Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
4759
 

Hayat yaşandığı kadar vardır

Hayat yaşandığı kadar vardır
 

Bir yazar “Hayat yaşandığı kadar vardır. Gerisi ya hafızalardaki hatıra ya da hayallerdeki ümittir. Hüsranı ise tek bir yerde kabul ediyorum. Yaşamak ve mümkünken yaşayamamış olmakta.”demiş. Bu şekilde her anı iyi yaşamak gerekir. Beklentilerle oyalanmak beyhudedir.

Şunu bilelim. Kimse mükemmel değildir, herkesin bir kusuru vardır.

Mutlu olmak için de eksiğimiz yok aslında. Dünya edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Franz Kafka bunu dile getirmiş "Kendimden başka hiçbir eksiğim yok" demiş. Kırk bir yıllık yaşamı boyunca aile, iş ve toplum yaşamında hep eksikti o. Annesine, babasına karşı evlat olarak, bürokratik bir devlet ve toplum yapılanmasına karşı birey olarak eksikti. Yazdığı eserlerinde hep bu sözünü ettiği eksiklik, zayıflık yönlendirmişti onu. Kafka’yı kısıtlayan aile, bürokratik engeller, bugünde vardır. Siz de hep etrafınızda engeller olduğunu, bu nedenle bazen eksik, başarısız, yetersiz olduğunuzu düşünebilirsiniz, ama bu bizi yıldırmamalı. Düşünün ki, eksiklikleri olmasaydı büyük bir olasılıkla Franz Kafka'dan da, onun eserlerinden de yoksun olacaktık bugün. O zaman siz de, bir şeyler yapın, bu an yapın, umutsuzluğa karamsarlığa kapılmayın, beklemeyin, beklenti içine girmeyin. Kendinizi eksik hissedebilirsiniz, ama bunun hiç önemi yoktur. Eksik olmanız mutlu olmanıza engel değildir. Yaşayın, çünkü hayat ancak yaşandığı kadar vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Peki ama beklentisizlik amacsizligi bu da umutsuzlugu getirmez mi arkasindan? Bence beklentiler olmali ama bu bir amac icin olmali. Eger meslegimde iyi olma beklentim olmazsa, kolay vazgecer hale gelmez miyim? Yoksa ben mi yanlis yorumladim beklentiyi:)?

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 31.08.2007 18:06
Cevap :
beklenti olmalı ama bu zamanla sıkıntı yaratmaya da başlıyor, bunun da farkında olunmalı.  31.08.2007 19:19
 

Hayatı sahne ve kendimi oyuncu olarak gördüğümden beri tüm sıkıntılara karşı daha dayanıklıyım.Nedir ki, herşey rolünüzü iyi yapabilmekle sınırlı,iyi oyuncu ya da kötü oyuncusunuzdur.Hepsi bu.Güzel bir yazı yüreğinize sağlık sevgiler...

Ozlem Ozkulak 
 28.08.2007 22:29
 

Ümit etmenin de bir dozu var diyorsunuz ve doz aşımından anı yaşayamamak gibi bir lüksümüzün olmadığını. Evet beğenerek okuyorum yazılarınızı... ellerinize sağlık. ezgi umut

Ezgi Umut 
 27.08.2007 13:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 674
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2728
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster