Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
623
 

Haydi kızlar okula! Hangi yüzle?

Haydi kızlar okula! Hangi yüzle?
 

3 haber 3 soru işareti


Milliyet.com.tr'yi açın . Bazı internet sitelerinde olduğu gibi bir ilan gözünüze çarpacaktır. Haydi Kızlar Okula yazar ilanın üstünde. Reklamlar hazırlanmıştır, çalışmalar yapılmıştır. Kızlar okula gitsin isteriz okumalarını isteriz onların kimi zaman onlar istemese de. Biz, bu vatanın çocukları. Çeşitli sebepler yüzünden okula gitmeyen, gönderilmeyen kızlarımızı çağdaş ve anayasal eşitlik hakları çerçevesinde okula göndermek isteriz. Evde damızlık gibi görülmesine karşı çıkarız. Biz, çağdaş (!) toplumun insanları. Çünkü haklarını savunmalarını isteriz. Sadece nüfusu değil üretimi, bilgiyi, birikimi, toplumsallaşmayı, sosyal yaşamı, medeniyeti arttırmalarını isteriz onlardan. Kadın, erkek ayırt etmeyiz. Onların yetiştirdiği neslin de gelişmiş olmasını isteriz. Onların çocuklarının da kulaktan dolma bilgilerle yetişmesini istemeyiz.

Dağa çıkmayı bırak dağda yetişen çiçeği koparmasını bile istemeyiz çoğu zaman, ona gözü gibi baksın. Kardeşini koruduğu gibi komşusunu, yolda gördüğü yaşlı amcasını da sevsin isteriz. Başkasının çocuğunu kendi çocuğu, kardeşi, ablası gibi görmesini isteriz. O çocuğun niyetini tahmin etmeye kalkmadan, ona etiket vurmadan. İnsanların ilgisine muhtaç olduğu dönemlerde de kendi iri kıyım, fikri küçük aklına hizmet ettirmesin isteriz.

Değil mi?

Ama her zaman öyle olmuyor galiba. Ya biz çocuklarımıza eğitim vermeyi başaramıyoruz adamakıllı, ya kültür yozlaşmasının yarattığı sıkıntılar ya da her neyse bir çokluk var bu işte. Bakın şu resme aradaki 3 tezatı bulun.

Milliyet.com.tr'nin ana sayfasında sağ en üst köşeden bir kare. "13 yaşındaki İlköğretim öğrencisine 9 kişi tecavüz etti". "Kız yurdu bahçesinde bıçaklı vahşet". Yanında "Haydi Kızlar Okula". Birinde haydi kızları okula yollayalım derken diğerinde okula gönderebildiklerimize yapılanlar. Günahın neresinden baksam ayıp çıkıyor. Yanlış anlamayın olaya değil de şekle takılırız ya genelde gazete editörlerini suçladığım yok. Hatta tebrik ediyorum bize bir çarpıklığı - belki de hatayla- anlatmış oldular.

Tabii bunları görünce bir kaç sıkıntı çıkıyor ortaya. Haberleri gören ve okuması için yalvardığımız kız çocuklarının ailelerinin tepkisi, 8 yıllık eğitimde okul sadece zorunlu olduğu için okula gidip gelen öğrencilerin yarattığı çarpık okul ilişkileri, bu yaştaki çocuğa bunları yapan kişilerin (artık eğitim mi olur kültür mü?) bir şekilde eksiklikleri. Böyle şeyler uzağımızda olmuyor. Sık sık yaşadığım yerde (3.ağızdan anlatılır hep şunun çocuğunun başına şöyle bir şey gelmiş tarzı) duyuyorum bu tarz şeyleri. Çok uzaklara gitmeye de gerek yok aslında. Gidin, hafif hovarda bir berber koltuğuna oturun yeter.

Nasıl olur bilemiyorum. Bu eğitimsizliği, kültür yozlaşmasını, bile bile kör cahilliği, toplumuzdaki bastırılmışlığı ne zaman silip atarız bilemiyorum. Yoksa saçlardaki örtüleri sen taktın o çıkardı diye sayacağımıza asıl şu kafaların içinde sımsıkı tutulan yoz, pis ve kara örtüleri mi çıkarıp atmaya uğraşsak?

Sözleşmeli vekil diye öğretmen adaylarının kafalarını bulandıracağımıza onlara daha güzel, daha düzenli ve hatta daha MİLLİ bir eğitim sistemini mi sunmaya çalışsak?

Bazılarınız aynı fikirde olmayabilir ama bu çalışmanın ve bu reklamın anlamı daha da bir değer kazandı gözümde şimdi.

HAYDİ KIZLAR OKULA !

Ne de olsa yuvayı dişi kuş yapar. Değil mi ama?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1362
Kayıt tarihi
: 14.08.08
 
 

Hayat hikayemi fazla uzatmayacağım, çünkü hepimiz bir şekilde yolumuza kavuşuyoruz. Okuyan bir an..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster