Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '09

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1297
 

Hayatımızın yapı taşları

Hayatımızın yapı taşları
 

Hayatımızın en önemli değer taşları


Bir bardağa çeşitli büyüklüklerde taşları ve kum tanelerini yerleştirmemiz ve hepsini de sığdırmamız istenir ise farklı kişiler, farklı şekilde yerleştirme işlemini gerçekleştirebilirler. Kimileri önce kumlardan doldurmaya, yani küçükten büyüğe doğru, kimileri de büyükten küçüğe doğru yerleştirmeyi uygun görecek ve deneyeceklerdir.

Bardağa önce kumlardan, daha sonra küçük taşlardan başlayarak doldurmayı dener isek, en büyük taşlarımız dışarıda kalacak ve artık hiçbir zaman bardağın içine yerleşemeyecektir. Şayet, bardağa önce büyük taşları koyup daha sonra taşları büyükten küçüğe doğru ve en sonunda kum tanelerini yerleştirmeyi dener isek, küçük taşlar ve kumlar büyük taşların arasındaki boşluklarda kendilerine bir yer bulacaklardır. Yerleşmediğini düşündüğümüzde ise bardağı biraz sallamak yeterli olacaktır.

Hayatımızda bizim çok önem verdiğimiz değerlerimiz işte böyle taşlardan ibarettir. Bu taşlar önem ve öncelikli sırasına göre çeşitli büyüklüktedirler. Hayatımızdaki en büyük değer taşları kendimiz, eşimiz, çocuklarımız, anne, baba ve kardeşlerimizdir. Yüreğimizin en derin ve en sağlam yerine öncelikle onları yerleştirmeli, sevgimizle kuşatmalı ve güven altına almalıyız. Kendimizi sevmeli, kendimize özen göstermeli, zaman ayırmalı ve kendimizle barışık olmalıyız. Bizler kendimizle barışık olduğumuz zaman, bunun mutluluk ışıkları çevremizde bulunan tüm kişileri saracak ve aydınlatacaktır. Bu ışık bizim en büyük değer taşlarımız olan eşimize, çocuklarımıza, anne ve babamız ile kardeşlerimize de yansıyacak, hayatımız ve geleceğimiz daha bir güzel, daha bir mutlu, daha bir aydınlık ve daha bir anlamlı olacaktır.

Biraz daha küçük olan değer taşlarımız ise işimiz, kariyerimiz, dost ve arkadaşlarımız olmalıdır. Kum taneleri ise hobilerimiz ve eğlencelerimizdir. Yüreğimize en büyük değer taşlarını yerleştirince arada kalan boşluklara rahatlıkla daha küçük taşları ve kum tanelerini sığdırabiliriz. Arada bir sığmadığını düşündüğümüz zamanlar elbette olacaktır. Böyle zamanlarda ise büyük değer taşlarımız bizi hoşgörüyle karşılayacak, hatta her konuda bize yardımcı bile olacaklardır.

Değer taşlarımızı, yüreğimize öyle bir özenerek ve itina ile yerleştirmeliyiz ki, geriye dönüp baktığımızda ne çatlamış ve kırılmış, ne de ihmal edilmiş ve yalnız bırakılmış olmasınlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

leo bursgalia italyan yazar ın bir eseri yaşamanın sevmeyi ve öğrenmeyi gerektirdiği güzel bir kitaptı gençlik yıllarımda hala çevreye içimdeki lerin yettiğini düşünüp anlamsız bakarken bir vizyon getirdi.Şimdi kıyıya vuran bir dalgaya avuşlarımı açıp daldırdığımda güneşin parıldattığı gözlerimi okşayan çakıl tanelerini görebiliyorum .Artık bir mağaranın küçük bir kapısından sarayburnunu da kız kulesini de görebiliyorum .Ellerimi bir çocuğun saçlarında gezdirirkek avuçlarımdan kayan saçlarını takvim yapraklarıyla özdeştirebiliyorum.Acıyıda sevincide biliyor ,ağlakla gülmenin kardeş olduğunu anlayabiliyorum.ben beni anlayabiliyorum ya siz kendinizi? Bir şey varki ona gücüm yetmiyor yinede.Yitirdiğim hiç bir şeyi bulamıyorum ... ne kadar önemsiz gibi görünsede..

mustafa koç 
 04.02.2010 15:20
Cevap :
Sayın Mustafa Koç, sözünü ettiğiniz kitabı daha önce okuma şansım olmadı. Bu kitabı ancak 2009 yazında okuyabildim ve yine de bana çok şey kazandırdığına inanıyorum. Kendimi de son yıllarda daha iyi anlayabildiğimi sanıyorum. Bunu da yaşadıklarımıza ve takvim yapraklarına borçluyuz. Gelecek yine de belirsiz. Hayatın bize bundan sonra neler getirip, neler öğreteceği ve beraberinde neler alacağını kestirmek olanaksız. Hepimiz zaman içerisinde birtakım değerlerimizi ister istemez yitirdik. Kaybettiklerini bulabilenlere ne mutlu. Ancak bunları geri getirmeye gücümüz yetmiyorsa sanırım yapabileceğimiz pek de fazla bir şey yoktur. Bundan sonra yapabileceğimiz tek şey şu an sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilmek ve onları mümkün olduğunca kaybetmemeye çalışmaktır. Yorumunuz için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.  08.02.2010 13:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1803
Kayıt tarihi
: 22.01.09
 
 

1986 Bolu Eğitim Yüksek Okulu Mezunuyum. Sınıf öğretmenliği yapıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster