Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
735
 

Hayatımızın anlamı

Hayatımızın anlamı
 

İnsan doğduğu andan itibaren, yaşadığı süreç içinde, zihnine hep bir şeyler ilave eder. Gördükleri ve tüm duyularıyla algıladıklarını zihnine işler. İşledikleri bilgiler, kavramlar, anlamlar düşüncelere, fikirlere, hayata bakışa, alışkanlıklara, davranışlara dönüşür. Zihnine sürekli bilgi ekler, bilgiyi öğütür, kullanır, işler, kaydeder, işine yaramayanı atık olarak atar.

Hayatın anlamı, nedeni, sonucu insanın en temel felsefi sorusudur, merakıdır. Felsefenin çıkış kaynağıdır. Her insan bu sorulara, zihninin bilgi-deneyim kapasitesi, açıklığı, hızlılığı ölçüsünde cevaplar verir. Cevaplardan tatmin olmaz, anlamlı bulmaz; ne yapar, daha fazla bilgi ve arayışa yönelir. (BUNUN İÇİN BURADAYIZ)

Biz aslında yemek (bilgi) yiyen biyolojik canlı varlıklarız. Vücudumuzu yiyecekle, zihnimizi bilgi ile ayakta tutar, yürütürüz. Bunlar sayesinde yaşamımızı sürdürür, zarardan, tehlikeden kaçar, yararlıya, zevke, huzura koşarız.

Vücutsal ve zihinsel ihtiyaçlarını istenen ölçüde karşılayan insan, gökyüzüne ve yeryüzüne bakmaya başlar, neden-nasıl-sonuç sorgulamalarına, düşüncelerine dalar. Bu dalış içe, zihne dalıştır, tüm dış dünyayı, evreni, iç dünyasıyla, kendi zihniyle çözümleme uğraşısıdır. İşte ANLAMSIZLIK, İMKANSIZLIK, ÇELİŞKİ buradadır. Kendi kısır zihniyle uğraşır, düşünür, çözümler, didinir durur. Bu blog da bir çeşit ZİHİN ALIŞVERİŞ-UĞRAŞI merkezidir.

Hayatın anlamına gelince; vücutsal ve zihinsel ihtiyaçları en huzurlu, en zahmetsiz, en zevkli yollardan karşılamaktır. Dış dünya ile ilgili bilgi toplamaya devam etmek, kendi zihnini (KENDİNİ BİL İLKESİ) tanımak, farkında olmaktır. İnsan olarak iç ve dış dünya dengesini kurmak ve tüm evren olarak dış dünya ile insan olarak iç dünya dengesinin kurulmasının milyonlarca yıl sürmüş ve milyonlarca yıl sürecek sürecinin küçücük, mikro bir parçası olduğumuzun bilincinde olmak.

ÖZETLE, HER CANLI MİLYONLARCA YILLIK SÜRMÜŞ VE SÜRECEK BU SÜRECİN MİKRO VE VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR.

İşte anlayabilene ANLAM budur, hayatımızın anlamı....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Pencereden giren Güneşin ışığına bakarak, Güneşi tarif eder, ettiğini zanneder. Beyninin resmini çeker, anlayamaz, keser, biçer yine anlayamaz, anlamaya çalışır yine işin işinden çıkamaz felsefe yapar. (varlığını bilimsel olarak araştırır) İnsan zaaf ve beklentileri ile doğar ve bu değerlerini bir türlü tatmin edemez bunların özlemi ile ölür. Günümüzde erkekler hala düşünmekte, kadınlar ise hala aynaya bakmaktadır. Bu dünde böyle idi... Yarın da böyle olacak. Bu işin evrimi de budur, çevrimi de. Çünkü insanın beyninin %90'nı sudur. Bu oran değişmemiştir. Zaaf ve beklentiler değişmediğine göre de, değişmeyecektir. Bırakınız kendinizi sıkmayınız. Alt tarafı da üst tarafı da üç günlük yalancı dünya! Elinize sağlık, Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 16.04.2007 17:55
Cevap :
hayatla ne kadar uğraşıldıkça, kirletildikçe yine de merkezinde küçücük, tertemiz, basit bir olgu var ve bizler bunu kötü bir şeymiş gibi saklamaya, örtmeye devam ediyoruz. Tüm basitliğiyle yaşamaya devam. Teşekkürler, sağlıcakla,  17.04.2007 15:27
 

"Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine " yaşayabilmektir..Bu da sizin söyleminizin başka bir versiyonunu ifade ediyor diye düşünüyorum:) Sadece dillendirilişleri farklı..(İçsel dünyayı da dışsal dünyayı da yaşamayı becerebilmek)

Doğa 
 16.04.2007 13:51
Cevap :
Haklısın Doğa, hayatı karmaşıklaştıran bizleriz. Günümüzü yaşayıp gidiyoruz, hayat çok basit aslında. Herşey seninde rumuzundaki gibi "Doğa" ile uyumda saklı. Sevgiler.  17.04.2007 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 472
Kayıt tarihi
: 22.02.07
 
 

Hayattaki gizemin, mutluluğun, arayışların ve yolculukların önemini kavrayan bir yolcu, Ekonomi m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster