Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
985
 

Hayatımın kadını, işyerinde ast-ımsa???

Hayatımın kadını, işyerinde ast-ımsa???
 

Evli çiftlerin aynı işyerinde çalışıyor olması kendileri için de, birlikte çalıştıkları ortam için de başlı başına bir işyaşamı-kariyer sorunudur.

Hele de ast-üst konumunda çalışılıyorsa, çiftin ev yaşamındaki uyumlu ve istikrarlı ilişkisinin emekçileri birlikte çalıştıkları insanlardan başkası olmaz. Çünkü herbirinin iş yerinde ayrı ayrı yaşadıkları, bu evrensel bağ olmasa profesyonel kurallar içinde çözülebilecek anlaşmazlıklar ciddi bir ailesel ve toplumsal problem halini alabilir.

Nasıl mı?

Bir doktor olduğumdan hastane ortamından kuramsal örnekler vereyim.

Herkesin belli sayıda tutması gereken nöbet sayısı ve düzeni adil olmayan bir şekilde kendi yaşamları baz alınarak ayarlanabilir.

Ya da görev dağılımındaki kilit noktalar bu evrensel bağ göz önüne alınarak dağıtılabilir.

Yapılan işlevsel hatalarda ceza ya da yaptırım mekanizmaları evdeki huzur ortamı göz önüne alınarak eşe özel hafifletilebilir.

Eşin hoşlanmadığı iş arkadaşları üst konumundaki kişi tarafından da bilinçli veya bilinçsiz olarak 'sevimsiz' ilan edilebilir.

Başka bir çok örnekle bu tanımlama uzatılabilir ama temelde yapılan 'imtiyazlı konuma getirilmek, veya imtiyazlı olmaktan' ibarettir.

Bu konuda işyeri yöneticileri ve/veya insan kaynaklarına düşen nedir?

Öncelikle evli çiftlerin aynı işyerinde çalışmaması iyi olur ancak bu pratik yaşamda insan haklarıyla bağdaşır mı? pek sanmıyorum. Dolayısıyla bu durum mevcutsa, çalışan çiftlerin görev yerleri ya da birbirine göre konumları iyi ayarlanmalı, evlilik bağının çalışanlar arasında oluşturacağı can sıkıcı durumlar sosyal adalet adına sık sık denetlenmelidir.

Burada göz ardı edilmemesi gereken bir şey de aynı işyerinde çalışan evli çiftlere yapılan bu tür suçlamaların gerçekliğinin sorgulanıp araştırılmasıdır. Çünkü sırf evli oldukları için hedef konumuna gelmemeleri de önemlidir.

Hayatımın kadını iş yerimde ast-ım olursa??? sorusunun yanıtı ise,

'Allah kolaylıklar versin, sana da seninle çalışan diğer insanlara da!!!!' olur, çünkü o artık işyerinde bulunan herkesin hayatının kadınıdır : ).

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evli çiftlerin beraber aynı iş ortamında çalışması veya ayrı birimlerde olması ile aynı birimde çalışmaları malesef dediğin gibi bir dizi sorunları beraberinde getirirken, burda eşlerin bunu avantaj haline getirecek önlemleri birlikte almalrı da mümkün sanırım.sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 19.02.2008 23:35
Cevap :
Bu tamamen iyi niyetle ilgili, çiftler ve çalışma arkadaşları adına. Sevgilerimle:)  20.02.2008 10:35
 

Bu sorunun çözümü, insanların temelde birey olma bilincinde olmalarıdır. Sadece eş değil anne ve baba ile de aynı sorun olabilir o zaman. Benim çalışma hayatımda da eşlerin aynı ortamda çalışması çok sık görülen bir konudur, ama sizin bahsettiğiniz gibi bir ayrımcılıkla ilgili hiç gözlemim olmadı. İş ile ev hayatını birbirine karıştıran insanlar, ne yaparlarsa yapsınlar zaten huzurlu olamayacaklardır. Dünyaları birbirinden ayırmak ve iş ortamında sadece kendimiz olmak zorundayız. Konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler. Selamlar.

Doğa 
 17.02.2007 10:46
Cevap :
Doğrusu ben de bir çok evli çiftle çalıştım. Sadece birinin bu konuda gerçekten imtiyazcı davrandığını ve çevrede rahatsızlk oluşturduğunu gördüm. Ve konunun gerçekten istismar edilebilecek bir konu olduğunu da onlar sayesinde farkettim desem yeridir. Yorumunuz için teşekkürler.  17.02.2007 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1031
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster