Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '20

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
63
 

HAYATIN AMACI VAR MIDIR?

Hayat nedir? Hayatın bir amacı var mıdır?

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle hayatın ve amacın ne olduğu üzerine biraz kafa yormak gerekir sanırım.

Öncelikle haya nedir? Açıkçası ilk bakışta cevabını kolaylıkla verebileceğini düşündüğümüz en zor soruların başında gelir bu soru… Geçekten de hayat nedir? Nasıl oluşmuştur? Bundan milyarca yıl öncesine gittiğimizde sıcak alevler ve zehirli kimyasal maddelerden oluşan kozmik bir çorba olan dünyamızda nasıl olmuştur da canlı organizmalar var olabilmiştir. Cansız maddeler nasıl olmuştur da organik bir yapıya bürünüp hareket eder bir hale gelmiştir. Bunu söylerken hayatın ilkel biçiminden söz ediyorum tabi. Daha günümüzdeki milyarlarca türe bölünmüş karmaşık yapısından bahis bile etmiyorum.

Açıkçası bu sorunun cevabını bilmiyoruz.

Peki amaç nedir?

Herhangi bir amaçtan söz etmek için amaç atf ettiğimiz şeyin yapısı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Örneğin çekici ele alalım. Çekicin amacını biliriz çünkü onun ne olduğunu biliyoruz ve bu onun ne için kullanılacağını da bilmemizi sağlıyor. Ayrıca bir şeyin amacı varsa bu onun önceden bu amaç için tasarlandığı anlamına gelir. Ya da biz doğadaki herhangi bir şeyi örneğin bir taşı elimize alıp ceviz kırdığımızda bu taşa bir amaç yüklemiş oluruz. Artık o taş doğadaki alelade bir taş değil amacı olan bir taştır.

Şimdi yukarıdaki paragrafa göre bir daha düşünelim.

Hayat nedir? Hayatın bir amacı var mıdır?

Konu ile ilgili bir yazar arkadaşım bir paylaşımında şöyle diyordu. “Çoğunlukla dünyanın gerçekliğini bize sunulan haliyle kabul ederiz. Bu kabul aslında simüle edilmiş ve gerçekten alabildiğince uzak olan “kopya” ve”üretilmiş” bir hayat sürdüğümüz anlamına gelir. Yani bu durumda aslında gerçekten yaşamıyor, sadece yaşıyormuş gibi yapıyoruzdur. Biz kendimizi yaşadığımızı sanarken aslında bize önceden biçilen rolleri oynamakta, bize önceden biçilen doğruları savunmakta ve bize önceden biçilen maskeleri takmaktayız. Bu simülasyonun farkına varıp gerçeğin peşine düşmek sanılandan çok daha büyük bir irade, çok daha büyük bir cesaret ve çok daha büyük bir farkındalık gerektirmektedir.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 51
Kayıt tarihi
: 14.10.18
 
 

Kitap, felsefe, doğa sever... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster