Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
853
 

Hayatın farkına varmak

Hayatın farkına varmak
 

Bazen yol alırken hayatta, engellere çıkıyor yoluna hiç hesapta olmayan. Rüzgar tersden esip alt üst ediyor hayatı. Adım atmak, plan yapmak, umut etmek, gülmek, ağlamak hatta soluk almak bile zorlaşır. Yüreğin susar ve aklın yön vermeye çalışır hayat akışına. Kimbilir belki de denemeli, izin vermeli mantığın yön gösterdiği yolu almaya. Yeni yollar açmalı, yeni keşiflere yelken açmalı insan. Ertelediği her ne varsa sıraya dizip yapabilmeli, yaşayabilmeli ertelenmişlikleri, deneyebilmeli.
 
Her günün ardından biraz daha yaklaşırken sonsuz uyukuya, bu yaşamın akan su gibi durmadan geçip gittiğini farketmeli. Günler birbirinin aynı geçip giderken, hergün aynı can sıkıntılarını yaşıyorsan, aynı mutsuzluk ile gece yastığına başını koyuyorsan dur ve değiştir hayatını. Değiştirmeye çalış. Büyük acılar çekip küçük mutluluklar yaşamamalı. Büyük mutluluklar yaşayabilmeli ve acıları küçültebilmeli mutlulukları ile.
 
Gülmek istiyorsa gülmeli, ağlamak istiyorsa ağlamalı, kusmak istiyorsa öfkesini kusmalı, bağırmak istiyorsa avaz avaz bağırmalı. Hapsetmemeli insan duygularını içine ve hapsetmek isteyeni çıkarmalı hayatından. Hiçbir şeyi oldurmaya çalışmamalı. Hayat bu ya. Kucaklamalı her şeyi ile ama üzüntüyü sıkıntıyı en aza indirerek, hayat akışında mutluluğa daha çok yer vererek.
 
Bir de az ve öz dostların olmalı. Sana zenginlik katacak dostların. Dost görünen dostcukları farketmelisin. Yüreğindeki sevgin büyük olmalı. İsteyen-istemeyen herkese verebilecek kadar büyük. Çiçeğe, böceğe, kuşa, köpeğe, sevdiklerine, dostlarına, canından canlara. Sevdikçe sevileceksin, büyüyecek sevgi çemberin. 
 
Hayata dair planlar yapıp dururken, hayatın da bize hazırladığı planlar olduğunu unutmamalıyız. Yine de vazgeçmemeliyiz sevmekten, hayatı sevmekten. Öğrenmekten, hayatı öğrenmekten. Gülümsemekten, hayata gülümsemekten. Ve yaşamaktan, hayatı yaşamaktan.
 
Yeni doğan gün bize ne getirir, ne götürür bizdn bilemeyiz. Herşeye sahip olamayız. Sahip olduklarımız gerçekten bizim mi diye düşündürmemeli de bize. Bunu düşündüren her ne varsa çıkarmalı, çıkarabilmeli hayat akışınızdan. Sorularınız olmamalı, ömür boyu cevap aradığınız. Ve boynunuz eğilmemeli hiçbir soru karşısında.
 
Haydi şimdi düşünün biraz ve farkına varın. Herşey sizin elinizde ve bu hayat sizin. Nasıl yaşamak isterseniz öyle yaşamak en doğal hakkınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Aslım kişisel mesajınıza yaşayamadığım hayatım demişsiniz. Hayatın farkına varın diyen birisinin profilindeki yazı düşündürdü. Yazılarını okuduğuma göre sanırım hayattasın. Yaşamındaki zamanının tadını dolu dolu geçirmen dileğiyle. Sevgiler

camgobegi 
 03.12.2015 23:12
Cevap :
Haklısın Camgöbeği..gelgitleri olan, mutluluğun doruğunda gezerken aniden dibe çökebilen bir kadınım..hayatı ve mutlulukları yazılarım kadar yaşayabilmek umudu taşıyan, umutsuzlukları yazarak yoketmek için uğraşan hayat yolunda yapayalnız bir yolcuyum..güzel bir yorum yaptın..teşekkürler  08.12.2015 10:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 471
Kayıt tarihi
: 16.02.10
 
 

Yazmak, ekmek gibi su gibi.... Ruhumun nefes alması gibi.... Hayatı tanıyabildiğim, kavrayabildiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster