Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
72
 

Hayatımız İmtihan

SBS, ÖSS, KPSS, LYS, YGS vb. adlar altında imtihan oluyoruz;

Bu imtihanlara dünya ile ilişkimizi kesip kurulu bir saat gibi veya bir robot gibi çalışıyoruz.

Hayatımız imtihan, imtihan yerimiz; dershaneler, okullar, evler. Neredeyse  hiç nefes alacak bir zaman yok. Talebeler; dershane, okul, ev arasında mekik dokuyor.

Hayatımız imtihan, fakat imtihanlar bize ne veriyor, bizden ne alıyor bunun farkında mıyız? Bunlar ne kadar gerekli veya gereksiz, ne kadar yararlı veya yararsız sorgulayıp yargılıyor muyuz?

Hayır. Çünkü fırsat yok. Peki, bu imtihanlara girmekle doğru bilgi sahibi oluyor muyuz?

Bu imtihanlarla hayat imtihanlarına hazır mıyız? Yoksa kendimizi hazır mı zannediyoruz? Bir de kendi kendimizi imtihan etsek, sonuç ne olur? Yeterli ve  gerekli bir bilgiye, bir şuura sahipsek her şeyin farkına varırız.

Cahillikle,

Okumuş cahillikle,

Doğru bildiğimiz yanlışlarla,

Bilgi kirliliği ile

Hayat imtihanlarını kazanmak için önce kendinizle mücadele ediniz. Bunu yapabilmek için Türkçe’den başlayabiliriz. Çünkü Türkçe Dil Bilgisi’ni doğru bilmezsek, diğer derslerimizde de başarılı olamayız. Ancak başarılı olduğumuzu zannederiz. Sayısal, görsel, işitsel, sözel vb. gibi tuzaklara düşüveririz. İnsan bir bütündür. İhtiyaç ve arzulara göre de meslekî bilgilere yönelebiliriz, fakat doğruları “Ben sayısalcıyım, sözel beni alâkadar etmiyor!” veya “Ben sözelciyim, sayısal beni alâkadar etmiyor! deyip bulamayız. Kendimizi aldatmayalım, kısıtlamayalım.

İnsanın kulağı, gözü, dili, kalbi, beyni boşuna yaratılmamıştır. Bunları köreltmeyelim.

İnsan çok yönlü bir varlıktır, hayatta çok boyutludur. Buna ancak doğru sözcelerle, doğru bilgilerle kavrayabiliriz. İnsan bir robot değildir, bunu fark etmeliyiz. Yoksa tüm hayatımız imtihan olsa ne olur?

Kimse kimsenin kuklası, robotu, kurulu saati değildir. Doğru bilgileri araştırmak, incelemek, bulmak, uygulamak gerekiyor.

Bunun için de; kuşkuları, gafleti, dalâleti, zanları, önyargıları bir tarafa bırakmalıyız.

Kimse; kimsenin yalan, uygunsuz, yanlış, olumsuz bilgilerini, isimlerini, önerilerini, örneklerini kabul edip uygulamak zorunda değildir. Fakat bu konu; doğru bildiğimiz yanlışlar yüzünden, bilgi kirliliği yüzünden açıklığa kavuşamaz. Birileri de salt ideolojisi, salt çıkarı için çalışıp bu hakikatı anlayamadığından başkalarının da anlamasını istemez. Kitleleri kendi merkezinde toplamacaya çalışır. Sistem böyle çalışır. Fakat kime, niçin, nasıl hizmetedildiğini bilmeliyiz.

Tüm hayatımız imtihan. Bu imtihanı doğru bilgilerle, doğru sözcelerle, doğru duygularla,doğru düşüncelerle, doğru örneklerle, doğru eylemlerle vermeliyiz.

Hayatımızın imtihanını vermek için Türkçe’nin adresini bilmeliyiz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 204
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 236
Kayıt tarihi
: 10.06.12
 
 

Tekirdağ, 02.01.1961 doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Evli, 3 çocuk bâbâcânıyım. Türkçeci, muha..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster