Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '11

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
770
 

Hayvan sevgisi

Hayvan sevgisi
 

PELİN BATU DAĞ KEÇİSİ ALANLARINDA


Ben hayvanların hepsini severim. Kent hayvanlarını da severim. Ama sadece kedi köpeği değil.

Mesela güvercini, kumruyu, martıyı, kargayı, fareyi bile severim. Kirpiyi de… Evcil olmasa da evimde bir zamanlar beyaz fare besledim.

Mesela güvercinler İstanbul un simgesiydi. Eskiden İstanbullular, üşenmez onlara buğday ekmek vs, yiyecekler verirlerdi. Serçeleri de severlerdi. Onları da beslerlerdi.

Şükür ada vapurunu takip eden yunuslar geri döndü farkında mısınız?

Zamanla ve nüfus artışıyla gelenek ve düşünce değişikliği ile birlikte güvercinler, sevilme sıralamasında arka sıralara atıldı. Onu sevmekle gösteriş yapılamıyor çünkü. Beyaz güvercin besleyenlerde azaldı.  

Çünkü güvercinlere, serçeleri vs, sevmek, yardım etmek. İnsanların iç barış ve sevgisi ile ilgili idi.

Ama şimdi hiç bir “hayvan koruma” kuruluşunun aklına bile gelmez güvercinler. Korunan ve korunmaları için kavga verilenler, varsa yoksa sokak kedi ve köpekleridir.

Bir kendini gösterme vesilesi midir, bir moda mıdır yoksa?

Çünkü güvercine yem veren kimseler gazetelerde haber diye yayınlanmaz. Ama sokak köpeklerine mama taşıyanlar, gazetelerde isim ve resimleriyle yer alırlar.

Hiç yanlış anlaşılmasın ben güvercinler ve serçeler kadar, kedi ve köpekleri de severim. Onlar için işlevsel çalışmalarım, hatta projelerim bile vardır. Bilinir bunlar. Toplumca bilinir resmi makamlarca bilinir. Sokak hayvanlarını koruma derneklerince bilinir.

Yalnızca sürdürülebilir işler yapılmasını isterim o kadar.

Ben doğada var olan bütün hayvanları severim. Yalnızca kent sokaktakileri, göz önündekileri değil.

Geçen sabah TV de Pelin Batu’nun katıldığı bir belgesel program izledim. Ülkemizdeki ender dağ keçisi yaşam alanlarından birinde, sadece iki yüz dağ keçisi kalmış. Yani soyları tükeniyor. Duyunca ciddi üzüntü duydum. Pelin hanım bizzat gitmiş, zor şartlarda yerinde izlemişti. Gördüklerini ekrana yansıtıyor ve elle tutulur, gözle görülür bir iş yapıyordu.

Üzüntüm şudur; Kedi köpek sevme "şovu" yapanlardan çoğunun ruhu bile duymaz bunları. Haberleri  olmaz. Olsa da ilgilenmezler.

Bu defa İşte bu yanılgıya dikkat çekmek istedim. Hayvan sevmek başka şey, sokak köpeklerine sürdürülemez şekilde yardım etmek. Başka şey. Belediyelerin barınaklar yapması da gösteriştir, ziyettir, oralara mama taşımakla sorun çözülmez.

Bu alanda çalışan değerli dostlarım var. Doğru çalışanlar var. Onları tenzih ederim. Üstelik sokak hayvanlarını koruma derneklerinden birinin üyesiyim. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Zaten bu yazıyı yazmaktaki amacım. Bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek.

İnternetten ülkemizde nesli tükenmekte olan hayvanlara baktım. Sizin için sadece bir kısmının isimlerini buraya sıraladım.Kendileri ve nesilleri can çekişiyor.

Soyları tükeniyor. Açlık ya da hastalık değil dertleri. SOYLARI TÜKENİYOR. Ekolojik denge bozuluyor.

İşte size ülkemizde nesli tükenmekte olan hayvanlar listesi. (internette kaynak çok) Belki yüreğinize yansır.

vaşak, yaban kedisi, akdeniz foku, asya yaban eşeği, afrika eşeği, yabanı at, kızıl geyik, alageyik, sığın geyiği, yaban koyunu, engel boynuzlu dağ keçisi, ceylan, kunduz, su maymunu, oklu kirpi, yunus balığı, kurt, tilki, ayı, sırtlan, kaya uyuru, karakulak, yaban domuzu, karaca, yaban keçisi, çakal, kara akbaba, kızıl akbaba, küçük akbaba, şah kartal, akkuyruklu kartal, yılan kartalı, ala doğan, delice doğan ve bıyıklı doğan, yeşil arıkuşu, toy kuşu, kelaynak, deniz kaplumbağası, yeşil deniz kaplumbağası, fırat kaplumbağası, çöl varanı, hopa engereği, anadolu dişli sazancığı, beyşehir şirazı balığı, anadolu yağ balığı, apollo kelebeği, mezopotamya çok gözlü kelebeği, vs.

Ülkemde, bütün hayvanlarını seven ve koruyup kollayan bir toplum olmamız dileğiyle.

Bülent Selen

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 973
Kayıt tarihi
: 09.07.10
 
 

Marmara Üniversitesinde  İşletme okudu. İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yaptı.  Dış Ticare..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster