Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
408
 

Hayatımızı sadeleştirelim

Hayatımızı sadeleştirelim
 

Gelin hayatımızı sadeleştirelim, o zaman küçük şeylerden de mutlu olabiliriz.

Devamlı televizyon seyredersek bunu yapamayız. Etrafımıza bakarsak görürüz ki, zamanımızın çoğu televizyon karşısında, birbirimizle konuşmadan geçiyor. Kitap da okumuyoruz.

Birbirimizden kopuk yaşıyoruz. Herkesin evdeki televizyon kanalı bile ayrı. Artık evlerden birden fazla televizyon var. Herkes odasında kendi kanalını seyrediyor. Kısacası teknoloji bizi esir aldı. Yani televizyon seyrederken bile artık birbirimizden kopuk yaşıyoruz. Anne baba ve varsa evde diğer yaşlılar bir odada dizi seyrediyor, çocuğun biri diğer odada bilgisayar başında chat yapmakla meşgul, bir diğeri müzik dinliyor veya onun gibi bir başka iş ile uğraşıyor. Ama nedense kitap okumuyor.

Ve nice günler bu şekilde diyalogsuz ve paylaşımsız geçiyor. Ve bir süre sonra tek paylaşım konusu sorunlar veya biten harçlıklar oluyor. Kim bu durumdan rahatsız olmaz ki?

Peki neler yapabiliriz?

Hayatımızı sadeleştirelim. Ailemize, kendimize zaman ayıralım. Öncelikle teknolojinin esaretinden kurtulalım. Hayatımızdan televizyonu çıkarmaya çalışalım.

Zaman yok demeyin, aslında zamanımız çoktur. Hayatınızı sadeleştirirsek, aslında çok hızlı, gürültülü ve yoğun yaşadığınızı fark edeceksiniz. Sade hayat kısmen bile uygulansa hem sizi dinlendirecek ve performansınızı arttıracak, hem de kaybolmaya yüz tutmuş aile değerlerimizi canlandıracakdır. Unutmamız gerekir, sade yaşamın en büyük katkılarından biri de küçük şeylerin artık bizi mutlu ettiğini anlamamız olacaktır. Yani kimi zaman hafta sonlarımızı gürültüden, hareketten uzak, insana, ailemize kendimize ve sadeliğe dönük geçirirsek, birbirimizi daha iyi tanırız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Esir alınmadık...kendiliğimizden esir olduk. Hayatımıza katkısı olur derken yaptığımız hesap hatası sebep oldu :)hayatımızı kendimiz bu hale getirdik. Şimdi de anladık ki hata yaptık... Kaybettiklerimizi şimdi geri almamız gerek. Haklısınız...sadeleşmemiz gerek. Teşekkürler, sevgiler.

H Hülya Tercan 
 27.08.2007 20:18
Cevap :
evet esir olduk ve mutlu da değiliz  27.08.2007 22:04
 

ne güzel tanımlamışsınız. saygılarımla

Gülşen Aydın "gökkuşağım" 
 24.08.2007 23:17
Cevap :
beğenmenize sevindim, teşekkürler  25.08.2007 9:35
 

Bir düğmeye basıp tv denen canavarı kapamakla hayatımız bize kalacak.Fakat kimse inanmıyor.Sevgiler.

Ufaklık 
 24.08.2007 10:47
Cevap :
evet doğru bu ama ne yazık ki değiştiremiyoruz  25.08.2007 9:36
 

Televizyon ve bilgisayar hayatımızdan çalıyor.Vakit geçirmek için diyoruz.Bırak vakit geçmesin kardeşim.Zaman bitmesin demiyoruz.Her anı dolu dolu yaşamak varken iki beyaz cama esir olduk. Not:Bir hatıramı yazayım demiştim.Mizahi bir yanını göremediğinizi yazdınız.Kendimi konsültasyonda hissettim.Nasıl kötü bir durum yok değil mi?Selamlar.SAYGILAR.

Ahmet Balcı 
 24.08.2007 0:45
Cevap :
katkınız için teşekkürler, güzel değinmişiniz  25.08.2007 9:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 712
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster