Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
7198
 

Hayatımın Türk Filmleri - Teyzem

Hayatımın Türk Filmleri - Teyzem
 

Daha küçücük bir kızken başladı Türk filmlerine aşkım. Çoğu ağlamaklı, kavuşamamak üzerine iyi ve kötü adamların, doğru ve yanlışın kolay ayırdına varılabilen filmlerdi bunlar. Beni bu filmlere ağlarken ya da Kemal Sunal’a gülerken az ‘yakalamadı’ babam, her seferinde de bir güzel dalgasını geçti; ama ben yılmadım yine aynı keyifle izledim Türk filmlerimi.

Teyzem hayatımın Türk filmlerinden birisidir. Filmde, güzel ve hayat dolu bir genç kızdır Üftade. Üvey baba baskısı ve silik annesinin şeffaflığında iliklerine dek işlemiş bir yalnızlığı vardır, onu her geçen gün boğup tüketen. Kafese kapatılmış bir serçe gibidir, o eve ait değildir. Genç bir kız olmasının saflığıyla hayallerinin aşkı Erhan’ı kalbinin tahtına oturtur. Kanatlanıp uçabilmesinin tek yoludur o, kurtuluşudur. Erhan ise bu tahta oturmaya pek niyetli değildir, oradan geçip giden bir ‘yolcudur’ sadece.

Teyzesinin takıntı haline getirdiği Erhan’lı ve Erhan’sız günlerinde 6-7 yaşlarındaki Umur, onunladır. Birgün vapurla evlerine dönerken ‘Söyle bakalım Umur, senin de bir sevdiğin var mı?’ diye tatlı bir sesle sorar teyzesi. Utanarak ‘Hıhı’ diye onaylar çocuk. ‘Peki güzel mi sevdiğin?’ diye sorar Üftade, ‘Çok güzel.’ diye kızararak yanıtlar çocuk. Sevdiği, teyzesidir. Gülerek sarılır teyzesi Umur’a. Hiç bitmeyecek bir ‘aşka’ böyle başlarlar. Bu sahneyle benim de teyzem olur artık Üftade, hiç olmayan teyzemin yerine.

Ruhsal sıkıntıları mutsuz evliliğiyle artar, halüsinasyonları sıklaşır Üftade’nin. Üvey babası bir hayal olarak sürekli onu taciz eder. Ben de onunla beraber korkarım o sahnelerde. Yalnızlığını, hayalleriyle olabildikleri arasındaki uçurumu içimde duyarım. Tıpkı Umur gibi. Bir tek o duyar çünkü teyzesini. ‘Umuur, umuur...’ diye rüyalarında ondan yardım ister Üftade...

Bilindiği gibi, yönetmenliğini Halit Refiğ’in üstlendiği, senaryosu Ümit Ünal’a ait 86 yapımı bu unutulmaz filmde, Müjde Ar (Üftade), Yaşar Alptekin (Erhan-Orhan), Serra Yılmaz, Uğur Yücel gibi güçlü isimler yer alıyor. Üvey baba karakteriyle beni korkutsa da, geçen ay ölen ünlü oyuncu Mehmet Akan’ı ise burda saygıyla anmak isterim. Ümit Ünal’ın Umur’un büyümüş halini canlandırdığını ve Teyzem senaryosuyla 1986 Milliyet Gazetesi Senaryo Yarışması’nda birincilik ödülünü de aldığını ayrıca hatırlatayım. Müziklerini Atilla Özdemiroğlu’nun yaptığı filmde, Üftade ve Erhan’ın şarkısı ‘İki Yabancı’ ise filmin finaliyle akıllarımıza kazınır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim de Türk filmleriyle aynı sizin gibi bir yakınlığım tek fark ben sonu kötü biten hiçbir filmi seyretmem. Bir kez seyretmişsem eğer ikinci kez filme rastladığımda sadece hoşuma giden bölümüne kadarını seyrederim. Onun için de Teyzem benim seyretmekten hoşlanmadığım filmler arasına girer. Ama öyle güzel anlatmışsıznız ki hemen seyredebilecek olsam sonuna kadar giderdim :)

Sibel ÖNAL 
 24.08.2006 13:03
Cevap :
:) Evet, filmin sinir bozucu yanları olduğu bir gerçek; özellikle Mehmet Akan'ın yatağın altından çıkma sahneleri beni hep korkutmuştur:) ama niyeyse benim hep hoşuma gitmiştir Teyzem, kendimce farklı bir şeyler bulurum o filmde. Ümit Ünal'ı da oldukça başarılı buluyorum. Yorumunuza çok teşekkürler. Sevgiyle...  24.08.2006 14:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 3032
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Odtü mezunu; edebiyat ve sinema düşkünü biriyim. AFSAD’ta fotoğraf, Sinematek’te film yapımı üzer..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster