor.

Tam o anda canavar köpek sindiği köşesinden avcının üzerine atlıyor…

Akşama doğru bakıcı bahçe kapısını açıyor. Bir de ne görsün, yerde bir adam upuzun yatıyor, başucunda vahşi köpek…

Hemen köpeği bağlayıp adamın yanına gidiyor.

“Oh be!” diyor adam, “Biraz daha gecikseydin, soğuktan donacaktım…”

Avcı tecrübeli. Köpek saldırınca kendini yere atıp hiç kıpırdamadan yüzükoyun yatıyor. Yılanın su ve gazoz içene dokunmaması gibi, köpek de hareketsiz insana asla zarar vermiyor. Ama başından da ayrılmıyor.

Tüyoyu kaptınız, ama gene de yere atlarken çamur filan var mı, dikkat edin. Canı kurtaralım derken, milyonluk takım elbiseyi heba etmek de var. Hele kravat! Kuru temizleme de olmuyor. Hızlı karar yeteneği işte o aşamada çok mühim. Candan mı vazgeçeceksiniz, maldan mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu bilgiyi pratikte kullanmaya gerek olmamasını dilesek te çok hayatii yararlı bir bilgi. Çünkü geçenlerde bir veteriner köpek hangi hallerde insana saldırabilir diye yazı yazmıştı. Kimileri konuya duygusal ve subjektif yaklaşsa da köpekler, bir insanın ani hareketinde, yabancı birisinin şapkasının biçimi nedeniyle, sahibini kıskandığında, vs.vs. çok çeşitli nedenlerle- daha önce hiç saldırganlık göstermemişse bile- saldırabiliyormuş. Eee neticede onun da bir yaratılışı var tabii. En iyisi korunmayı öğrenmek ve tedbirli olmak. Bu tehlikeli köpek cinslerinin de kesinlikle tasmasız olarak insanların arasına bırakılmaması gerek tabii.İyi akşamlar

beyazışık 
 17.10.2012 22:19
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selam, saygı ve sevgilerimle...  18.10.2012 21:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 174
Toplam yorum
: 304
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2132
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

1958 Trabzon doğumlu. Darüşşafaka Lisesi ve M.Ü. Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu. Yazdığı kitapla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster