Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
4199
 

Hayat nasıl planlanır? Haritası nasıl çıkartılır?

Hayat nasıl planlanır? Haritası nasıl çıkartılır?
 

Piri Reis Haritası 1513. Güney Amerika ve Batı Afrika'nın kıyı şekli güncel haritalarla birebirdir.


Tatilimizi en ince ayrıntısına kadar planlıyoruz da hayatımızı planlarken neden ihmalci davranıyoruz? Oysa biraz çabayla bize yol gösterecek Hayat Haritamızı çıkartmamız mümkün.

1. Pozisyonunuzu Belirleyin.

Her yolculuğun bir başlangıcı ve bitişi vardır. Başlangıcı ve sonu olmayan doğrultulara kısır döngü diyebiliriz. Çoğu kimse Hayat Haritalarını çıkartmayı reddetikleri için kendilerini bu kısır döngünün içinde bulmaktadırlar. Maalesef, insanların yüzde 97'si bu tuzağa yakalanmışlardır. Kendilerinden öncekileri takip etmektedirler ve 'Neredeyim? ve Nereye gidiyorum?' sorularını sormak için hiçbir zaman durup düşünmemişlerdir.

Hiç kendinden geçen bir insan gördünüz mü? Ben birkaç kez gördüm. Ayıldıklarında ilk sordukları soruya dikkat ettiniz mi peki? İstinasız şöyle diyeceklerdir:'Neredeyim ben?'

Bu olaylardan sonra bu önemli sorunun değerini daha iyi kavradım ve anladım ki bu önemli soruyu sormak her yolculuktan önce gereklidir. Özellikle de söz konusu olan şey kendi hayatımızsa. Beynimizin ilk bilmek istediği bilgi budur. Neredeyiz? Bu soru cevaplandırılmadan, beyin rahat etmeyecek dolayısıyla da fonksiyonuna devam edemeyecektir.

2. Varacağınız Yeri Belirleyin.

'Aklınız neyi kavrar ve inanırsa, onu başaracaktır.' Napellon Hill

Hayal gücünüzü düzenli olarak kullanmaya alıştırın kendinizi. Bir kas gibi gelişecektir. Olasıkları düşünen biri olmalısınız. Alışverişe giderken liste yapmadığınız zaman daha çok vakit ve para harcadığınıza dikkat ettiniz mi? Hayat için de bu tecrübe geçerlidir. Düşlerinizin listesi bir alışveriş listesi gibidir. Fiyatını ödemeye razı olduğunuz herşeye sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey oturup bu listeyi çıkartmak şimdi.

3. Hayat Haritanızı Çizin.

Yolunuzu planlamak anlamlı hedefler koymanızı gerektirecektir. HEDEF şu cümlenin kısaltması olarak da düşünülebilir: 'Harita Eğer Denenirse En Faydalıdır.' Bunu hatırlayın. İnanıyorum ki, kişisel menkıbenizi bulmamış dahi olsanız, ulaşmak istediğiniz önemli bir hedefiniz varsa; bu hayat hakkındaki kişisel modelinizde devrimsel bir değişime yol açacaktır. Kısaca hayatınız kesinlikle daha anlamlı olacaktır. 'Hedef Koyma' konusuna bir başka yazımda ayrıntıları ile değineceğim.

4. Geniş Çapta Eyleme Geçin.

Servet, eyleme geçirilmiş bir fikirdir. Buradaki anahtar kelime 'Eylem'. Birçok insan fikirlerini, düşlerini ve planlarını mezara götürdüler. Bu sebepten, mezarlıklar dünyadaki en hüzünlü yerlerden biridir. Sadece kaybedilen hayatları değil, kaybedilen potansiyeli de simgelemektedirler. Bu yazıyı okuduğunuza göre, hayallerinizi mezara götürmeyeceksiniz. Eyleme geçecek ve hayallerine inanan kimselerin herşeyi mümkün kılabildiğini göstereceksiniz.
Eyleme geçmek demek her hedefinize birden saldırmak demek değildir. 'Egzersiz alışkanlığı için 4 basit adım' adlı yazımda bahsettiğim birinci adım olan 'Yavaş Başlayın.' adımını uygulamalısınız. Kolay hedeflerinize öncelik vermelisiniz. Her gün küçük bir adım sizi varacağınız noktaya biraz daha yaklaştıracaktır.

5. Hayat Derslerinizi Kayıt Edin.

'Eğer hayat yaşanmaya değerse, kaydedilmeye de değerdir.' Anthony Robbins

Ben de şöyle diyorum: 'Eğer hayat yaşanmaya değerse, düş kurmaya, planlamaya, eyleme ve kaydedilmeye de değerdir.' Henry Ford'un dediği gibi:'Her başarısızlık yeniden daha akıllıca başlamak için bir fırsattır.'

Bu kayıtları okumak ve incelemek, size kalıcı olan insanların risk alıp eyleme geçmekle bu işi başarmış olduklarını hatırlatacaktır. Size öğrenilen değerli dersleri hatırlatacak ve aynı hataları tekrar etmemenizi sağlayacaktır.

Bu beş adımı uygularsanız, zamanla 'Hayat Harita'nızın da şekillendiğini göreceksiniz. İyi çizimler.

http://www.mehmetgok.info/blog

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 10856
Kayıt tarihi
: 28.01.09
 
 

Merhaba adım Mehmet Gök. Şu an Güney Afrika'da yaşıyorum. Mühendislik, proje yönetimi ve danışmanlık..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster