Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
417
 

Hayat nedir?

“Hayat; kimi sevdiğin ve kimi incittiğindir. Kendin için neler hissettiğindir. Güven, mutluluk, şefkattir. Arkadaşlarına destek olmak ve nefretin yerine sevgiyi koymaktır. Hayat; kıskançlığı yenmek, önemsemeyi öğrenmek ve güven geliştirmektir. Ne dediğin ve ne demek istediğindir. İnsanların sahip olduklarını değil, kendilerini olduğu gibi görmektir. Her şeyden önemlisi hayatı, başkalarının hayatını olumlu yönde etkilemek için kullanmayı seçmektir. İşte hayat bu seçimden ibarettir. Hayat sanatın kendisidir. İnsanların en acizi dost edinemeyen, ondan daha acizi ise dost kaybedendir… ( Charles Eguone)”

Bu alıntı paragrafı okuduğumda bir kez daha ne kadar aciz olduğumun ayırdına vardım. İçim acıdı bir an. Fakat sonra, özellikle son zamanlarda gösterdiğim çabaları düşünerek, omzumdan öperek kendime şefkat gösterdim.

Son yıllarda yakınlaşma korkusuyla insanlara uzak duruyorum. Kendimce canımın yanmayacağını düşündüğüm belli gruplarda, belli bir mesafede tutuyorum ilişkilerimi. Fakat yine de inciniyorum, incitiyorum; dostluk kavramının içini dolduramıyorum derken yine insan ilişkilerinde sınıfta kaldığımı hissediyorum. Bu his bana hiç iyi gelmiyor.

Yaşama biraz daha estetik bakmak istiyorum, gerçekleri çarpıtmadan ve kendimi kandırmadan. Tıpkı “ Afacan Çocuk “ başlıklı fıkradaki çocuk gibi:

Çocuk annesine seslendi:

“Anneciğim bana bir lira verir misin? Çok yaşlı bir amcaya vereceğim.”

“ Aferin sana oğlum! “

“Nerede o amca?”

“Şu köşe başında anne. Dondurma satıyor. “

Sündüs Akkaya, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayat dirilmedir, hayat sevgidir, hayat barıştır. Hayat kanaatır. Hayat yarını görme ve geçmişi unutmamadır.Bir başka deyimle hayat kötülükleri unutma ve iyilikleri unutmamadır. Tek kelimeyle insana saygıdır. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 17.04.2014 12:50
Cevap :
KATKILARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.SONSUZ SAYGILAR!  17.04.2014 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 423
Toplam yorum
: 72
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 175
Kayıt tarihi
: 10.10.11
 
 

İkbal Özlen DİNÇERLER. 14.02.1960 doğumlu. izmir Kız Lisesi Edebiyat Bölümünü okudu. Buca Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster