Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

aygoz Özlem Eryoldaş

http://blog.milliyet.com.tr/aygoz1

27 Mart '07

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
933
 

Hayatımda rol almak ister misin?

Hayatımda rol almak ister misin?
 

Hayatımda rol almak ister misin ?.. Bu sözü kaç kimseye sorabildik acaba? Hayat bir sahneyse eğer, bizler de oyuncularsak.

Bu soruyu sorma hakkımız var diye düşünüyorum.. Bazan baş roller veririz.. Bazan de figüranlar olur hayatımızda.. Kötü karakterler girip iyi karakterleri ezmeye çalışırlar.. Replikler yalanlarla doludur.. Gözlerde içten ya da kindar bakışlar.. Esas oğlan, esas kız başrolde.. Yan karakterler ellerinden geleni yapar ayırabilmek için.. Kırarlar, küçümserler..

Oynadığımız oyunun dekoru bize aittir.. Bazan renkli bazen renksiz.. Işıklarımız bize ait.. Bazan spot ışıkları altında, bazan de nokta ışıkta oynamaya çalışırız rolümüzü...

Çoğu sahnede ezberimiz çok iyidir.. Özellikle de "seni seviyorum. Senden başkasını hiç bu kadar sevmedim " repliği bizimle özdeşleşmiştir artık.. Ama ayrılık sahnelerin de ezber yok olur.. Replik çok kısa ve sadedir.. Bazen sessizlik, bazen da "kendine iyi bak "... İşte bu kadar.. Nokta..

Figüranlarımız pek ortada gözükmezler genelde.. Ama yalnız kaldığımızı hissettiğimiz anlarda çıkagelirler birden.. Bugüne kadar başrol verdiklerimizin aslında yerlerini hiç hak etmeyenler olduğunu anlayıveririz o anda.. Haksızlık etmişizdir figüranlarımıza.. Başroller bize "spot ışıkları " altında yalanlar söylerken; figüranlarımız "nokta ışık" la nede güzel özetleyiverir oyunumuzu..

Sonra bir gün oyunun sonu gelir.. İhtişamlı perde kapanmaya başlar.. Başroller çekilir yine.. Figüranlarımız arkada.. Ve biz tek başımıza sahnede !.. Tek "nokta ışık" üzerimizde.. Selam ve perde !!!!

Dünya Tiyatrolar Günümüz Kutlu Olsun !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı olmuş aygoz1 gerçekten yürekten tebrik ederim. Gerçektende baş rolü seçtiğimiz kişiler hak etmiyorlar o rolü ama nedense bunu hep geç anlıyoruz. Başarılar dilerim size tekrardan çok çok tebrik ederim.... Saygılarımla

???? 
 07.04.2007 19:43
Cevap :
çok teşekkür ederim ..Saygılarımla..  07.04.2007 20:55
 

aslında herkes baş rol oyuncusu herkeste figüran.. kendi oyunumuzu kendi repliklerimizi kendimiz oluşturuyoruz ve kendimiz değiştiriyoruz!ama birde bakmışız oyun oyun içinde. kurduğumuz oyunun içinde herkesin kendine ait bir oyunu var aslında! neden tiyatro? çünkü benliğimi bulduğum ,olaylara farklı açıdan baktığım, kendimi türlü kalıplara soktuğum, herkesi anlamaya çalıştığım için daha doğrusu bunları öğrendiğim için tiyatro.Farklı bir dünya olduğu için. ben istemediğim sürece perde kapanmayacağı için... yazın çok güzel herkesin dünya tiyatrolar günü kutlu olsun:)

ScReAm 
 29.03.2007 17:01
Cevap :
teşekkür ederim sizinde..  29.03.2007 23:59
 

harika dile getirmişsin. tebrik ederim. çok beğendim. kısa ve öz olmuş. ama çok etkileyici. çok sevdim. herkese tavsiye edeceğim bu yazıyı.

Yiğit Aka 
 28.03.2007 12:25
Cevap :
teşekkür ederim..  28.03.2007 17:08
 

Çok güzel yazmışsınız, hayat ve tiyatro... Başrol bizim, hayatımızı yönlendirecek olan biziz.. Demişsiniz ya; dekor bize ait. Onu canlandırmak, ya da karalarla, olumsuzluklarla kaplayarak kendi ruh halimize yön vermek büyük ölçüde bizim elimizde. Farkedebilen için... Saygılar

Zz cansu 
 27.03.2007 19:32
Cevap :
teşekkür ederim..sevgiler..  28.03.2007 0:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 185
Toplam yorum
: 1201
Toplam mesaj
: 81
Ort. okunma sayısı
: 1466
Kayıt tarihi
: 10.03.07
 
 

Yazabilmenin özgürlüğüyle... İstanbul'un bir bahar sabahında dünyaya gelmişim. Keşfetmek, anlayabilm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster