Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1190
 

Hayata Dönüş Operasyonu muydu, üstün hizmet madalyalı bir katliam mıydı?

Hayata Dönüş Operasyonu muydu, üstün hizmet madalyalı bir katliam mıydı?
 

“Hepimizi diri diri yaktılar”…tutuklu ambulansa bindirilirken böyle feryat ediyordu, ama arkalarından “kendi kendilerini yaktılar” denildi…

Adli tıp raporu da diyordu ki; “Bayrampaşa Kapalı Cezaevi'ndeki hayata dönüş operasyonunda tutuklular, güvenlik görevlilerinin kullandığı öldürücü dozda gaz bombalarının çıkardığı yangında ölmüşlerdir. Yanarak ölen kadın tutukluların ciltlerinde yanıcı solvent maddesi bulunmuştur”.

Dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, “Kalaşnikofla ateş ettiler" dedi.

Ama bilirkişi raporu diyordu ki; “ Mahkumların bulunduğu taraftan güvenlik görevlilerinin bulunduğu yöne doğru ateş açılmamış, atışlar dışarıdan içeriye doğru yapılmış ve mermiler uzak menzilden saplanmıştır”.

Zaten kömüre dönen koğuşlarda yapılan aramalarda silah bulunmamıştı!

“ Hayata Dönüş Operasyonu ”..19 Aralık 2000’de Bayrampaşa Cezaevi’nde onlarca tutuklunun öldürüldüğü, yüzlercesinin yaralandığı ve buna rağmen kimsenin bu sorumluluktan cezalandırılmadığı, davasının bile zaman aşımından düştüğü operasyonun adı…Yakın siyasi tarihin yüz karası olan katliamın adına da , “Hayata Dönüş Operasyonu” konulmuş…ne ironi!...

Hesabı sorulmayan, faili bulunmayan pek çok işkence ve cinayet gibi insanlık adına yüz karası sayfalardan biri daha…cinayetler tarihimizden.

Kim bilir belki de bir yerde hesabı tutuluyordur! Cezaevindeki “yakarak hayata döndürme” operasyonunu canlı canlı dışarıdan seyreden ana babalar, belki hiç bilinmeyen bir zamanda bunun hesabını, faillerin vicdanından soracaklardır. Ölüm oruçları sonucunda Wernicke Korsakoff hastalığına yakalanarak halen yarım insan halinde yaşayanlar, belki hiç bilinmeyen bir zamanda yine hesabını soracaklardır…

Geçtiğimiz yıl, “Hayata Dönüş Operasyonu”nun ardından 167 tutuklu ve hükümlü hakkındaki dava zaman aşımından düştü. Eyüp 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde duruşmada Mahleme kararını açıkladı; “Topluca silahlı isyan suçunu işledikleri iddia edilen sanıkların, yapılan yargılama sonucunda, emanete kayıtlı silahları kullanıp kullanmadıklarının açık bir şekilde anlaşılamaması nedeniyle suçun, eski TCK’nın 304/1-2. maddelerince düzenlenen cezaevi idaresine karşı toplu isyan olduğuna hükmetti. Mahkeme, zaman aşımı süresinin 19 Haziran 2008 yılında dolduğuna işaret ederek, açılan kamu davasının tüm sanıklar yönünden ayrı ayrı düşürülmesini kararlaştırdı”

Üstüne de 'Devlet Üstün Hizmet Madalyası' verildi…

F tipi cezaevlerinin mimarlarından olan ve Operasyon sırasında Cezaevleri Genel Müdürlüğü görevinde bulunan ve 2009 yılında Ergenekon örgütüyle bağlantısı olduğu iddia edilen Ali Suat Ertosun'a 2004 yılında Devlet Bakanı Cemil Çiçek tarafından 'Devlet Üstün Hizmet Madalyası' verilmişti!

İşte böyle…

19 Aralık, insan onurunun ayaklar altına alındığı bir tarihtir. İnsanın temel haklarının katledildiği bir tarihtir...yaşama hakkı gibi…hayata dönüş operasyonu adıyla insanın bir daha hiç dönmemek üzere hayattan koparıldığı tarihtir.

Hepsi de hayata döndüler! Yakılarak, kurşunlanarak, yarım insan haline getirilerek hayata döndüler!

Hikmet Sami Türk, "devlete güveniniz" demişti!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence, yazdığınız konunun çözümünü tam 12 den vuran "Başak Hanımın" muhteşem yorumunu ve destekleyici cevabınızı tebrik ediyorum. Saygılarımla.

DurmuşGüler 
 19.12.2010 12:24
 

Unutmamak gerekir. Unutturmamak gerekir. Gün olur hesap verme zamanı gelir. Başak Hanım da çok yerinde bir saptama yapmış. Medya gerçekten çok önemli rol oynuyor gerçeklerin iyotlanmasında. Medya tam anlamıyla demokratikleşmediği sürece katliamların, haksızlıkların sonu gelmeyecek, hesap sorulmasıda hep gecikecek. Ama sadece gecikecek...Ellerinize sağlık.

DurmuşGüler 
 19.12.2010 12:18
 

Ulkemiz politikacilari orumcekagi kaplamis zihinleriyle, tabii ki egitim seviyesinin yetersizligi ile, hala 1940li yillarin zihniyetiyle ve refleksleriyle hareket etmektedirler, kurulu sistem tamir edilmemistir, yeniden yapilanma simdi oluyor cok sukur... Rusyada prestroyka olurken acaba biz ne zaman yapacagiz dedik mi? Hayir herkesi oldurduk.... Simdi yasama zamani herkese yasam diliyorum....

yelda ilic 
 21.01.2010 16:07
Cevap :
1940 dan beri 70 yıl geçmiş...zihniyet aynı, ancak bir parça kıpırdanmalar yok değil...şu yazıyı yazabilmek bile başlıbaşına bir değişim:)..katkınız için teşekkür ederim...sevgiler  22.01.2010 19:24
 

“-Operasyon düzenlenen cezaevi sayısı: 20 -Operasyonda öldürülen tutuklu ve hükümlü sayısı: 28 -Hastaneye kaldırılan tutuklu-hükümlü: 237 -Askerlerin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren asker: 2 - Askerlerin silahından çıkan kurşunla yaralanan asker: 6 -Edirne F Tipi Cezaevine sevk edilenler: 348 -Kocaeli F Tipi Cezaevine sevk edilenler: 340 -Sincan F Tipi Cezaevine sevk edilenler: 341 -Kartal F Tipi Cezaevine sevk edilenler: 67 -Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevine Sevkler: 45 -Operasyon öncesi ölüm orucunda olanlar: 259 -Operasyonu protesto sırasında gözaltına alınanlar: 2145 -Operasyonu protesto edenlerden tutuklananlar: 58 -Copla tecavüz iddiası: 8 -Operasyondan sonra basılan kültür merkezi, dernek, parti binası: 18 -Mühürlenen dernek sayısı: 2”

Yapukay 
 19.12.2009 17:34
Cevap :
Sevgili Yapukay...yazıma ve konuya katkın için çok teşekkür ederim...sevgiler  21.12.2009 19:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2268
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster