Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

11 Eylül '14

 
Kategori
İnternet
 

Hayatını sağlıklı yaşamak isteyenlere internet kullanma kılavuzu

Hayatını sağlıklı yaşamak isteyenlere internet kullanma kılavuzu
 

internet bağımlısı annelerden misiniz?


Son zamanlarda sosyal medyada sıkça karşılaştığım bir durumdan bahsetmek istiyorum. İnternet çağımızın en çok kullanılan bilgi kaynağı, interaktif kütüphanesi. Artık sadece bilgi kaynağı olmaktan çıktı bir sosyalleşme ve aynı ilgilere sahip insanlarla iletişim kurma platformu da oldu. İnternetin en yoğun kullanımı twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya platformları. Hepimiz buralarda günlük her anımızı resim ve mesaj olarak arkadaşlarımızla paylaşmak için akıllı cep telefonlarına yüksek yatırımlar yapıyoruz. Bu yeni iletişim teknolojileri hepimizin aklını başından almış vaziyette. Öyle ki artık internet çoğumuzun sabah kalktığımızda ilk girdiğimiz, gece yatarken son baktığımız şey.

Bir süredir ben de kendime internet detoksu uygulamaya çalışıyorum. Şu an yeni taşındığım bölgede cep telefonum az çekiyor o yüzden internete kolayca ulaşma şansım az. Gün içinde bilgisayarı açıp, modemi açıp internete girmeye çalışmam gerekiyor. Dolayısıyla daha az internete giriyorum. Aslında akıllı telefona geçeli beri nasıl internet bağımlısı olma yolunda ilerlerken, internet kullanımı vaktimi azaltırım diye düşünürken çok da iyi oldu bu durum.

İnterneti kullanan elektronik aletler enerjimizi emiyor, çocuklar için tehlike daha büyük

Peki uzun saatlerimizi internet aşkına cep telefonumuz, ipad ve bilgisayarımızla yapışık geçirmek gerçekten sağlıklı mı? İleride ne olacak? Bütün gün internet dünyasında geçirince ben kendimi günlük hayatın işlerine dönmede zorlanır hissediyorum. Bir isteksizlik ve can sıkıntısı da beraberinde geliyor. Bedenim interneti kullanmak için yararlandığım teknolojik aletlerin yaydıkları enerji alanlarından belli ki etkileniyor. Enerjim düşüyor. Çocuklarımız ise teknolojiden bir şeyler öğreniyorlar diye düşündüğümüz için henüz küçük yaşlarda ipad tutkunu oluyor. Bu yüzden çoğu çocukta 2-3 yaşında gelişmiş olması gereken mikro motor el hareketleri gelişmiyor. Çocukların beyinlerin geliştiren en iyi şey elleriyle yaptıkları beceri gerektiren ufak el işleri. Beceri böyle gelişiyor, tek parmakla ekran kullanarak değil. Ekran oyunlarından öğrenilenden çok daha fazlası gerçek hayat oyunlarında 5 duyu ile daha fazla bilgiyi beynimize aktarıyor, daha fazla sinir hücresi birbiri ile etkileşime geçiyor. Çocuklar hiç bilgisayar oyunu oynamasın demiyorum. Bunu yapmak zor. Ancak sadece haftanın anne baba tarafından belirlenen günlerinde, kısa süreli 1-2 kerelik oyunlar olabilir. Biz eve ipad almayarak bu işi şimdilik sadece başkalarının ipadleri ile idare ediyoruz. Cep telefonlarındaki oyunları da nadiren açıyoruz. O da sadece babamızın telefonu ile sınırlı.

Anneler lütfen internette vaktinizi boşa harcamayın!

İnterneti hayatımızdan çıkaramadığımız göre onu hayatımıza nasıl sokacağımızın kurallarını belirlememiz gerekiyor. Benim önem verdiklerim şöyle:

1-İnterneti hayatınızın odağı yapmayın. Günlük kendinize belli saatlerde internete girme izni verin.

2-Sosyalleşme için interneti kullansanız bile tanıştığınız insanları ve gerçek yaşamdaki arkadaşlarınızı canlı ortamlarda görmek için de planlar yapın. İnternette insanlar çoğu zaman olduklarından farklı konuşuyor ve görünüyorlar. Gerçek insanları ve gerçek hayatı öncelikle deneyimleyin.

3-İnternette vaktinizi boşa harcamayın. Bir başkasının hayatında olanlar hepimizin ilgisini çekiyor, merak duygumuz herhalde kedinin bile ötesinde. Ancak bu sizin kendi hayatınızda yapmak ve başarmak istediğiniz işleri ötelemekten başka işe yaramaz. Başkalarının hayatları ile ilgili okuduğunuz dakikaları sınırlayın.

4-İnterneti öncelikli olarak araştırma ve bilgi amaçlı kullanın. Öğrenmek kendinize yapabileceğiniz en güzel yatırımdır. İnternete ilk girdiğiniz anda özellikle cepten giriyorsanız bildirimleri kapatın. İlk yapmanız gereken aklınızdaki işi yapın. İnternete girme amacınızdan sapmayın.Böylece internette harcadığınız zaman için kendinizi daha tatmin olmuş hissedeceksiniz.

5-İnterneti başkalarını aşağılamak, eleştirmek, onlarla kavga etmek amacıyla kullanmayın. İnternetteki herkes sanki bir tiyatro sahnesindelermiş gibi seyircileri görmeden istedikleri gibi konuşuyor. Bu anlarda egonuzun hakimiyeti ele almasına ve internette yaşadığınız çatışmaların etkisinin günün geri kalanında da sizinle kalmasına sebep olacak.

6-İnternetten günlük mutfak, ev işlerinizi yaparken kendinizi geliştirecek seminer ve dersler almaya çalışın. Ben özellikle mutfak ve çamaşır işlerimi yaparken çoğu zaman ücretsiz yapılan sağlık ve kişisel gelişim online zirvelerinin konuşmacılarını dinlemeyi çok seviyorum.

7-Gerçek hayatta eşiniz, çocuklarınız ve arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanlarda interneti ve cep telefonunuzu kendinizden ayrı tutun. Ailecek yemek yerken elinizdeki cep telefonunu uzak bir yere koyun. Gerçek ilişkilerinizi ve çocuğunuzu her zaman öncelikli tutun.

8-İnternetinizi kullanmadığınız zamanlarda cep telefonu mobil veri alışverişini ve wi-fi’yı kapalı tutun. Ben internetten uzun yazıları da okurken mobil veriyi kapatıyorum. Böylece gün içinde sık sık gelen mesaj ve uyarılar hem gereksiz yere ilginizi çekmeyecek, hem de kullanmadığınız zamanlarda wi-fi tarafından yayılan zararlı elektromanyetik radyasyona maruz kalmamış olacaksınız. Bir de tabii internetinizi hakkınızı gereksiz tüketmemiş olacak.

Peki kuralları okudum ama internetten işimi yapıyorum derseniz ne olacak? O zaman işiniz için internete özellikle verimli bir vakit ayırmanız önemli. Siz de hedeflerinize ulaşmak için interneti araç olarak kullanıyorsanız bunu en iyi, öncelikle sizi ilgilendirmeyen konular üzerine internet saatinizi harcamayarak yapabilirsiniz.

Her şeyin üstünde ise aslında internet sanki yokmuş gibi yaşayın. İnternet bağımlılık olmaya başlıyorsa modunuzu gerçek hayata geri döndürmek için kendinize bir süre izin verin. İnterneti kullanmayın. Ne kadar gereksiz vakit harcadığınızı ve gerçek hayatta ne kadar çok iş başardığınızı görüp mutlu olacaksınız.

Sevgi ve ışıkla kalın.

Başak Pirtini

***************************

El yapımı, organik ve yenebilir anne-bebek bakım ve pişik kremimi gördünüz mü? Detaylar burada:

http://dogalanneyim.blogspot.com.tr/2013/07/hindistancevizi-yagl-ve-bocek-kovucu.html?m=1

***************************

Blogum: dogalanneyim.blogspot.com
Facebook Sayfam: www.facebook.com/dogalanneyim
Facebook Grubum: www.facebook.com/groups/dogalanneyim
Instagram @dogalanneyim: www.instagram/dogalanneyim
Twitter @dogalanneyim: www.twitter.com/dogalanneyim
E-posta ile takip: http://eepurl.com/TeYdX

Köpek ve kedi bloglarım:
Bashico Blogum: bashico.blogspot.com
Kopeklerveinsanlari.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11405
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster