Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
155
 

Hayat ve siyaset

Hayat ve siyaset
 

siyasetin kalbinin attığı yer


HAYAT VE SİYASET

Siyaset nerden bakarsanız bakın hayatın içinde. İster istemez siyaset bir şekilde gündemimize geliyor. Hayat ve siyaset içice bir bütün olarak yaşanmaktadır. Çünkü siyaset varsa onun olması için seçimler gerekir. Bu da hayatın kendisi demektir.

Hayat bir anlamda milli iradeyi temsil etmektedir. Siyasetçiye siyaseti yapacak yetkiyi veren de milli iradedir. Bu iki olguyu birbirinden ayrı düşünemeyiz.

Siyaset aynı zamanda hayatı da değiştirebilecek kudrete sahiptir. Halkoyu ile siyasetçiyi seçer

O da halkının istediğini gerçekleştirir. İş ve aş verir. Bizim amacımızda bu olacak. Önce insanımızın yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışacağız. Hayatı ve siyaseti bir lego gibi düşünebiliriz. Birbirini tamamlamaktadır. Siyaset varsa hayat, hayat varsa siyaset yaşayacaktır.

Burada halk iradesinin bilinçli olmasına önem vermek gerekir. Yani bilinçli seçmen demek, doğru siyaset demektir.

Halk iradesi sadece sandıkta değil, normal zamanda da gerek duyarsa siyasete eleştiri, uyarı yapabilmelidir. Siyasete sadece halk müdahale etmeli. Kendi getirdiğini kendi götürmeli. Bir anlamda halk kendi geleceğine kendi karar vermeli.

Siyasetçinin de burada halka hesap verme gibi bir zorunluluğu vardır. Siyasetçilerde halka ihtiyaç duyduklarında halka gitmelidir. Demokrasiye halk sahip çıkmalı. Demokrasiyi bir takım hesaplaşmalara kurban etmemeliyiz. Demokrasiye yine demokratik yoldan sahip çıkılmalı diye düşünüyorum.

Biz ne kadar hayatımızda demokrasiye sahip çıkıp, onu yaşatırsak işte o zaman iyi yönetilmeyi hak ediyoruz demektir. Hayat ve siyaset bir kilit anahtar ilişkisi gibi. Anahtar hayat, kilit siyaset. Kilidi açacak olan hayatın ta kendisidir. Bu milli irade siyasetin önünü açacak olan anahtardır.

Burada önemli olanın hangi kapının açılacağıdır. Artık ona milli irade karar vermelidir. Bu tercihte milletin olmalıdır. İstediği kapıyı açıp dilediği yere girmekte milletimiz özgürdür. Memnun olmadığı zaman o kapıyı kapatır başka kapıyı açar.

Milletimiz en iyiyi bulana kadar sık sık kapı değiştirmişe benziyor. Ama sonunda bizim kapımızı çaldı ve açtı.

Bizde milletimize yeni hayatında huzurlu, rahat kısaca hak ettiği yaşam standardını sunacağız. Bizim yüreğimiz halkımızın yüreği ile aynı yerde atıyor. Bu yüzden halkımızın ihtiyaçlarını biliyoruz.

Milletin hangi kapıyı açacağına da kimse karışmamalı. Buna herkes saygı göstermeli. Milletin tercihini de kimse sorgulamaya çalışmamalı. Yenilgiye uğrayanlar bunun hesabını millete değil önce kendilerine sormalılar.

Hesabı da sadece millet sorabilir, bunu da unutmamak gerekir. Millet kendi seçtiği ile kendi konuşmalı. Herkes demokratik hakkını kullanmalı.

Milleti anlamayanlar milletin tercihleri karşısında şaşırır kalırlar; çünkü yürek ritimleri milletin ki ile aynı yerde atmıyor ki. Nasıl anlasınlar milletin yüreğini, içinden geçeni, derdini, üzüntüsünü nasıl?

Ancak millet ile paylaşanlar bunu bilirler. Halka rağmen halk için değil. Halk var diye hizmet anlayışı içinde olmalı ki halkı anlayasınız.

İşte biz halktan geldiğimiz için halkımızı çok iyi tanıyoruz ve ne istediğini biliyoruz. Bizim için her şeyden önce insan var. İşte hayat işte siyaset…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 205
Kayıt tarihi
: 13.09.08
 
 

Ben 1988 Bursa doğumluyum. İlk, orta, lise öğrenimimi Bursa da yaptım. Şu an da Uludağ Üniversitesi'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster