Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '11

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
2507
 

Hayvan barınakları

Hayvan barınakları
 

"Kurtarın beni" diye inleyen bir ses geliyor mu senin de kulağına güzel okuyucum?


Avrupa yakası hayvan barınakları: Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Büyükçekmece, Fatih, Güngören, Hasdal, Mimar Sinan, Sarıyer 

Anadolu yakası hayvan barınakları: Ataşehir, Beykoz, Büyükada, Şile, Üsküdar Tuzla 

Alışık olduğun tarzımın çok dışında bir giriş yaptığımın farkındayım tabi ki güzel okuyucum! Bunun bir tek sebebi var: Ola ki yazımı okuyanlardan biri bir sokak hayvanına yuva arıyorsa eğer; yol göstermek, yardım etmek ona; sadece amacım. Başka bir şey değil... 

Sorarım sana canım okuyucum. Sorarım sana güzel halkım: 20 milyon insanın yaşadığı, dünyanın incisi İstanbul'a bu barınak sayısı yeter mi sence de? Yüreğinde merhamet olan, sokağındaki 3-5 köpek, 15-20 kediye merhamet gösterecek 300 500 görevliden mi ibaret bu koca şehirde.? 

Senin yediğin ekmekte, içtiğin su da havada uçan serçeden, denizde yüzen hamsiye kadar her canlının da hakkı var unutma.! Hele ki, sana değişik şekillerde hizmet eden, fayda üreten 3000 yıldır seninle yaşayan kediler ve 10.000 yıldır bıkmadan, usanmadan, karın tokluğuna, ara sıra başını okşaman hatırına kapını bekleyen köpekler... 

Hadi ortalığı kar kapladığında, sokak hayvanları aç kalmasın diye, merhamet eden, deniz kenarlarına atılan kedi ve köpeklere düzenli olarak süt veren, mama veren insanoğlu insanlar var diyelim... Peki bu mudur hepi topu.? Bu mudur insanların hepsi? Yüreği hayvan sevgisiyle dolu? 

Eminim ki binler, onbinler, yüzbinler var o "sihirli dokunuş"u bekleyen. "Hadi ne duruyorsunuz?" diye çağrı bekleyen... Malum... Bizim toplum kendiliğinden sosyal bir organizasyon kurmaktan çok, bir lider bekler ona yol göstersin diye. 

O zaman her sorun dile getirdiğim yazımda yaptığım gibi bir çözüm önererek devam ediyorum yazıma izninizle güzel halkım. 

İstanbul'da kaç mahalle var biliyor musun güzel okuyucum? İstersen ben söyleyeyim sana: Tamı tamına 972 mahalle var bu altın şehirde. 972 de muhtar var. Mahallesinde "devlet" demek olan adam. İstediğinde mahallesinde faydalı her işi yaptırabilecek adam adı muhtar olan adam. 

Her mahallede hayvan sever 10 gönüllü bulabilir isterse heralde koskoca muhtar 1 şöför ve tekerleri yürüyen ufacık bir kamyonet. Belediyeden destek alıp sırf evsel yemek artıklarını toplayacakları birer plastik çöp kovası evlere. Ya da daha kolay bir organizasyonla her binanın ya da sitenin yöneticisi 10 tl yi geçmeyecek bir bedeli ya yönetim gelirinden ya da bir hayvansever gönüllüden tahsil edilebilir heralde Atla deve değil ya! Sonuçta altı üstü 10 lira. 

Her gün dairelerden çöpleri toplayan görevli, alınan plastik kova içinde toplayabilir artan yemekleri. Sonra her akşam saat 8'de mahalleyi dolaşan 10 görevli toplayıverir yemekleri. Hepi topu 2 saat sürer bu işlemin. Sonra tekerleri yürüyen kamyonette toplanan yemekler teslim edildi mi bölgedeki hayvan barınağına? Veleddalin Amin. Girdi mi şimdi koca bir mahalle allah rızası için sevaba.? 

Ne mahallede aç kedi kaldı. Ne "Doyur beni iki gündür açım" diye yalvaran köpek. 

Hayvan maması üreten firmalar, araçları reklamlarıyla donatır. Afişlerini asabilir tüm sokaklarına; hayvanları kurtarılmış mahallenin. Pazara, piyasaya yeni girmiş süt markaları da, kullanılabilr süt karşılığı sağlanan reklam ihtiyacını. 

Kağıt toplayan çocuklara 5 10 lira günlük harçlık verilerek; ya da evlerden toplanan gazete kağıtlarıyla çözebilir gönüllüler gazete kağıdı. ihtiyacını da Giyilemeyecek kadar eskimiş kazağı, paspası toplayabilir mahallenin hatırı sayılır, hayvansever Ayla ablası. Mahalledeki fırınların çöpe attığı bayat ekmeklerden, kasapların çöpe attığı et, tavuk, sakatat artıklarından da rahatça faydalınabilir bu organizasyon sayesinde. 

Belki hiç farkına varmadınız. Ama bu çalışmayla "milli servetimizin" bir kısmını da kurtardık çöp kutusuna gitmekten. Yüzlerce saçma sapan atığı da topladık doğal çevreden. Hem de hepi topu günde yapilacak 2 bilemedin 3 saatlik bir çalışmayla. 

Sen yeter ki iste. Sen yeter ki karar ver güzel halkım. İstersen deviremeyeceğin dağ, aşamayacağın engel yok senin. Çünkü sen, kalender gönüllü, kadirşinas, kapını gelen açla hiç çekinmeden yarım ekmeğini paylaşan yüce Türk milletisin. Yeter ki inandığın, güvendiğin bir adam el versin yol göstersin. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konuya olan duyarlılığınız için teşekkür ederim. Ben Anadolu yakasında nispeten yeni oluşturulan uydu kentlerden birinde yaşıyorum. Burada o kadar çok hayırsever var ki, ilk zamanlar ben bile inanamamıştım. Bu yüzden çevre semtlerden bile kedisini köpeğini sokağa bırakmak isteyenler gelip bizim mahalleye bırakıyor. Koca mahalle cami avlusuna dönmüş durumda. Köpeklerin tamamına yakını küpeli ve etrafta koloniler halinde dolaşıyorlar. Kimseye bir zararları yok ama keşke yakınlarda müsait bir yer olsa da barınak yapılsa... Umarım yazınız gerekli yerlere ulaşır. Teşekkürler.

Melek Koç 
 03.04.2011 12:44
Cevap :
Ben, önce insan, sonra da neredeyse "doğuştan" bir hayvansever olarak "sorun" üzerinde düşünmeye ve çözüm önermeye devam edicem. Desteklemeye devam ederseniz sevinirim. Bana hayvan sevgisini aşılayan rahmetli annem ve babama da bir kez daha teşekkür etmek istiyorum huzurunuzda. En içten sevgilerimle kalın.  03.04.2011 13:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1358
Toplam yorum
: 3423
Toplam mesaj
: 72
Ort. okunma sayısı
: 1286
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1997 mezunuyum. Anadolu Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster