Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
826
 

Hayata kaldıgımız yerden başlamak..

Hayata kaldıgımız yerden başlamak..
 

Çocukken.. bir gece yarısı,güzel bir rüyadan uyandıgımda ansızın..kendi kendime kızardım uyandıgım için..yine o güzel rüyanın devamını görmek ugruna zorlardım kendimi uykuya..Bazen uyur aynı rüyanın devamını görebilirdim ve mutlu olurdum.Anlatırdım sabah uykumdan kalkınca evdekilere de.. bana inanmazlardı.''Hadi canım öyle şey mi olurmuş..rüyanın devamı mı olurmuş..arkası yarın mı bu?.. ''derlerdi bana.Ama ne bileyim görürdüm işte..

Kendimize ait bir dünya beynimiz.İçinde neler yaşanıyor siz de bilirsiniz!?!bir ülke gibi aynı..içinde yaşayan insanlar..gerçek dünyada kaybettiğimiz insanlar..kavga ettiğimiz insanlar..yarattıgımız olaylar.. hayallerimiz..kendi kendimize inşaa ettiğimiz bir ülke orası..her insanın beyni apayrı bir ülke..savaşlar da olabiliyor, barışlar da....önemli olan insanın kendi kendine yaptıgı iç savaşıdır..mutlu olmak veya ülkesini mutsuzluga terk etmek insanın kendisine kalmış bir olaydır..

Bizler ilk önce kendi beynimizdeki ülkede mutlu olmayı becerebilmeliyiz..kendi içimize aldıgımız insanlarla iyi bir dialog içerisine girdiğimizde kendi iç huzurumuzu bulabiliriz..kendi iç dünyasında sürekli atışma halinde olan bir insan profili, olumsuz bir tablo çiziktirir görüntüde sonuç olarak..

Kendi içimizde iç hesaplaşmalarımızı dürüstçe yapabilmeliyiz..sürekli degişen dünyamızda degişimlere açık olabilmeliyiz.Bazı insanlar kendi iç sesine cevap vermekten korkarlar..Kendi sıg dünyalarında nasıl alışmışlarsa yaşamaya öylece devam etmek onlara kolay gelir..kendi degişimleri onları ürkütür..korkutur..Bildik..tanıdık..ama mutsuz bir yaşam onlara daha kolay gelir.Kendi içindeki her degişimi bir risk olarak algılar..yaşadıgı her ne ise yanlış anlaşılma korkusunu beraberinde getirir..

Yüregimizde var olan cesareti,yine yüregimize gömmüş bir şekilde ömürlerimizi tüketiriz..yaşamımızda asla yeni arayışlara girmeye cesaret edemeyiz..beynimizdeki o küçük ülkede yaşamak bize daha güvenli gelir..sıg yaşamak daha güvenlidir..sıg yaşamak yaptıgımız hatalardan daha kolay geri dönebilmeyi saglar çünkü..zaten,yaşadıklarının dışına çıkabilme cesareti de yoktur çogu zaman insanın beyninde..

Her şey kendi beynimizde sonuçlanır..Mutlu veya mutsuz olmamıza neden olan olgu aslında, kendi iç dünyamız olan beynimizdir..

Mutluluk ise;kendi iç dünyamızla barışık olmamız ve..yaşamdaki güzellikleri keşfetmemizde gizlidir..Yaşamın içerisinde ne arıyorsak onu bir gün mutlaka bulabiliriz..Ve mutluluk daima küçük ayrıntılarda gizlidir..zaten önemli olan da o küçük güzelliklerin farkına varabilmekte degil midir?.

İnsanlar kendi ülkelerinde ne yaşamak isterlerse yaşamakta özgürdürler..ne de olsa bizler o ülkelerin hakimi degil miyiz?istediğimizi yapabiliriz.. orada her şeye karar verme yetkisine sahip olan bizleriz..

Her ne olursa olsun,hayata kaldıgımız yerden yerden devam edebiliriz..tıpkı yarım kalan güzel rüyalarımıza kaldıgımız yerden başlamayı istemek gibi..sıg yaşamaktan kurtulup derinliklere ulaşabiliriz..mutluluk içimizdeki derinliklerde saklı olabilir..

sevgi'yle..

resim:devinantart

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

peyami safa'nın yalnızız romanında ki gibi hepimiz kendi simerenyalarımızda yaşıyoruz aslında kimi zaman farkında olup onu irdelerken kimi zamanda yokmuş gibi davranıp cesaret edemeyip başkalarının hayatından sığınmaktan öteye geçemiyoruz. Her anının farkında olduğumuz korkmadığımız yaşamlara.Çok teşekkürler bu güzel yazı için...

chamas 
 27.01.2009 11:08
Cevap :
bu çok eski bir yazı.. çıkarıp okumuşsunuz:)) çok teşekkürler. Bu arada Milliyet bloga hoş geldiniz:)) sevgi ve selamlarımla.  27.01.2009 13:28
 

Elinize sağlık çok güzel yazmışınız. Her şeyin insanın kendi beyninde başlayıp bittiği çok doğru bir tespit. Ama sadece güzelliklerin değil bütün çirkinliklerin ve kötülüklerin de bizim beynimizde tomurcuklandığını unutmayalım ve kendimizi sorgulamaktan asla vce asla vazgeçmeyelim. Değil mi? Harika bir yazı. Saygı ve sevgilerimle

Matilla 
 06.04.2007 9:24
Cevap :
Tabii ki herşey bizim beynimizde sonuçlanıyor..bize ait ne varsa beynimizde şekilleniyor.İyilikse iyilik..kötülükse kötülük..>Yalnız herkes kendisini sorgulayamıyor ne yazık ki.İçerisinde bulundugu davranış şekilleri ona çok normal gelebiliyor..çünkü beyin öyle istiyor..teşekkürlerimi iletiyorum size.Esen kalınız..  06.04.2007 10:54
 

hayat, kendi yaşama bakışımızın aynasıdır. nasıl bakrsak hayata karşılığını öyle alırız. sevgiler.

Ali BAKMAZ 
 05.04.2007 10:26
Cevap :
Aynen ben de sizin düşündüğünüz gibi düşünüyorum Ali bey..nasıl bakarsak öyle görürüz..ve alırız..yani bir anlamda da,ne ekersen onu biçersin diyebilir miyiz?..selamlar size..  05.04.2007 10:46
 

Çuvaldızı başkasına batırıp ta iğneyi kendilerine dokunduramazlar bir türlü.Ve ömürleri aynı hataların tekrarları ve başkalarına ödetilen bedellerle geçer kendi sığ sularında boğulduklarının farkında bile olmadan...Sevgiler.Yüreğine sağlık Yağmur Zamanı..

Neşe İleri 
 04.04.2007 12:29
Cevap :
Kendi ülkelerinde ve kendi sıg sularında yaşayan insanlar cesaretsiz insanlardır.Hayatta hiçbirşeye yeniden başlama cesaretleri yoktur..Yaşamları hatalarla..tekrarlarla geçer..ne olursa olsun başımıza ne gelirse gelsin hayata kaldıgımızı yerden başlayabilme cesaretini içimizde taşıyabilmeliyiz..derinliklere inebilmeliz.Mutluluk derinliklerde olabilir çünkü.Paylaşımın için teşekkürler Neşe'cim.Kucak dolusu sevgilerimle.  04.04.2007 15:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 4719
Toplam mesaj
: 557
Ort. okunma sayısı
: 1377
Kayıt tarihi
: 29.10.06
 
 

"Ben; hiç yalnız kalmadım... Kalabalık bi ailede yere atılan yataklarda Yan yana, baş başa, el el..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster