Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '20

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
512
 

Hayata Tutunmak ve Hayaller

  Hayaller kurmak beynin en büyük motivasyon kaynağı, tattın mı bu güzelim kaymağı. O zaman biraz ilham olurum belki hayal kurmana, koy hadi başını yastığa.

   Cok kücük yaşlardan beri düşlerimde hep uctuğumu görürüm. Zamanla bu düş azalsa da uykum gibi, halen gördüğüm anlar vardır, olur bana ilac gibi. O mutluluğu tarif etmek o kadar güc ki, uyandığımda bile vücuduma yüklenen enerjisi yetiyor bana. Muhteşem bir tebessümle başlarım sabaha, geliyorum derim az kaldı Likya yolculuğuna. Şunun şurasında sekiz yıl iki aycık kaldı beya:) Yani anlayacağınız hafiftir beden, kalp kanatlarını öyle bir acmıştır ki, ayna yoktur artık sahnede. Bedenin ve ruhun uyum icinde aynadır sana, sac taramak icin bile zaman ayırmazsın ayna karşısında. Ve o gercek ayna cevap verir sana, tam otuz yıl sonra. Ucakmı istiyordun al sana. 

   Hatırlıyorum da 2014' te o parasailing motorunu görünce nasılda havalara ucmuştum. Yüzme bilmeyişim umrumda olmadan, bir salise bile hesabını yapmadan motorun yanında buldum kendimi. Oğlumla birlikte yaşadığım  muhteşem  bir deneyimdi. 300 metre kadar havaya yükselmek ve denizin üzerinde o sınırsızlığa doğru uctuğumu görmek inanılmazdı. Bir saate yakın bir süre beyaz bir martı gibi bir o yana bir bu yana süzülür gibi hissettim işte. İpi dolamaya başladıklarında beni mümkünse denizin üzerinde sürüklemelerini istedim. Beş dakika kadar denizin üzerinde sürüklenmek harikaydı. Fakat bu havada süzülme sevdam bitmedi tabi. 

   2017' de Babadağ' dan pilot eşliğinde bir atlayış gercekleştirdim. Kesinlikle zamanım olsa bunu tek başıma yapabilecek cesarete sahibim. Bu deneyimi yaşama fırsatı verdiği icin hayata minnettarım. Rüzgara karşı direnmek, ayaklarınızı yere olabildiğince kuvvetli basmak, tıpkı hayata tutunmak gibi. Paraşüt tam olarak acıldığında  ve pilot koş dediğinde ise koşarak en zirveden atlamaksa hayata kendini bırakmakla eşdeğer. Teslim olmak! Gözyaşlarım akmaya başlamıştı o esnada  mutluluktan. Dönüşlerde paraşütün ipleri rüzgarla birlikte öyle bir melodi sunuyordu ki..Ölüdeniz' in o muhteşem  manzarasına bakmayı unutuyorum bir ara. Yine oğlumla deneyimlerin en şahanesini yaşıyorum bu sefer. Otele döndüğümüzde eşim mutluluğumdan mutluluk duyuyor ve kolumdan tuttuğu gibi yarın ki atlayışlara kayıt olmaya gidiyoruz. Tüm korkusunu yenip bana eşlik etmek istiyor. Fakat o gün hava şartları buna elvermediği icin tüm ucuşlar iptal ediliyor. Birlikte atlama hayali de önümüzde ki yıllara kalıyor. Ama tabi beni de bu sefer 20.000 feet ten atlama hayali sarıyor :) Ne yapayım bedenim ruhumu bir türlü frenleyemiyor. Söyle söyle " sen nasıl cevrecisin" de, "ucaktan atlamakta neyin nesi" de. Tamam bende hayalimi on yıl ertelerim o zaman. Güneş enerjisiyle ucan ucaklar coğaldığında ve Andre Borschberg' in ismini duymayan kalmayınca 52. yaş günümde terkederim ucağı. 100. doğum gününü ucaktan atlayarak kutlayan nadir insanlardan biri de ben olacağım kesinlikle.  Sonra mı?

   1- Bungy jumping. Kesinlikle Queenstown gecidinde bulunan Kawarau Bungy merkezinde  kafayı suya daldırmacalı bir atlayış  hayali.  Ülke Yeni Zelanda tarih saat belli değil.

   2- Kablolu su kayağı yani wakeboarding. Kocaeli de haziran 2021' de The North Cable park' ta yapılmak üzere sabitlendi. Üstelik cevreci bir misyonada sahipler.

  3- Dario Rossi' nin performansı eşliğinde dans etmek. Dans etmenin mutluluk verdiğini bana öğreten  Ertunc Akalın hocamı da rahmetle anıyorum. Orta okulda onun gibi bir öğretmene denk gelip koreografi diye bir kelime öğrenip onu uygulamak bana cok şey kattı. Şimdi kendi kendime koreografiler oluşturuyorum. Lise de Abdullah Gürver hocamdan örendiğim halk oyunları serisine de  bedenim halen eşlik etmekte. Yarım dönem katılabildiğim ve imkansızlıklar doğrultusunda ayrıldığım ekibim harikaydı. İlk Canakkale de gösterime gidilecekti gidememiştim. Dario Rossi ülke ülke dolaşan bir sokak sanatcısı ve müzik aletleri tencere tava..Benim danslarda hep Brezilya havasında. Bu ara afroya takıldım o ayrı.

  4-Kübalı Graciela ile tanışmak ve fotoğraflarını cekmek. Hayata tutunan insanların hastasıyım ve en başta kendimin. Graciela 80 küsür yaşına rağmen inanılmaz hayat dolu. Hic mi acı cekmedi? Tabi ki cok ama hayat pozitif düşünceli insanlara ışıldar. Ne diyor du Ahmet? " Niye böyle doğdum diye gelecekten korkulur mu? Pozitif düşünce de kazanır, işlemeyen paslanır." Bunu farkeden Graciela hayat dolu..Kenyalı Wlliam oda listede. Herşeyi olan insanlar keşke senin gözündeki ışığı görüverse.

  5- Rafting. Şimdilik 17 eylül 2029' a sabitlendi :)

  6- Skydive. Kesinlikle  İsvicre de yapmak istediğim bir ucaktan atlama. Bu hayallerin sonu nereye gider bilmiyorum ama uzaydan atlamayı istemiyoruz be kardeşim. Ama 12 ekim 2012 de atlayan  Felix Baumgartner' i de kacırmadık ve kıskanmadık tabi ki de. Ya ne bileyim en azından bu hayalini kurduğum şeyler sayesinde kilo kontrolü de sağlıyorum. Cünkü bu tarz aktiviteler icin belli bir kiloda olmanız şart. Mesela altın bir tuvalete oturma hayalim yok en azından, yada evimin duvarını mantolamak gibi gereksiz hayaller edinmiyorum kendime. Yo kücümsemiyorum sadece benim hayal algımla pek örtüşmüyor, hepsi bu. Ben pilot yılanı kıskanıyorum(chrysopelea) onun yapraklara doğru ağactan hızla ucuşu etkiliyor beni. Yada uğur böceğinin o cüsseyle nasıl ucabildiğini araştırıyorum. Durian diye  bir meyvayı merak ediyorum. Adının cennet ve cehennem oluşu etkiliyor beni. Üzerine düşünürum ve neler cıkıyor neler. Sense elinde telefon o ne giymiş modundasın. Bense zamanı yönetmekle meşgulüm. Sabah 04: 40 ta kalkıp 09.40 a kadar 25 kilo kuru pasta yapıyorum. İngilizce öğrenmeye calışıyorum. Eşime ve oğluma hayallerimin peşinde koşmama eşlik ettikleri icin teşekkür ediyorum. Bakın dünyada nereye gidersem gideyim ac kalmam işsiz kalmam hic birşeyden korkmam. Hic bir işe burun kıvırmam hepsi yaşamıma değer katar. Hayaller kurun, dans edin, calışın, az tüketin. Az tükettikce coğalırsınız ve hayaller de size koşar. Daha kuracak ve gercekleştirecek cok hayal var dostum! Öyleyse temiz kal ve zihni ac...Nefrete bulaşma..Salgına takılma..Hepsi gececek, senin gibi.

  Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, açık hava ve su

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kâlbi güzel insanlar güzel haYalleri, güzel haYaller eş değer haYatları yaratırlar.. mutlu haYaller..

Kemal Alkan 
 15.11.2020 16:18
Cevap :
Ha- işe isteklendirme duygusu..Yal- Sulu yemek (Ayşe yenge köpeğe hazırlar bende yerdim) ...Ler-İrlanda mitolojisinde Deniz tanrısı..Eğer istersen tanrı sana yemeği (hayatı) bol bereketli (sulu) sunar..Çok teşekkür ediyorum   16.11.2020 5:22
 

Hanidir extreme sporlarla ilgili bir yazımı hep erteleyip duruyordum, bu vesileyle onu da yayına vereyim artık bari:) Sanırım 2 hafta içinde yayında olur, zira daha önce yayınlamaya karar verdiğim arada birkaç yazım var, sırayı bozmayayım. Onun için, asıl görüşlerim de o yazımda zaten. Lakin yine de şu an bu yazınızla ilgili şöyle diyeyim; Hayal kurmak kesinlikle iyidir, güzeldir. Hayalleri gerçekleştirmek hele, elbette daha da güzeldir. Özgürlük desen o zaten olması gerekendir. Sınır tanımamak ise, hmmm işte o tartışılır:)) Hele doğaya karşı, ı-ıh, iyi bir şey değildir. Onun için şimdilik sadece şunu sormak istiyorum, bir yandan hayata tutunmak olarak nitelemişsiniz bu aktiviteleri ama bir yandan da bunlar zaten genelde hayati risk taşıyan tehlikeli uğraşlar, hayatı riske atarken hayata nasıl tutunulmuş oluyor, hem hayata tutunmak hem riske atmak! bir çelişki değil midir bu? Asıl da, adrenaline neden bu denli açlık-ihtiyaç duyulduğunu zaten sorgulamak gerekiyor önce.Sevgilerimle...

Filiz Alev 
 14.11.2020 1:37
Cevap :
Hepsi tehlikeli değil ki Dario Rossi ve graciella yada ünlü bir tiyatro eşliğinde oyun sergilemek ..Yolda yürümeyi bilmeyene bile yol tehlikeli gözükür.Herkes ayni hayalleri kuramaz.Bir .Ben gündelik işlerimi yaparken bile mutluyum ve hayata teslim olmuş durumdayım . Yazıda sadece tehlikeli aktivitelerden de bahsetmedim hatta onlardan bahsederken bile başka gerçekliğe değinmek istedim..Açlık olduğunu düşünmüyorum kendi adıma bu çok farklı bir duygu tarifi mümkün değil. Cennet ve cehennem adlı meyveden yemekte ise neler var neler anlamı yetsede umarım bir gün yeme şansıda yakalarım ..Neyse teşekkür ediyorum yazınızı merakla bekliyorum .  14.11.2020 8:16
 

ahh yaşadığımızı dibine kadar hissettiğimiz o ölümsüz hissettiğimiz güzel anlar.. <3

Büşran Betül Kaya 
 12.11.2020 17:03
Cevap :
Aynen öyle   12.11.2020 18:37
 

Özgürlük ne alınacak ne satılacak yani paha biçilebilecek bir olgu değil, Özgürlük yürekte, alkışlıyorum yürekten, kanatlarını açamayana rüzgar yardım edemez, hayal yolların açık kalsın sevgiler

Cemile Torun 
 09.11.2020 22:06
Cevap :
Umarım herkesin açık kalsın..Umarım birilerine faydalı olur yazım insanları çok umutsuz görüyorum bu ara ve aslında yapacakları çok şey varken sadece bir şeye odaklanmaları onlara daha çok felaket getiriyor..Çok teşekkür ediyorum   10.11.2020 8:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 500
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 283
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insanıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster