Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '20

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
19
 

HAYATIMIZIN TUZU

 

Postaya vermek üzere zarf almak için uğramıştım. Aldıktan sonra Çin malı renkli kırtasiye malzemeleri içinde sabun şeklinde kesilmiş kaya tuzunu görünce merak etmiş ve bilgi istemiştim. Orta yaşlı beyefendi hemen çay söyleyip, kısa bir bilgiden sonra elime hazırlanmış bir yazının fotokopisini vermişti. Göz atınca Çorumlu emekli öğretmen Ali KARACA kaya tuzunun tanıtımı için çaba sarf ettiğini anladım.

Aslında doğal yaşamaya çalışanlar kaya tuzunun faydalarını da duymuşlardır. Kullanageldiğimiz rafine sofra tuzlarının içinde hiçbir mineral olmadığı gibi böbreklerimizin süzmekte zorluk çektiğini de biliyoruz. Yani bir gram rafine tuzu vücuttan atmak için 23 gram su gerekirken, bir gram kaya tuzunun atılmasına bir gram su yetmektedir. Ayrıca kaya tuzunda vücudumuz için gerekli 84 çeşit mineral bulunmaktadır.  Bu sıralar Himalaya tuzu adıyla ithal edilen ve satılan tuzdan da kaliteli olduğunu üniversite raporu ile ispatlamış. Buna rağmen dışardan alınan bu tuzun kilosu 50-60 TL satılırken bizim kendi kaya tuzumuzun kilosu beş liradan piyasaya sürdüklerini belirtiyor.

Kaya tuzundan imal ettikleri sabunların cilt hastalıklarına, saç dökülmelerine ve kötü kokulara iyi geldiğini belirtince denemek amacıyla bir tane aldım. Bunu normal banyodan sonra vücudasürüp bir kaç dakika bekledikten sonra bol suyla yıkanarak kullanılıyor. Eşim yemeklerde memnuniyetle kullanırken bende sabun tuzunu bir süre kullandıktan sonra derimin kadife gibi yumuşadığını hayretle gördüm. Bu sıcak yaz günlerinde bu ürünün denemeye değer olduğunu düşünüyorum.

Kaya tuzlarının sağlığımıza olumlu katkıları ile ilgili çalışmalar yeni değildir. Kalp ve astım rahatsızlığı yaşayanların tuz madenlerine götürülerek rahatladıkları bilinen bir gerçektir. Günümüzde de bu çalışmalar hız kesmeden devam etmektedir. Doğal yaşama inanan dostlarımızın sofralarında rafine tuz yerine kaya tuzunu tercih etmelerini elbette tavsiye ediyoruz. Ayrıca tuz kalıplarının içine lamba konularak odadaki elektromanyetik dalgalanın olumsuz etkilerinin azaltılabildiğine yönelik bulgular bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Anlaşılan araştırmalar sürdükçe kaya tuzlarının sağlığımıza diğer faydalarını da öğrenmiş olacağız. Çabalarından dolayı emekli öğretmen Ali KARACA ’yı tebrik ediyorum.

 

Daha ayrıntılı Bilgi için;

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 25
Kayıt tarihi
: 25.07.20
 
 

herkese iyi günler dilerim,Isparta doğumluyum,  teknik öğretmenim.TDF Dağcılık eğitimi aldım.Doğayı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster