Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
887
 

Hayatının ipleri senin elinde

Hayatının ipleri senin elinde
 

Bir şeyi gerçekten istersen oluyor.

Bunu bilmiyor değilim. Yaşamımda tecrübelerle de sabittir. Fakat az önce televizyonda bir programda Ayşegül Aldinç söyleyince bunu, üzerinde bir kez daha düşünme ihtiyacı duydum.

Ekledi Ayşegül Aldinç: "Şimdi bizi izleyenler, istiyorum da olmuyor işte diyecekler. Demek ki hem istiyorlar hem de ya olmazsa yahut olur da olumsuz sonuçlanırsa diye düşündükleri için olmuyor istedikleri."

Katılıyorum buna, gerçekten istese insan önünde dünya duramaz.

Geçenlerde bir akşam aile toplantılarından birinde anneme sitem etmiştim, "Yıllar önce araba almak istemiştim ve ehliyet kursuna gidecektim, beni engelledin. Bak, ancak kırkımdan sonra ehliyet alabildim." diye. O kadar içimde kalmış ki, arada bir tekrarladığım bu sitemi o akşam da dile getirdim, annemin üzüleceğini bile bile. Ama bu kez annem üzülmedi, beni susuturan ve bir daha bu sitemi etmememi sağlayacak olan vurucu cümlesini söyledi.

"İsteseydin arabayı da ehliyeti de alırdın. Demek ki çok istememişsin. Ben bir şeyi yapmayı çok istediğimde kimse durduramaz beni."

Bu cümle karşısında susmaktan başka bir şey yapamazdım. Sadece, "haklısın" dedim.

Annem doğruyu söylüyordu, hayatı boyunca ne istediyse oldurdu, kimse geçemedi önüne. Ve isteyip de yaptıklarına önce karşı çıkanlar, sonra ne kadar doğru bir karar verdiğini kabul etmek zorunda kaldılar. Maddi konular için söylüyorum bunu. Manevi olarak zaten kendi seçtiği yaşam tarzını itirazsız yaşadı, yaşıyor. Ben yahut babam yahut eş dost, yanlış yaptığını düşünüyor olabiliriz, ama o doğru bildiğini yaşıyor ve bizim buna itiraz hakkımız olamaz. Nasıl ki ben yaşam tarzıma müdahale edilmesinden hoşlanmıyorsam ve benim en büyük hakkım olarak görüyorsam o da onun da hakkı.

Annemi bu konuda örnek aldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Karakter olarak zaten istediğini yapan, tuttuğunu koparan biriyim, ama yıllar geçtikçe annemden alacağımın daha çok olduğunu düşünmeye başladım.

Bu, istemek ve yapmak konusunda kitaplar da okudum. Yukarıda yazdıklarımı teyit ediyor hepsi.

İstediğin her şeyi yapabilir, istemediğin hiç bir şeyi yapmazsın.

Eğer gerçekten kararlıysan.

Hayatının ipleri senin elinde çünkü.

Hanife ÇITA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Annem de hep öyle der. "Demek ki yeteri kadar istememişsin yoksa diretirdin" evet haklılar Nurten Hanım. hedefe kitlendiğinde insanın gerçekleştiremeyeceği birşey olmuyor. tabii kaderin de rolü var ama tamamen değil. yine güzeldi:) sevgiler

Merve Ballı Acar 
 15.01.2012 22:01
Cevap :
Yaş aldıkça annelerimizi daha iyi anladığımızı düşünüyorum:)  16.01.2012 0:05
 

Güzel yazınızı beğeniyle okudum. Bir de iplerimizin devlet olarak Amerika gibi kocaman devletlerin elinde olduğumuzu, kukla olduğumuzu düşünelin sayın büyüklerimizin sayesine... Ya ipsizlere,hiçbir şeyi iplemeyenlere ne demeli?

Erhantigli 
 15.01.2012 17:56
Cevap :
Malesef Erhan bey, bağımsızlığımız kalmadı. Amerika başta olmak üzere diğer büyük devletlerin elinde ipimiz. Ekonomisi güçlü olmayan her ülkenin düşeceği durumu yaşıyoruz. Selâmlarımla efendim.  16.01.2012 0:02
 

Kendimden biliyorum; pısırık, kararsız, 40 hesap yapan, acabalarla zaman geçirirken; cesaret ve kesin kararında ısrar edenler çoktaaan ipi göğüslüyorlar. Eğitici yazınız için saygılarımı sunuyorum.

Ünal Şeref 
 15.01.2012 17:08
Cevap :
Saygılar benden Sarp bey, teşekkür ederim.  15.01.2012 23:57
 

BUNU BİR ÇOK DEFALAR KENDİMDE GÖRENLERDEN BİRİYİM BENDE NURTEN HANIMCIM.HAKLISINIZ.KOCAMAN SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 15.01.2012 14:42
Cevap :
Değil mi? Ne çok tecrübe ediyoruz. Benden de size kocaman sevgiler Şennur hanımcım.  15.01.2012 23:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1147
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster