Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '10

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
1236
 

Hayvana eziyet ve ilahi adalet

Hayvana eziyet ve ilahi adalet
 

Bizim evin hemen yanındaki boş arsaya inşaat başladı. Arsanın yanında eski metruk bir ev var, kimse oturmuyor. İnşaatın sahibi tanıdık, eczacı Faruk. Temel kazısına başladılar, sabah kalktım gürül gürül makina sesleri, kuş cıvıltıları içindeki güzelim Haliç manzaramızın tadını kaçırdılar. Pencereden seslendim: Faruuk! Oğlum bu nası inşaat yahu? Hani bir kurban kesmeden iş mi olur? Faruk efendinin umuru değil: Boşver abla ya, kan görmye dayanamam! Gülüştük, eh sen bilirsin arkadaş. Mahallenin kedilerini bir telaş aldı, düzenleri bozuldu kuzucuklarımın. Benim Topiğim ve arkadaşı SARMAN var, dünya tatlısı gerçek bir sarman. İkisine pencerem hep açıktır, sarmanım gelir topikle ne oyunlar halının üstünde, beraber gezerler dışarda.

İnşaatın üçüncü günü, gece beton makinesi geldi. Haydaa! Gece yarısı beton dökecekler, yahu kediler! dediysem de dinletemedim. Saat 02.00 de bitti beton işi, benim topik korkudan hiç çıkmadı o gece. Sarmanı arıyoruz yok, bi daha sarı kedi var o da yok. Komşum Sabahat teyzeyle bizi bir telaş aldı, çıktık Sarman arıyoruz, yok. İnşaatın oralarda arıyoruz, cılıız bir miyav! sesi, aman Allahım! Pilli lambayı bir tuttum Sarmanım karnına kadar betona batmış, diğer sarı kedi de aynı şekilde.

Teyzeyle beraber betona bata bata girdik çıkardık ikisini de, garip yavrularım korkudan ve şaşkınlıktan gözleri büyümüş. Aldık ikisini de, eve getirdik. Yıkıyoruz ama tüylerine yapışmış, çıkmıyor beton.

Ertesi sabah bu Faruk geldi, artık allah ne verdiyse saydım sayıştırdım. Adam pişkin, kızma abla ya! diyor. Kardeşim günah bu hayvanlara, bak vebal altındasın. Al şu kedileri, yolla bir veterinere, senin yüzünden bunlar acı çekiyor! dedim. Yok umurunda değil, ee ALLAH seni bildiği gibi yapsın ne diyeyim? Sabahat teyzeyle taksi tuttuk, götürdük veterinere. Beton taş gibi, çıkmıyor. Veteriner de bişey yapamadı, bunları sık sık ıslatın yumuşadıkça makasla kesin dedi.

Sarmanım yavrum yatıyor, usulca ıslatıp makası elime alıyorum delleniyor, canı yanacak sanıyor. Diğerini de Sabahat teyze aldı evine. Saatlerce uğraşıyoruz, çıkmıyor pis beton. Öyle masum bakıyor ki yüzüme, içim yanıyor Sarmana. Topiğim hep başucunda arkadaşının, ayaklarını yalıyor, kendince çıkarmaya uğraşıyor o da betonları.

Kurban olduğum Allah, öyle yüce ki, öyle hesabı denk ki! İki gün sonra, sabaha karşı saat 5 de bir gümbürtü ile fırladık yataklarımızdan. Aman Allahım! deprem gibi, her yer yıkılıyor adeta. Dışarı çıktık bir baktık, inşaatın yanındaki o metruk ev yerle bir olup inşaatın içine ve yola doğru yıkılmış. Yoldaki beş araç paramparça, yıkılan binanın yanındaki dükkanın yarısı çökmüş. Ortalık savaş alanına dönmüş, tüm mahalle sokaktayız.

Faruk efendi, boşverdiği iki masum kediciğin acılarının bedelini yaklaşık 60.000 lira araçların ve dükkanın hasarlarını karşılayarak ödedi, bu yeter mi bilmiyorum Allah katında ama, ben ona öfkeyle söylediğimde başını yere eğdi: Valla doğru söylüyorsun be hocam! diyebildi.

Şimdi Sarman ve tüm mahalle kedilerinin bayram günleri, sevgili Faruk efendiden hergün beş kilo haşlanmış tavukları, en ünlü markaların kedi mamaları geliyor. Tosun gibi oldu kuzucuklarıım! Sarman'ı çağırıyor yanına sokakta öyle komik ki: - Ulen deyyus gel bakıyım, var mı bi isteğin? Affettin mi beni? Aman gözünü seveyim Sarman affet oğlum! diyor. Sarman canımın içi, yılışık, adamın ayaklarına sürüyor kafasını ona sevgi gösterisi yapıyor. Yan gözle de pencereden baktığımı bilip bana bakıyor.

Aslanım Sarmanım benim! Küçücük varlığıyla kocaman adamlara hayat dersi veriyor ya, Ey güzel Allahım! Sen nelere Kadirsin!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yahu öyle bir halt etmişim ki sormayın. İnanamıyorum kendime. Sizden çok özür dilerim; çooook! Yorumunuzu yazı programında unutup servise vermemişim. Hay benim koca kafam. Bugünlerde yaz sıcağı ve sadece nefes alıp veren annemle uğraştığımız için böyle bir aksaklık oldu sanırım. Yaşadıklarınıza gelince; şaka gibi! İnsanların analitik düşünceyle pek işleri olmuyor: “Ben şunu yaparsam sonucu ne olur? Yapayım mı yoksa vaz mı geçeyim.” Gibi! Ayrıca komşu müteahhit için sizin uyarılarınız da bir fırsat olmasına karşın arkadaş bundan yararlanamayınca kedilerin dünyası başına çökmüş. Ancak burada bana göre; ilahi adaletten önce kişi, kendi başını kendisi yiyor. Nasıl; çünkü aynı inat ve doğrultuda aynı tür hatalarını zincirleme tekrarlayınca doksan dokuzundan yırtsa bile birisinde çuvallıyor. Sizin yaşadığınız öyküde de benzeri bir yansıma var. Ancak tek olumlu yan kediciklere hayati bir şey olmaması ve arkadaşın da kıssadan hisse çıkarıp dürüst davranması. Tekrar özür dilerim. Hay Allah! Sev

Levent Üsküdarlı 
 07.08.2010 15:30
Cevap :
:)) Estağfurullah Levent bey, hiç önemli değil.Biz birbirimizi yorumla mı biliyoruz?:)) Teşekkür ederim paylaşımınız için, gerçekten kediciklerimin keyfi yerinde. Annenize acil şifalar diliyorum, eşinize sevgiler, esen kalın.  08.08.2010 21:01
 

Topik zaten ballı börekli. Sen bi Çiğdem'e bakma, bakmadığın gibi otur çiğdem çitle.:) Sevgili Gülpembe, sonuç hoş, hoş olmasına da her "kedi" böyle şanslı olamıyor. Umarım onların şansından sana da bulaşır. Sevgiler, selamlar aydınlık şehrimden.

derinmavi.. 
 29.07.2010 10:56
Cevap :
Teşekkürler gardeş, artık Çiğdem sevmiyorum aşırı kilo yapıyor:)) Sarmanımın şansı daim olur inşallah, Topik şerefsizi kendine bir sevgili buldu bizi unuttu valla.Gece üçte geliyor kapıya bi de bağırıyor o saatte:Nırrraaan! Üst komşum bile duymuş, abla bu kedi nırraan!diyor, şaşırdım kaldım diyor.Der anam, benim kedim yakında okumayı sökecek diyorum, gülüyoruz.Selamlar sevgiler sana..  29.07.2010 18:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 95
Toplam yorum
: 326
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 711
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Emekli öğretmenim, 52 yıllık hayatımdan amatör mizah, bağlama, sürrealist resimler, yitikler, sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster