Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
119
 

Hayatı sokaklarda koklamalı çocuk

Hayatı sokaklarda koklamalı çocuk
 

Okullar bu hafta itibariyle kapandı. 15 tatilin ilk günlerini yaşıyoruz. Her öğrencinin özellikle ilkokul ve lisedeyse bu öğrenci iple çektiği gündür 15 tatil ve 3 aylık yaz tatili. Derin bir nefes alınır, kitaplar kapanır ve tabi ki tatille beraber oyun ya da sosyal aktivite atar. Yazıya biraz hızlı girdiğimin ben de farkındayım. Hoş ben de bir öğrenciyim. Bir üniversite öğrencisi... Niçin bunu yazıyorum o zaman, senin üstüne mi vazife kardeşim bu işler diyebilir eğitimci, öğretmen olan insanlar. Lakin ben şunu gördüm. Günümüzde 3.5-4 yaşında bir çocuk bile cep telefonundan oyun oynar hale gelmiş. Geçenlerde bizzat şahit oldum buna ve korktum. 

Apartmanımızda çok fazla ilkokula ve ortaokula giden afacan mevcut şimdi onların tatil günü. Lakin sokaklarda ne çocuk var nede oyun sesleri. E, sevgili pek duyarlı aileleri(!) kitapta hediye etmediğine göre o halde bu çocuklar bilgisayarın başına çökmüş olmasın. Tahminlere göre konuşmuyorum ben bizzat görüyorum o çocukların bilgisayar başında oyunlara çöktüğünü. Günümüzdeki çocuk artık sokakta top oynamıyor geçiyor bilgisayarın ya da play station'ın başına FIFA oynuyor PES oynuyor. Sahalara adım atmadan yüzlerce maç yapmak... Sporsal gelişim sıfır. Ya da geçiyor Call of Duty bütün gün birilerini öldürüyor. Evet zevklidir bu oyunlar kabul ancak ben şahsen kendi çocukluğuma dönersem sokakta oynamayı daha çok severdim. 91 doğumlu biriyim ve ne Facebook ne Twitter ne de böyle bilgisayar oyunları vardı. Belki de parkta oynayan son nesildik biz. Daha 3-4 yaşında ya da ilkokul sıralarında oturanların teknolojiye bu kadar körü körüne bağlanmasını ise sağlıksız buluyorum yalnız daha sağlıksız bulduğum bir şey var. O da aileler. Ailelerimiz maalesef çok bilinçsiz. 

10 yaşında bir çocuk twitter'dan follow(takip) yapmam için yalvarmıştı mesela. 10 yaşında çocuk twitter hesabı alıp ne yapıyor çok merak ediyorum. Bir kere twitter mahallenin çay ocağı gibi bir yer. Küfür, kıyamet, seks, erotizm ve siyasetin doruk yaptığı alan. Haşa twitter'ı kötülemiyorum. Yetişkinler burayı yanlış anlamasın. Ancak bir çocuk için o yaşta twitter hesabı almanın anlamsız olduğunu düşnüyorum. Velhasıl kelam benim ailelere çağrım var. Çocuklarınızı sokaklara çıkarın. Bırakın hayatı öğrensinler. Hayatı sokakta koklamalı bir çocuk. Hayattan kopmamalı... 
 

Emre Erden 

 

 

not: resim alıntıdır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 203
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 313
Kayıt tarihi
: 16.11.13
 
 

1991 İskenderun doğumlu. EMU Mütercim Tercümanlık, Amasya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster