Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '10

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2196
 

Hayatımıza giren özel insanlar

Hayatımıza giren özel insanlar
 

Bazen hayatınıza özel insanlar girer.

Bu insanların ne iş yaptıkları, yaşları ve kim oldukları hiç önemli değildir. Hiç olmadık bir yerde karşınıza çıkarlar. Bazen bankada sıra beklerken, bazen de metroda evinize giderken, bazen de alışveriş yaparken.

Çoğunun isimlerini dahi bilmezsiniz. Zaten önemli olan kimlikleri değil, size vermek istedikleri mesajdır.

Bir şekilde hayatınıza girerler, sihirli bir dokunuşla sizdeki bir eksikliği size gösterirler. Budur çünkü misyonları.

Ben de böyle bir insanla tanıştım.

Haftanın belirli günleri yeğenime hamburger almak için gittiğim hamburgercide bir kaç zamandır, sempatik, kibar, zeki ve insanlarla rahat diyalog kurabilen sevimli bir eleman tanıdım.

Beni özel müşterisi ilan ederek, her gitmemde yakınlık ve özen gösteren bu genç eleman 18-19 yaşlarında, pırıl pırıl bir delikanlı.

Dün akşamki ziyaretimde de yine sevecen ve güler yüzlüydü. Ne almak istediğimi sordu, olağan hoş sohbet konuşmamızı gerçekleştirdikten sonra siparişimi verdim.

Siparişi hazırlarken heyecanla sordu, "Ben de bir değişiklik görüyor musunuz?" Delikanlıyı, iyice süzdükten sonra, içten içe fark edemediğim bu değişiklik ve dikkatsizliğim için kendime kızarak, mahçup bir ifade ile "Çok özür dilerim ama fark edemedim." dedim.

Delikanlı gülerek, "Artık gözlük kullanmıyorum, gözlüklerimi attım, göz numaramı sıfırladım" dedi.

İnanılmaz mahçup oldum, nasıl fark edememiştim, bu kadar önemli bir değişikliği ?

Kendisinden özür diledim bu dikkatsizliğim için, her zamanki tatlı tebessümü ile "Hiç önemli değil, kaç kere gördünüz ki beni" dedi. Tabii daha da mahçup oldum bu cevaptan sonra. Zira kendisini 3-4 kez görmüştüm, dikkatsizliğim ve yüzeyselliğim yüzünden bu değişikliği fark edememiştim.

Siparişim hazır olunca tebessüm ederek uzattı "Yine bekleriz efendim, ayağınıza sağlık." dedi. Teşekkür ettim, oradan ayrıldım.

Sonuç :

Hamburgercide çalışan bu delikanlının bana vermek istediği mesaj şuydu, "insanlarla diyalog halinde iken, beş duyunu kullan, daha dikkatli ol, yüzeysel olma..."

Dün akşamdan beri daha dikkatli gözlerle ve beş duyumu kullanarak bakıyorum insanlara.

Teşekkür ediyorum bu önemli mesajı için delikanlıya.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında ben de kendimde değişiklikler yaptım ama o genç kadar şanslı olmadığım yani karşıma sizin gibi güzellikten ve özellikten anlayan bir insan çıkmadığı için emeklerim boşa gitti ve boynum bükük kaldı.Buradaki yaşam güzelliğini genç kadar siz de sağlıyorsunuz.Bir gencin sıfırlanan gözlük numarası kimin umurunda. Sizi sayfama davet ediyorum.Geldiğinizde haberim olsun da kendimde yaptığım değişiklikleri gözden geçireyim.

Kerim Korkut 
 05.12.2010 8:00
Cevap :
Sn. Korkut, şansı sizin hayata bakış açınız ve enerjiniz değiştirecek lütfen önce bunu kabul ediniz. Sizin hayata bakışınızda biraz karamsar, biraz hayatla kavga eder bir tutum görüyorum. Aman lütfen yanlış anlaşılmasın, kesinlikle bunu yargılamıyorum. Zira, nasıl bir çevre ve sosyal şart sizi bu kadar karamsar ve hayatla kavgalı yaptı bunu en iyi siz biliyorsunuz. Unutulmaması gereken bir gerçek var ki Sn. Korkut başta da söylediğm gibi, emin olun sizin hayata karşı tutumunuz, hayatın size karşı tutumunu belirler. Siz hayata gülen ve barışık gözlerle bakarsanız hayat da size aynısını yansıtacaktır. Bu tutumunuza denk insanları hayatınıza getirecektir. Bence şu dakikadan itibaren kendinizi şanslı addedebilirsiniz. Ben sizdeki masumiyeti, baş kaldırınızın altındaki iyi niyeti gördüm... Emekleriniz hiç bir zaman zayi olmayacak ve boynunuz bükük kalmayacak, zira içinizdeki ışık geleceğinize yön verecek. Bloğunuzu ilk fırsatta zevkle ziyaret edeceğim. Her zaman her konuda yanınızda olduğum  06.12.2010 8:58
 

Bu çok önemli anekdotu ve görmek-bakmak arasındaki farkı anımsatan bloğunuzu bizlerle paylaştığınız ve anımsadığınız dersi bize de anımsattığınız için ben de size teşekkür ederim Nilgün Hanım. Daha nice paylaşımlara... Selamla, sevgiyle, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 02.12.2010 20:25
Cevap :
Efendim beğeniniz için teşekkür ediyorum. Beş duyumla sizi hissediyor teşekkür ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum :) Görüşmek üzere.  03.12.2010 8:50
 

Önemsiz gibi görünen bir ayrıntının büyük etkisini hatırlatığınız için ben de size teşekkür ediyorum. Çevreyi sadece gözlerinizle izlemiyorsunuz. İçinizde bir şeyler açılmış olmalı. Sezgisel diyeceğim ama tam olarak o da değil. Hani kalp gözü derler ya, belki bu ifade daha bir oturdu. Sevgi ve saygılarımla.

Güz Özlemi 
 02.12.2010 13:31
Cevap :
Teşekkürlerimi sunuyorum efendim, değerli yorumunuz ve iltifat olarak kabul edeceğim "kalp gözünüz açılmış" benzetmeniz için. En derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.  02.12.2010 13:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8517
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster