Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
325
 

Hayır.....

Hayır.....
 

HAYIR…

Hayır kelimesi oldum olası dikkatimi çekmiştir. Hem karşılıksız yardımı, hem de olumsuzluğu belirtiyor.

Bu mübarek ramazan gününde güzel tarafından biraz bahsetmek istedim. Yüce dinimiz “komşusu aç yatarken tok olanı Müslüman saymaz”. Ne güzel bir kural değil mi? İnsanın ihtiyaç sahibi bir kişinin ihtiyacını görmesi her iki tarafı ve yaratanı da memnun eder. Ancak kişiden kişiye yardım yetmemektedir. Bu yüzden her dönemde bazı kurumlar oluşturulmuş, yardım daha geniş çevreye ulaştırılmıştır.

Eskiden vakıfların yaptığı bu işleri şimdide yardım amacıile kurulan dernekler, kurumlar yapmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Valilikler, belediyeler, siyasi partiler yardım kurumu değildir. Örneğin; bir belediye dağıttığı yardımın parasını bütün şehir halkından, vergi, harç adı altında toplamaktadır. O şehirde yaşayan herkesin ödediği vergiden bir kısmının yardım olarak dağıtılmasına onay vereceği düşünülemez. Kaldı ki, kimse sormuyor da. Diğer devlet kurumlarının ve siyasi partilerin durumu da aynıdır. Devletin görevi yardım kurumlarını diğer kurumlar gibi sıkı denetlemektir. Yardım kurumlarının sessiz ve gerektiği kişilere yapması gereken yardımları, siyasiler, devlet kurumları, davul zurna eşliğinde yapmaya kalkarsa, bu o insanları aşağılamak, sömürmek, siyasi çıkar sağlamak olur ki, bu uygulamanın ne dinimizde, ne insanlıkta ne de Müslüman ve Türk adet ve geleneklerinde yeri yoktur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok önemli bir konu aslında ve bence bu durum halen devam ediyor.

Kerim Korkut 
 08.09.2017 20:04
Cevap :
Merhaba, Kafalar gelişmeyip yerinde kaldıkça hiçbir şey kolayla değişmez. Saygı ve selamlar...  09.09.2017 15:43
 

Tam da yeri ve zamnında konuyu ele almışsınız. Belediye ve kurumlar hayır adı ile yaptıkları yardımlar siyasi gelecek yatırımlarından başka birşey değildir. Hepimizin vergileri bizim isteğimiz dışında yardım adı ile dağıtılmaktadır. Sosyal devlet olma çabası başka, siyasi rant eldesi başkadır. Fakir fukaraya yardım yaparken, yanısıra da oy avcılığı yapılmaktadır. Şimdi fakire kömür verilmesine insan nasıl karşı çıkar. Arkasındaki siyasi rant olmasa değil mi? Saygılarımla...

Engin Şahin Karadeniz 
 19.09.2008 16:13
 

Mubarek ramazan günlerini yaşıyoruz ve güzel bir konuya değinmişsiniz,yazınızı okuyup size hak vermemek mümkün değil,,,,,,,,sevgiler,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 19.09.2008 15:49
Cevap :
Merhaba yorumunuz için teşekkürler. sevgi ve sağlıkla kalın  19.09.2008 17:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1670
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster