Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '17

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
124
 

Hayat Tek Cevherden İbarettir

Hayat Tek Cevherden İbarettir
 

 

Hayat tek cevherden ibarettir de biz kesret algısıyla farklılıklar içinde yüzüp durmaktayız. Çokluk, çeşitlilik dünyasında kaybolup gitmekteyiz. Renklere, desenlerin peşine takılıp gitmekteyiz.  Hakk’ın zatından ayrıldık da beden mülküne girdik ya, o zaman mertlik bozuldu işte. O zaman ilahi hakikatten uzaklaşıp, manen öldük biz bu alemde.   

Nefes alır biliriz ya kendimizi. Ölüyüz biz fiziksel bedenimizle. Hayal içinde hayal, rüya içinde rüyadayız aslında. Bazı şeyler akılla bulunacak türden değildir. Hislerle, sezgilerle devam etmedikçe, vadileri aşmak mümkün değildir. Tefekkür etmedikçe, idraklerin ötesindeki geçitlere ulaşmak kadir değildir. 

‘’Ben yokluğumla övünürüm’’ diyen bir peygamberin ümmetiysek eğer, varlık iddiasında bulunmak bizim ne haddimize? Nefslerimize eklediğimiz benliklerle yol almak nereye kadar? Melamet ehli olmadan rüyadan uyanmak ne mümkün?  

Bizler latif ve nurani olandan, kesif ve kaba olana intikal ettiysek eğer, bir şeyler yapıp, letafetimize geri dönmek icap eder. Adem’le açığa çıkmışsa bu alem, biz daha idrak edemediysek ademden çıkan manayı, bu ömür hayalle geçmeye devam eder.

Sıkı bir çalışma yapmadıkça, kayaları taşları oymadıkça, dağları denizleri aşmadıkça,  beşeriyetimizin zinciri altındayız. Hakiki manaya ise nefsi emmarenin hükmü altındaki duygularımızı eğitmekle, adım atacağız inşallah. Bir yol ehliyle buluşup yola çıkmaya meyledeceğiz. Yolun usulü ve edebini ondan görüp öğrenip kendimizle buluşacağız inşallah. Alemimizde, bu manaların açığa çıkması duası ile...

Ayperi Ferda Oral /Eğitimci Yazar

Facebook/ayperiferdaoral

İnstagram/ayperiferdaoral

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5979
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster