Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '17

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
103
 

Hayret, şüphe, sarsılma=Felsefe

Hayret, şüphe, sarsılma=Felsefe
 

Felsefe, soru sormakla başlar.


Var olanların varlığı, kaynağı, anlamı ve nedeni üzerine düşünme ve bilginin bilimsel olarak araştırılması olarak tanımlanan felsefeye ülkemizde olumsuz yaklaşılır. Felsefeciye üşütük, komünist, dinsiz gözü ile bakılır. Çok değersiz bulunur, tehlikeli görülür. Sadece bizde değil felsefeye iyi gözle bakmayan seçkin, elit kişilerde olmuştur. Örneğin J.J. Rousseau “…Yalnız şunu soracağım felsefe nedir? En tanınmış filozofların kitaplarında bulduğumuz nedir? Onları dinlerken insan kendini, bir Pazar yerinde avaz avaz çağıran bir sürü madrabaz arasında sanır; her biri bana gelin, bana gelen aldanmaz diye bağırır durur” der

Felsefeyi olumlayan görüşler az değildir. Descartes “Felsefesiz yaşamak gözü kapalı yaşamaktır.”, Claude Bernard “Jimnastik sayesinde bedenimiz güçlendiği gibi, bir zihin jimnastiği sayılan felsefe sayesinde de aklımız güçlenmektedir.”

Pascal “Felsefe ile alay etmek felsefe yapmaktır.” der.

Felsefeden kurtuluş yoktur, felsefe yamak, insanın doğası gereğidir. Adeta buna zorunlu kılınmıştır.

Aristo “Felsefe yapma gereklidir diyorsunuz, o halde felsefe yapak gereklidir. Felsefe yapmamak mı gereklidir diyorsunuz, bunun için de felsefe yapmak gereklidir.”

Fransız Filozof Jules Lachelier, felsefe öğrenimini tamamlayıp Toulous’a tayın ediliyor. İlk derste felsefe nedir? diye soran; öğrencilerine onların hayretleri arasında “bilmiyorum” diyor. Olay, şehre yayılıyor, kahve evlerde alay konusu oluyor, diyorlar ki, Paris’ten bir öğretmen tayın edilmiş daha öğreteceği disiplinin ne olduğunu bilmiyormuş. Sokrates’in “Bir şey biliyorum, o da hiç hiçbir şey bilmediğimdir.” Ne kadar anlamlı ve düşünmeye değerse Lachelier’nin felsefe nedir? sorusuna verdiği ‘bilmiyorum’ yanıtı da o kadar anlamlı ve düşünmeye değerdir.

Lachelier’nin felsefenin ne olduğunu bilmiyorum demesi, onun herkesin üzerinde anlaşabileceği genel geçerli olan, kesin bir tanımının yapılamaz olduğunu belirtmek için olsa gerektir. Lehinde ve aleyhinde o kadar çok söz söylenen, dersi, hocası olan bir alanın mutlaka tanımı olmalıydı. Felsefe anlayışları zamandan zamana, hatta filozoftan filozofa değiştiği için genel geçer bir tanım yapılamıyor. Ancak felsefenin ortak noktaları yakalanarak ilgilendiği alanlar açıklanabilir.

Jaspers, felsefenin doğuşunu 3 nedene bağlayarak, onları şöyle açıklıyor.

1-Hayret; Platon ve Aristo felsefenin doğuş sebebi olarak hayret duygusunu gösterir. Yıldızları, güneşi izleme, insana evrenin incelenmesini telkin ediyor. İnsan yabancı gördüğü şey karşısında hayret ederek onun ne olduğunu bilmek ister. İnsan doğası gereği bilme arzu ve gücüne sahiptir.

2-Şüphe; İnsan gerçeğin bilgisi karşısında şüpheye düşer. Aynı konuda görüşlerin oluşu ve duyu organlarının aldanması, şüphe kamçılayıcı unsurlardır. İnsan da kesin bilgiyi elde etme eğilimi de vardır, bunun kamçısı da şüphedir.

3-İnsanın sarsılması; İnsan dış dünyanın bilgisi ile uğraşırken kendisini unutur. Dikkatini kendi üzerine çekince sarsıntı geçirir.

Böylece; Hayret, platon ve Aristo’yu varlığını aramaya sevk etti. Şüphe; Descartes’i şüphe edilemez kesin bilgiye yöneltti. İnsanın sarsılması, Stoacıları hayatın acılarından ruhun dinginliğine armaya yöneltti.

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşamı renkli ve mutlu hale getirme çabası da bir irdeleme değil midir ? Gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 18.05.2017 0:27
Cevap :
Kesinlikle bir irdelemedir, itiraz etmiyorum ve etmedim ki zaten, selam ile.  18.05.2017 15:08
 

"philosophia" sözcüğü ilk kullanan ve açıklayan *Pythagoras* ...bizim Pisagor be ya...:)))...*** ve ne kadar Filozof yaşamışsa o kadar ayrı "felsefe" tanımı kaçınılmazdır ve tabii ki ortak ve benzer görüşler de mutlaka vardır...belki de felsefe "her filozof zorunlu olarak mantıkçıdır" önermesinde aranmalıdır-der NdmStn Felsefee giriş ilk dersinde...çocuklarla tanıştıktan hemen sonra...ve devam eder...:)))***...eyvallah

Nedim ÜSTÜN 
 17.05.2017 18:09
Cevap :
Her filozofa yeni bir felsefe tanımı atıf eden algınıza ve ilginize sağlık, her filozofun kendisine göre de mutlaka bir mantık önermesi olmalıdır diye düşündüm ben de, çocuklar felsefeye yaşama başlamalı ve üstadlarda bunun için çaba sarf etmeli, selam ile saygı ile.  18.05.2017 15:13
 

Merhaba, bence felsefe irdelenmesi gereken bir konuyla başlayıp, devam etmektedir. Gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 16.05.2017 19:14
Cevap :
Felsefe, irdelenmesi gereken bir konu olduğu kadar felsefe yaşamı renkli ve mutlu hale getirmek içinde kullanılması gereken bir disiplindir, teşekkürler, selamlar  17.05.2017 11:07
 

Kıymetli Nizamettin; Gerçekten araştırarak, yararlı ve güzelin ötesinde yazılarınızı okuyoruz.Şimdi anlıyorum o her derde deva kütüphanenin yararlarını.Başarılarını diliyorum.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla kalmanızı ve yazmaya devam etmenizi diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 10.05.2017 15:22
Cevap :
Çok teşekkür ederim Mehmet abim, kütüphane dolayısı ile kitaplar eğitime ve bilgiye aç insanların vazgeçilmezi ve kendime ait mütevazi kütüphanemdeki kitaplar benim yaşamsal dinamom. selamlar, saygılar sunuyor, sağlıklar diliyorum.  11.05.2017 9:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 767
Toplam yorum
: 2868
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 2021
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster