Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
223
 

Hayatımızın yasaları

Merhaba,

Hiç dikkat ettiniz mi bilmem dünyaya gözlerimizi açtığımız andan başlayarak bir dolu yasalar zincirine bağlıyızdır. Bu önceleri aile hiyerarşisine uygun düzenlenmiş yasalardır.Daha sonraları buna sırasıyla öğrenim, sokak, sosyal hayat gibi mekanların yasaları da eklenince hareket edemez hale geliriz. Ve başlarız bir yerlerden bu yasaları delmek için çareler üretmeye. İşte o noktada da bozunum başlar içimizde. Oysa, biliyor musunuz ki yasalar, daha biz doğmadan hayatımıza egemen olurlar. Eksikliklerimizin telâfi ve tedavisi için gereken manevi yasalar eşliğinde doğarız.

Bilgiler ve kaynaklar bunlara “Spiritüel Yasalar ve Hayat Yolları” diyor. Sayıları belki de sonsuza yakın ama, insanlık ancak 5-10 tanesini formüle edebilmiş. Bu yasalar hayatlarımızın tümünde geçerli imiş.

Bunları en iyi ve açık bir biçimde Yeni çağ Hareketinin öncülerinden olan yazar DAN MİLLMAN’ın “ Hayatımızın Amacı” adlı kitabında bulabilirsiniz.

Ben aklımda kalanları paylaşmayı istedim. Aslında bana da faydası oluyor. Sizlerle sohbet ederken günlük hayatın karmaşası içinde önceliklerimi farklı yerlere kaydırdığım, ihmal ettiğim bu bilgileri hatırlama ve yeniden uygulama imkanını da bulmuş oluyorum. Bu yüzden de hepinize teşekkür ederim.

Gelelim yasalarımıza;

-Pozitif ya da negatif kullanma özgürlüğü elimizde olan SEÇİMLER Yasası. Bunu da 2 farklı biçimde kullanabiliyoruz. Yaratıcı (sanatsal) ya da ifade (konuşarak) şeklinde.

-Güvensizliğimizi yenmek için, duygularımızı kabul etmek, incinmeye açık olduğumuzu itiraf edebilmek, güvenli davranmak adına EYLEM Yasası (yapmamız gerekeni yapmak varken, yerine mazeretler bulmamalıyız)

-Bir ÇİN Atasözü diyor ki; “ Sabır kuvvettir; zaman ve sabırla , dut yaprağı ipek haline gelir.” Benzeri bir sözde bizden “ Sabırla koruk, üzüm olur.” Her şeyin bir yükseliş ve düşüş zamanı vardır. Her şey tam vaktinde olur.İşte bunu sağlayan da DEVRELER Yasası dır.

Bu günlük bu kadar olsun mu? Ne de olsa beni bekleyen mutfak, ütü gibi inkar edilemez işler var :))

Üzerinde hepimizin düşüneceği çok güzel sözlerle ayrılıyorum.

“Tüm beşeri hayatın, kendi mevsimleri ve devreleri vardır. Ve hiç kimsenin kişisel kaosu kalıcı değildir. Kış, her şeyden sonra, ilkbahar ve yaza yol verir. Bazen dallar çıplakken ve toprak buzdan çatladığında, insan onların asla gelmeyeceğini sansa da, ilkbahar ve yaz daima gelirler.” TRUMAN CAPOTE

Sevgiyle kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 385
Kayıt tarihi
: 15.04.09
 
 

Felsefe, edebiyat, bu alem, öteki alem, uzay, evrensellik; kısacası genelin, "aman canım işin mi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster