Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
189
 

Hayatınızı siz renklendirin

Hayatınızı siz renklendirin
 

Google'dan alınmıştır


Hayatın koşuşturmacası içinde insan nereye gideceğini, neleri tercih edeceğini şaşırabiliyor. Çoğu zaman dümdüz belki de monoton olarak nitelendirebileceğimiz yaşam tempomuz ani iniş ve çıkışlarla karşılaşabiliyor. Bu durumda kafası karışan kişilerden bazıları da kendini geri plana çekip hayatta ikinci planda olmayı tercih edebiliyor.

Her yaşanılan olayın bir tecrübe olduğunu, yaşadığımız bu tecrübe kötü olsa bile unutmamak gerekiyor. Hayatta karşımıza çıkacak olan iniş ve çıkışlar bizi daha donanımlı yapan birer fırsat olarak değerlendirilebilir aslında. Yapılan hatalara karşı daha sonraki seferlerde daha dikkatli olunabilir ve de başa gelen kötü durumlar karşısında artık hangi davranışımızın nelere sebep olabileceğine dair daha gerçeğe yakın tahlillerde bulunulabilir.

Yaşamın çoğu evresinde risk almak gerekir. Risk almadan gelişebilmek ve bir basamak daha ilerleyebilmek mümkün değildir. Aslında birçoğumuza zor gelen bu risk alma durumunu herkes fark etmeden gerçekleştirir. Örnek vermek gerekirse üniversite için seçtiğimiz bölümler ya da üniversiteyi okuyacağımız ili tercih etmemiz bile birer risk unsurudur. Çünkü o üniversite bizim kariyer basmaklarımızın temel taşlarından birini oluşturur aslında ve aldığımız riskli karar neticesinde bu taşı gereken gediğe yerleştiririz tercihlerimiz doğrultusunda.

Fark etmeden bu kadar risk alabiliyorsak ve istemeden yani beklenmedik sürprizlerle de hayatta inişli çıkışlı yollarla karşılaşabiliyorsak eğer, kendimizi geri plana çekmek niye? Sonuçta çekildiğimiz o geri planda da bizim için yeni risk unsurları mevcut olacaktır ya da beklenmedik kayıplarımız ve kazançlarımız olacaktır. Hayatta bir adım ileri gitmek yerine korkup bir köşeye sinmek; yeni bir riski göze almak ve hayata bir adım daha geriden başlamak demek aslında.

Korkmayın! Karşılaştığımız her problemli durumun birer cevabı da vardır mutlaka. Daha önce yaşamadıysanız yaşayanların hayatına bakın ya da yanlış da olsa kendinize göre bir çözüm yolu üretin ve ilerleyin o çözüm doğrultusunda. Hiçbirimiz düşmeler olmadan yürümeyi öğrenemedik sonuçta. Tökezlemekten ya da düşmekten korkmayın hayatta. Böyle böyle ilerleyeceğiz ve daha emin adımlarla yürümeyi öğreneceğiz hepimiz.

Her zaman hedefleriniz olsun küçük küçük de olsa. Bu hedeflerinizi gerçekleştirdikçe ilerlemenizi ve başarabildiğinizi görüp daha çok motive olacaksınızdır. Her kartopunun bir başlangıç noktası vardır. Siz de küçük hedeflerinizle büyüyecek ve hayallerinize bir adım daha yaklaşabileceksiniz.

Hayal kurmaktan da korkmayın. Size göre ne kadar uçuk olursa olsun gerçekleşebilme ihtimalini göz ardı etmeyin sakın. Bir zamanlar uzaya çıkabilmek de uçuk bir fikir değil miydi? Peki ya şimdi?

Unutmayın ki hedefleriniz olmadan başarılarınız az, bulunduğunuz durumdan tatmin duygunuz minimum olur. Hedeflerinizi gerçekleştirebildiğinizi gördükçe oluşabilen o mutluluğun ve hazzın doruğuna ulaşın.

Hayat bir dere misali kendi yolunu çizerek dümdüz akıp gidiyor normalde. Fakat karşısına çıkan ufak bir engelde değiştiriveriyor yolunu. Kimi zaman sağa kimi zaman sola yönlenip kıvrılmaya başlıyor. Siz de monoton olarak düşünüyorsanız hayatınızı, ufak hedeflerinizle renklendirin ve şekillendirin yatağını. Hepimiz biliyoruz ki hedeflerimiz ve bunun için harcadığımız emekler olmadan ilerleme de olmuyor. O zaman hiç vakit kaybetmeden siz de yeni bir sayfa açın hayatınıza hedeflerinizle. Güzergahınızı belirleyen su değil, hedeflerinizle koyduğunuz o küçük engeller olsun hadi…

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Engeller hayatın tuzu biberidir.Durgun bir su içinde amaçsız beklemektense;engelli derede olmayı tercih ederim.Durgun su zamanla bulanıklaşır,pislenir.Oysa dere akar gider,hayat gibi...

Bosnalı 
 31.03.2012 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1072
Kayıt tarihi
: 25.02.10
 
 

19 Mart 1990 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi İktisat öğrencisiyim. Kitap okumayı seven, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster