Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '13

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
544
 

Hayvanlar evcilleşmekle çok şey kaybettiler; keşke vahşi kalsalardı

Hayvanlar evcilleşmekle çok şey kaybettiler; keşke vahşi kalsalardı
 

Zaten onlar evcilleşmediler, biz zorla ağıllarımıza doldurduk. Yani şimdi evlerimizdeki, ahırlarımızdaki, ağıl, barınak ve çiftliklerimizdeki bütün hayvanların henüz evcilleştirilmediklerini, vahşi olduklarını düşünelim. Milyonlarca küçük ve büyük baş hayvanın, koyun, kuzu, kedi, köpek, at, eşek vs. dağlarda ormanlarda olduğunu varsayalım. Gözlerinizin önüne müthiş bir tablo geliyor değil mi?

Zaten yaratıldığı haliyle doğa budur; böyle olması gerekir. Biz hayvanları evcilleştirmeseydik yaşayamayacaklar mıydı? Ama herhalde onlar değil asıl biz yaşayamayacaktık. Hayvanları it kurt yemesin diye mi evcilleştirdik? Yani onlar için mi yaptık bunu? Bence it kurt yeseydi daha iyiydi.

Bir de seçerek evcilleştirmişiz; işimize yarayanları yani. Eşeğin yerine gorili evcilleştirseydik de sırtına binseydik bakalım. Seni gidi uyanık insanoğlu seni! Kaburga dolması neyden olur? Çakaldan olmaz her halde; etli butlu koyun. Keserken elini de ısırmaz. Sırtlan kes de göreyim seni; et yemeye tövbe edersin valla!

Dinimize göre eti yenen hayvanlar da maşallah uslu manda. Tam da insanoğlunun midesine göre. Vahşi köpeklerin eti niye yenmiyor ki. Kim kimin etini yerdi görürdük. Seni gidi uyanık âdem. Bu dünyada işin iş. Acıkınca çevir kuzuyu, şükret yaratanına. Hani bir de yaratan anlatıldığı gibi değilse cehennem kazanlarında seni çevirirler artık. Ben bu insanoğluna güvenmiyorum. Bunlar haşa belki Kuran’ı bile yeniden yazmıştır!

Ya şu işe bak arkadaş; sözde bir kısım hayvanları evcilleştirip korumamıza almışız. Dağda taşta kurt kuş yemesin diye. Sonra oturup kendimiz yemişiz. Bir torba saman ver, akşama kadar sırtına bin. Allahtan teknoloji geldi de kurtuldu gariban eşekler.  Aslında hayvanları evcilleştirmek hayatlarına müdahale etmek. Yani zaten mantıklı değil ki; hayvanların yeri dağlar kardeşim. Kışta kıyamette üşüyorlarsa öyle alıştıkları içindir.

Ben Tanrıya şikâyetini doğrudan söyleyen biriyim.  Koyunu yaratmışsın ama koyun gibi insan yaratmamışsın. Âdemoğlu zavallı koyuna çakalsın ya çakalın karşısında da koyun oluyorsun nasılsa; yemiyor çünkü. Kaplanın eti yenmiyormuş, yiyemiyorum demiyor da. Bir dene isterse!

Kör gözlü kıvırcığa sor “dağlarda öleydim” diyecektir; kör bıçağı tercih eder mi hiç! Biz bile katil öldüreceğine Azrail öldürsün diyoruz; sanki acıtmayacak. Ölümün de bir şanı var yani. Gök çimenlerde kavuşmak ister Koyun Baba’ya!

Hayvanların vahşi kalmaları bizim için de iyi olurdu. Bir kere dağlarda hiçbir hayvanın nesli tükenmezdi; keyfinden mi kuruttu soyunu mamutum. Dahası hayvanların etine sütüne ümit bağlamaz kendimize yiyecekler üretirdik. Şimdi çocuk acıkmış, dolapta tavuk var. Ispanak yese olmaz sanki velet!

Hayvanların hesabı var gibi geliyor bana; bu işten bu kadar ucuz kurtulamayız. Cehennem kazanından bir kaburga dolması yolla, insanın sağ tarafından olsun! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onca vahşi insan varken, hayvanları neden kendi hallerine bırakmazlar akıl alır gibi değil...

Kadri KANPAK 
 15.12.2013 21:35
Cevap :
Bu yorumunuzu çerçeveletip asmak lazım.  16.12.2013 13:30
 

Dağlar,ormanlar belki de onlara mesken kılınmıştır.Bizler çoğu kez onların evlerini barklarını kendi çıkarlarımız için tarumar ederiz de üç beş fil de mahalleyi basıp sağı solu yıkıp devirdiğinde onları yaralamaya öldürmeğe çalışırız.Ne tuhaf!hayvanlar bizden daha mı iyi evrimleşiyorlar ne? Hırsızlık bilmezler pek, üç beş maymun hariç.Hele acımasızca kafaları koparılıp atılan kuşlar ya.biz insanlar onlardan çok daha gaddarız sanırım.Ya bizler gibi onlar da düşünce gücüne,muhakeme yeteneğine sahip olsalardı? Esas o zaman ne ince savaş teknikleri görürüdük...Farklı bir konu.Sizin için zaten konu sıkıntısı olmaz.Taşa bile sayfalar dolusu yazacak şeyler bulursunuz siz...Elinize sağlık.Selamlarımla.

Abbas Oğuz 
 15.12.2013 14:31
Cevap :
Evet, hayvanlar bizim gibi düşünce gücüne sahip olsalardı kim bilir nasıl olurdu...  16.12.2013 18:21
 

Tam benlik bir yazı yazmışsınız. Her satırına katılıyorum. Şu buz tutan yaban eşekleri insanlara sığınmak zorunda kalmış ya, onlar için bile endişe ediyorum. Belki de ileride "donarak ölsek daha iyi olacaktı" diye düşünecekler. Umarım sırtlarına semer vurmaya kalkmazlar da, yeniden doğaya bırakırlar. Selamlar.

Sema Bekmez 
 15.12.2013 12:22
Cevap :
Evet ya, buz tutan yaban eşekleri...  15.12.2013 23:14
 

Kerim kardeş korkmayalım Kur'an-ı Kerim Allah(c.c) ın koruması altındadır. Bu nedenle kimse onu yazamaz. Yazamayacağını da Kur'an da görürüz. Gelelim hayvanlara. Ev içinde bir takım hayvanların adeta hapis hayatı şeklinde beslenmesine bende karşıyım. Hayvan kendi doğası içinde olmalıdır. Lakin Allah(c.c) yaratırken yaratılanları insanlara hizmet için sunmuştur. Kendisine kulluğu ise emretmiştir. Bülbül veya bir papağan açtın kafese konmasının anlamı yoktur. Bunlar doğasında olmalıdır. Balık içinde bu gerçektir. At, eşek gibi hayvanlar ise bir kaplandan farklıdır ve insanlara hizmet amacıyla yaratılmıştır. Tavuğa bakalım. İnsanlar için helaldir.Yaşamın devamında keser yeriz. Fakat sıkışık bir ortamda yetiştirmek doğru olduğunu düşünmüyorum.Açık alanlarda yaşamalıdır. Onlarında hakları gözetilmelidir. Temel düşüncenize katılıyorum.Hayvanlar kendi doğalarında yaşamalıdır. Saygılar...

hssensoz 
 15.12.2013 10:55
Cevap :
Sizin yorumlarınızı büyük özen göstererek okuyorum; çünkü biliyorum ki siz de özenle büyük emek harcayarak yazıyorsunuz.  16.12.2013 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5330
Toplam yorum
: 13765
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster