Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1384
 

Hayatı cesurlar kucaklar

Hayatı cesurlar kucaklar
 

Cesaretin kapısını aralamak güç görünebilir. Ama bir kez hayatının sorumluluğunu alma cesaretini göster o zaman hayat da senden yana olacaktır. Cesur ol, hayat cesurları sever.

Hayata inanırsan o da sana destek oluyor. Hayatın senden yana olduğunu görmezden gelirsen açıkta kalıyorsun.

Bu basit ama evrensel kuralı anlamazdan geldiğimizde, kulak ardı ettiğimizde veya inanmadığımız için mutsuz ve doyumsuz oluyoruz.

Evrensel yasalar bunu söyler hep. " Nasıl düşünürsen hayatın öyle olacaktır." O halde; kendin hakkında neler ve nasıl düşündüğünü farket ! Kendini değerli buluyor musun ? Kendini değerli buluyorsan, değerli insanları hayatına çekeceksin.

Sadece kendini değerli bulmaya cesaret et yeter !

Hayat bizi mutlu görmek ister. Aslında mutlak olan hayatın doğasında bilgelik ve mutluluk var. Mutluluk gerçekten sevmekten, bilgelik gerçekten anlamaktan doğar.

Haklısın sen, bugün yaşadığımız sevgi değil acımasızlık, haksızlık, öfke, korku, çaresizlik, suçluluk! Ama bunlar hep bu fani dünyanın çelişkili gerçekleri! Tüm bu olumsuzluklar ruhumuzdan değil, ruh bedenlendikten sonra ortaya çıkıyor. Belki de sebebi çelişki ve tehlikeleri farkedip geçici bir dünyanın tuzaklarına aldanmayalım, çelişkilerin ötesine geçmeyi öğrenebilelim diye ne dersin ?

Geçirdiğimiz her kaza, başımızdaki her bela hayatın gerçekte ne olduğunu anlamamız için bir deneyim! Bir fırsat! Başka bir şey değil ki.

Bunu bir kez anlayabilsek ve kabullensek, zihnimizde böyle özümsesek hayat bizi sevecektir inan biz de onu!

Eğer şartlar senin lehine işlemiyor görünse de bu da makro planın bir parçası, öyle değil mi? Herşey istediğin gibi olsaydı, senin için gerçekte değerli olanı sahtesinden nasıl ayıracaktın?

Bu beceriyi gösterebilmek! Bu bilgeliğe ulaşabilmek!

Bu fani okuldan pekiyiyle mezun olabilmek! Tüm marifet burda yatıyor! İkmale mi kaldın olsun üzülme, sınıfta mı çaktın, önemli değil! Yaşadığımız acı tatlı her deneyim yine de bizi mezun etmek için!

HAYAT KENDİSİNİ KUCAKLAYACAK BİRİNİ BEKLER MUTLU ETMEK İÇİN. ÇÜNKÜ HAYAT CANLIDIR VE SAĞLIKLI HER CANLI GİBİ MUTLU EDEREK MUTLU OLMAK İSTER! HAYATI KUCAKLAMAK İÇİN CESARET BİRAZ !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel ve eğitici yazılarınız ve katkılarınız için teşekkürler..bazılarını facebookta paylaşıyorum...

Müşerref özdaş 
 15.11.2009 14:49
Cevap :
Teşekkürler Müşerref Özdaş.FaceBook'ta buluşalım  15.11.2009 15:50
 

Yorumunuz olmasa tanıyamayacaktım sizi. Oysa siz "Akıl için yol birdir" sözünü o kadar güzel kanıtlıyorsunuz ki! Hayata güzel bakmakla ilgili blogumla sizin bu yazınızdakiler o kadar güzel çakışıyor ki! Umarım bu güzel aklınız ve kalbiniz hep böyle bakar yaşama ve baktırır! Karnenizin takdirlik olacağı ümidiyle!

İbrahim Kapaklıkaya 
 21.05.2007 9:46
Cevap :
Ben de dün farkettim yazılarınızı. Yazılarınızın doğruluğu, etkisi ve güzelliğini hissettim. Benim için söylediğiniz bu güzel sözler hepimize nasip olsun. Huzur dolu günler dilerim size ve hepimize.  21.05.2007 11:08
 

YAZINIZ SANKİ BU DÜNYA HAYATINI DEĞİL DE, HAYALİ BİR DÜNYAYI VEYA ÖLÜMDEN SONRA HERKESİN NEFİSLERDEN ARINMIŞ GÜNAHSIZ OLARAK GİRECEĞİ CENNETİ ANLATIYOR GİBİ GELDİ BANA. çÜNKÜ BU DÜNYADA CESUROLMAK; SADECE KENDİNİ ORTADA YAPAYALNIZ KALMIŞ VAZİYETTE BULMAKLA EŞDEĞER OLMUŞ.ETRAFDA O KADAR ÇOK KORKAK VARKİ,ONLARIN ESARETİNDE KALMIŞ DÜNYA. BEN DOSTLARIM TARAFINDAN "DOĞRUCU DAVUT" OLARAK NİTELENEN BİRİYİM.HAYATIM BOYUNCA HEP CESUR OLDUM,BİLDİĞİM DOĞRULARI BIRAKIN SÖYLEMEYİ HAYKIRDIM HEP.AMA HEP YANLIZ KALDIM.DOSTLARIM BANA SENİN BİLDİĞİN O DOĞRULARI BİZ DE BİLİYORUZ,HAKLISIN AMA HAYAT ÇOK ACIMASIZ.VAZGEÇ DOĞRUCULUKTAN VAZGEÇ CESURLUKTAN,DEĞİLSE ZARAR GÖRÜRSÜN DEDİLER HEP...HAYAT BANA CESURUM DİYE MADDİ HİÇ BİR ŞEY VERMEDİ.AMA VİCDANIM HEP RAHAT.HİÇ BİR ZAMAN KORKMADIM.KALBİM ÇOK HUZURLU AMA HAYAT SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ GÜZELLİKLER SUNMUYOR CESURLARA...DEDİKLERİNE İNANMADIKÇA ÜSTÜME ÜSTÜME GELİYOR HAYAT "BEN ACIMASIZIM VE CESURLARI SEVMEM DİYE" BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?...

Benansu canan 
 15.05.2007 23:12
Cevap :
Cesur olmak ille doğru bildiğin şeylerde inat etmek değil sevgili Canan. Cesaret kendine güven duymakla ilgilidir. Aldığımız kararların doğru olduğunu bildiğimizde onları haykırmak yerine kendine olan güven sesimizi yükseltmeden de etkin olabildiğimizi gösteriyor. Işığa koşan pervane gibi GÜVEN VE CESARET başkalarını da cezbettiğinden yalnız kalmıyoruz. Doğru bildiğin yolda korkmadan ilerlemek, doğru olmadığına kanaat getirdiğindeyse yine korkusuzca değişebilmek. Gerçek cesaret budur.İnsan istediği hayat için sorumluluk ve risk taşıdığı sürece cesur olabiliyor. Kalbin gerçekten huzurlu olsa hayatı suçlamaz ve kızmazsın. Çünkü kızdığımızda gerçek suçladığımız yine kendimiz oluveriyoruz. O zaman da huzur kalmıyor. Hem sözünü ettiğim hayali değil evrensel yasalarla belirlenmiş bir hayat. Ne yazık ki yasaları tanımadığımızdan içinde acı çekilen hayali (illüzyon ) bir hayatı da yine biz yaratıyoruz.  18.05.2007 21:19
 

Cesurlar, Kahraman olur. Kahramanlar da çabuk ölür. Korkakların çoğunlukta olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Cesurlar çoktan öldü!

Ali Gülcü 
 11.05.2007 19:03
Cevap :
Korkakların değil bilmeyenlerin dünyasında yaşıyoruz sayın Ali Gülcü. Kendini bilmek ve geliştirmek herşeyi değiştirir. Sizin bakış açınızı da.. Seçim sizin.  15.05.2007 17:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2207
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

 Hacettepe Üniversitesi'nde Psikoloji okudu. İ.Ü. Gazetecilik mezunudur. Öğrencilik yıllarında İn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster