Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
2681
 

Hayata ya iyimser ya kötümser bakarız

Hayata ya iyimser ya kötümser bakarız
 

İnsan olarak bizlerin hayata genellikle iki farklı bakış açımız vardır. Bunlardan birincisi iyimser bakış açısıdır. Bu tarz bir bakış açısına sahipsek, dünyanın yaşamak için gayet güzel bir yer olduğunu düşünürüz.

Ne olursa olsun, çevremizde pek çok fırsatın olduğunu ve bunlardan faydalanabileceğimizi biliriz.

Mükemmel olmadığımızı bilmemize rağmen, kimsenin dört dörtlük olmadığını, ama melek gibi yada sütten çıkmış ak kaşık misali gayet iyi bir insan olduğumuza inanırız.

Geleceğe, kendimize ve sevdiklerimizi güveniriz. Bu da bizim, her şeye rağmen, aslında iyi bir insan olduğumuzu gösterir.

İkincisi ise, bilindiği gibi, kötümser bakış açısıdır. Bu tarz bir bakış açısı olan kişi, kendine ve hayata olumsuz ya da kötümser bir gözle bakar.

Güzellikleri, fırsatları göremez, ve ne kadar çalışırsa çalışsın hep kötü şartların kendisine karşı olduğunu, bu nedenle, hiç bir zaman amaçlarını, hayallerini gerçekleştiremeyeceğini düşünür.

Kötümser insan, baktığı her yerde olumsuzluk görür. Bunlar da adaletsizlik, baskı ve talihsizlik olabilir.

Hayatta bazı şeyler doğru gittiği gibi, yanlış da gidebilir. Yanlış gidince, kötümser düşünen insan, her zaman yaptığı gibi, kötü insanları ve kör talihi suçlar. Kendilerini birer kurban gibi hissederler. Akıllarında hep Küçük Emrah vardır. Bu düşüncelerinden dolayı, kendilerini hiçbir zaman gerçekten sayıp sevemezler.

Bundan iki önceki blogda yazdığım gibi, kötülükleri de görmeliyiz, ama kendimizi kandırmamız gerekir. Unutmayalım, zihnimizin önündeki en büyük engel, kendi kendimizi sınırlayan olumsuz inançlarımızdır. Bunlar bizi bir şekilde engellerler, herhangi bir şeyi denemekten alıkoyarlar ve doğru olmadığı açıkça belli olmayan bazı şeyleri bile görmemize engel olurlar. Bu durumu zamanla anlarız, ama o zamanda iş işten geçmiş olabilir.

Hayatta şunları bilmemiz gerekir, iyimser düşüncelere sahip olan insanlar daima hareket eden, ses getiren, inşa eden ve geleceklerini yaratan insanlardır. Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal bu insanlara bir örnek olabilir.

İyimser insanlar çoğu zaman olumlu ve neşelidirler.

Dünyayı yaşamak için iyi, parlak bir yer olarak görürler.

Başarılı olmak istiyorsak, dünyaya iyimser ve olumlu bir bakış açısından bakabilmeliyiz.

Düşüncelerimiz ve bunun sonunda oluşan inançlarımızla konuşur, davranırız.

Hepimiz gerçekten neyi yapabileceğimizi bilmiyoruz. Ama her zaman, şimdiye kadar yapmış olduklarımızdan daha fazlasını yapabiliriz. Kendimizi kısıtlamamıza yol açan olumsuz inançlarımızın çoğu doğru değildir. Bunlar, doğru diye kabul ettiğimiz, olumsuz bilgilere dayanırlar.

Sonuç olarak, bir şeyi yapabileceğimize veya yapamayacağımıza inansak da, sonuçta her iki durumda da karlı çıkarız. Hata yapmışsak, tecrübe kazanmış oluruz. Bir daha aynı hatayı yapmayız. Hata yapmaktan korkmamak gerekir, her zaman hatadan geri dönme şansımız vardır. Hata yapmamak için, bir şey yapmayanlar, hep oldukları yerde sayarlar, hiç başarılı olmazlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayata iyimser bakamıyor çevremdeki çoğu kişi bunalıyorum.Yüzlerce blog okunuyor her gün burda. Umarım yazılarımız işe yarar. Saygılar.

UmuT Sevim 
 20.12.2007 20:09
Cevap :
umarım bir zaman sonra bakarsınız, o zaman çok şeylerin değiştiğini göreceksiniz  20.12.2007 21:51
 

İyimser olmanın istisna durumlar haricinde kimseye birşey kaybettireceğini düşünmüyorum. Bu tabiki akılsız yada saf olma ile bağdaştırılmamalı ama bu tutum doğru algılanabiliyorsa bir bakıyorsunuz, siz yalan söylenemeyen, kötülük yapılamayacak biri oluvermişsiniz yani geri dönüşümü de aynı iyimserlikle oluyor. Elinize sağlık, iyi bayramlar dilerim.

ROSEMOON 
 19.12.2007 20:10
Cevap :
katkınız da iyi olmuş teşekkürler  20.12.2007 13:53
 

psikolog gibi yazmışsınız.:) Elinize sağlık.

nilgun 
 19.12.2007 20:03
Cevap :
insan bu dünya da zaman zaman psikolog bile olabiliyor teşekkürler  20.12.2007 13:55
 

Dilinize sağlık, çok olumlu ve güzel düşünceler yansıtmışsınız;söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum,ama bir de çukurun içindeysek,sadece düştüğümüz kuyunun taşlarını görebiliyorsak....

mustafa ceydilek 
 19.12.2007 18:16
Cevap :
o zaman durum kötü demektir, allah kolaylık versin  20.12.2007 13:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 701
Toplam yorum
: 1697
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2686
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster