Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
54
 

Hayvan Çiftliği

47 yıllık kısacık ömrüne Hayvan Çiftliği ve 1984 gibi iki önemli şaheseri sığdırmış bir kalem George Orwell. Eserlerinin yayınlandığı dönemden günümüze bir asıra yakın bir zaman geçmiş olduğu halde okur sayısının artarak devan etmesi ve her geçen gün genç kuşakların Orwell’ı keşfetmesi beni bu değerlendirmeyi yapmaya yönlendirdi.

Hayvan Çiftliği

Eser hakkında yorumda bulunan hemen herkesin hem fikir olduğu nokta Orwell’in bu eserinde Sovyetler Birliği ve Stalin’i hicvettiği şeklindedir. Dönemin siyasal ortamı da bu görüşü destekler durumdadır. Ancak yolu bir şekilde diktatörlüğe çıkan her toplumda Sovyetler ve Stalin türü hareketlenmeler görülür. Bu işin Stalin’i, Hitler’i yoktur. Bu ve benzeri tür faşizan yapılanmaların zamanında önü alınmadığı zaman en büyük zararı sessiz ve mazlum yığınlar görür.

İşte böylesine sessiz ve mazlum hayvanların boğaz tokluğuna çalışarak bir de eziyet gördüğü çiftlikte bıçak iyiden iyiye kemiğe dayanmış, çiftlik sahibi Jones ve yardımcılarına duyulan nefret dayanılmaz sınırlara ulaşmış ve sonunda birlikte hareket eden hayvanlar çok zor da olsa insanları çiftlikten atmış ve domuzların önderliğinde yönetimi ele geçirmişlerdir.

Önceleri her şey yolunda gitmiş eski sahipleri Jones dönemine göre daha az çalışıp daha fazla yem istihkakına ulaşan hayvanlar son derece mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayıp gidiyorlarmış. Aralarından Napoleon isimli domuzu başkan seçen hayvanlar bu geçiş döneminde doğru ve adil kararlar veren liderlerine güven duymaktadırlar.

Gel zaman git zaman başkanlığın cazibesine ve rahatlığına alışan, ayrıca servetin ve gücün tadına varan Napoleon iktidarını güçlendirmek ve orada kalabilmek uğruna çeşitli bahaneler üreterek katliamlar yapar, gözdağı verir. Azıcık tepki gösterenlerin üzerine yetiştirmiş olduğu azgın köpekleri salıverir.

Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Çiftlik duvarında bulunan “Her hayvan eşittir. Ancak bazılar daha eşittir” yazısı her şeyi çok net bir şekilde özetlemektedir.

 

Hayvan Çiftliği

George Orwell

Can Yayınları

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1546
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster