Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
15440
 

Hayvanlar insanlardan önce yaratılmış

Hayvanlar insanlardan önce yaratılmış
 

Görsel alıntı


Yaratılışta önce toprak, dağlar, bitkiler, hayvanlar ve daha sonra insanlar yaratılmıştır.

Hayvanlar da topraklardan yaratılmıştır.

 Hayvanların bedenlerinde yer alan –topraktan- unsurlar, insanların bedeninde de yer almaktadır.

Bu da bu her iki tür varlığın da topraktan yaratıldığını gösterir.

Ancak bitkilerin, hayvan ve insan gibi canlıların yaratıldığı kaynak toprak olmakla beraber, bunların varlıkları ve devamlılıkları suya bağlıdır.  

Kur’an’da bütün canlıların sudan yaratıldığı açıkça ifade edilmiştir:

Hayatı olan/canlı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmayacaklar mı? (Enbiya, 21/30)

Allah her canlıyı sudan yarattı” Kimi karnı üstünde sürünür, kimi iki ayaküstünde yürür, kimi dört ayaküstünde yürür. Allah dilediğini yaratır. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir.”(Nur, 24/45)

İlk yaratılan Peygamberimizin nurudur.

Bu nurdan diğer varlıklar yaratılmış ve en sonunda da insan yaratılmıştır.  Dünya ve içindekilerin yaratılması konusunda Peygamber efendimiz şu sırayı bildirmektedir: Toprak, dağlar, ağaçlar, hayvanlar, mekruhlar, nur ve Hz. Âdem (as) (Müslim, Sıfatu'l-Kıyâme 27, (2789).

Mekruhtan maksat, zahire göre şerdir. Bir kısım âlimler ise buna madenler demişlerdir. Eşyanın yaratılışında mantıkî bir sıralama vardır.

Sırayla toprak, dağlar, bitkiler, hayvanlar ve en son olarak insan yaratılmıştır. Burada asıl hedefin, yani kâinatı yaratmaktan maksadın insan olduğu görülmektedir.

Bir meyve ağacı meyvesi için dikilir. Meyve ise, ağacın en son mahsulüdür. Çekirdek, filiz, fidan ağaç, yaprak, çiçek safhalarından geçtikten sonra meyveye ulaşılır. Şu halde her şeyi insan için yarattı.

Ayet-i kerimedeki arzın insanlar için bir beşik kılınması (Tâhâ 53) benzetmesini bu hadisin açıkladığını söyleyebiliriz. Zira beşik önceden bebek için, onun büyümesine uygun şekilde hazırlanır.

Dağların yaratılması ağaç ve bitkilere zemin hazırlamıştır. Bitkilerin yaratılması da hayvanların yaratılmasına, Bitki ve hayvanların varlığı insanların gelmesine zemin hazırlamıştır.  İnsan hayatı bunların varlığına bağlıdır.

Bazı âlimler, Allah'ın her şeyi bir anda yaratabilecek güçte olmasına rağmen kademeli olarak yaratmış olması, mahlûkatına itinalı ve sağlam adım atma dersini vermek içindir" diye yorumlamışlardır. (Prof. Dr. İbrahim Canan Kütübi Sitte 6/383)

İlk yaratılan hayvanlarla ilgili dini kaynaklarda bir açıklama bulamazken, ilmi araştırmalara göre bazı tahminler yapılmaktadır:
Bu araştırmalara göre, günümüzden yaklaşık 3 milyar yıl öncesine kadar yeryüzünde canlı hiç bir varlığın mevcut olmadığı söyleniyor.

Hayatın ilk izlerine ise "Fig-Tree"serisi dediğimiz tortul kayalarda rastlanmıştır. Bunlar, fosil olarak kabul edilen organizmalar olup ortalama 20 mikron çapında çok küçük kürecikler veya lif şeklinde tanelerdir.

Hayatın başladığını bize kesin olarak gösteren ilk gerçek 2 milyar yaşında olduğu kabul edilen "Gunt-flint" bitki fosilleridir.

Bu fosil organizmaların morfolojik hususiyetleri, günümüzdeki benzer bitkilerin hemen hemen aynısıdır. Gerçek hayvan fosili olarak bilinen ilk fosil topluluğu, 700 milyon yıl yaşındaki "Ediacara faunası"dır.

Bitkilerden sonra hayvanlar yaratıldı. Hadise göre hayvanlar önce yumurta olarak değil direkt yaratılmıştır.

Yeryüzünde, bitkilerden hemen sonra ortaya çıkan hayvanların cins ve nevilerinde, "çeşit ve fark" olarak, birden bire çok büyük bir artışın olduğu, ilim adamları tarafından belirtilmektedir.
Paleontolojik bilgilere göre, kabaca bazı bitki ve hayvanların yaratılış sırasının şöyle olduğu tahmin ediliyor: 

Prekambriyen öncesinde  (565 milyon yıldan önceki zaman) bitkilerden ilk olarak "Mavi - Yeşil algler, bir başka ayrı grup ise bakteriler ve mantarlar", yaratılmıştır.

İlk yaratılan hayvanlar:

Süngerler, solucanlar, yumuşakçalar, halkalı solucanlar ve eklembacaklılar gibi oldukça karmaşık canlılar yaratılmıştır.

Allah'ın sonsuz kudreti ve ilmi de bunu gerektirir. Bilimsel araştırmalar da yeryüzündeki hayvan cinslerinin birden bire çok büyük artış gösterdiğini belirtmektedir. Şüphesiz en doğrusunu Allah bilir.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah kainatı yaratırken bir sonra yaratılacak olanın ihtiyaç duyacağını önceden yaratmıştır. Örneğin, hayvanların yaşayabilmesi için önceden yaratılan bitkiler gibi. Keza insanlar için de önce bitki ve hayvanların yaratılması gibi. O, her şey en iyi bilendir kardeşim, sağlık ve huzurlu günler dilerim selamlarımla birlikte...

Yurdagül Alkan 
 07.05.2017 13:02
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Konuyu merak ettiğim için biraz araştırma yaptım.Yazılanlar bizim dile getirdiğimiz ahvalde.Doğrumu yanlış mı bilemiyorum. Lakin dünya yaratılınca elbet insanın ihtiyacı da karşılanmış ki insan yaratıldı ve yaşamaya başladı.Bitkiler, hayvanlar yaratılmasaydı dünya bir çöl olarak kalırdı ki insan çölde yaşayamazdı.Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.   10.05.2017 15:05
 

Mehmet Bey yazdıklarınız çok bilgilendirici. Ben de bu konularda daha önceden çok yazı okumuştum ve sizin yazınızdaki bilgilerle örtüşüyor. İnsan, bitki ve hayvan canlıdır ancak aralarında frekans farkı vardır. Sıralama bitki, hayvan insan diye gidiyor. Buradaki kronolojik sıralama yani birbirinden sonra sırayla yaratılma olayı esasen bizim için oluşturulmuş bir mekanizmadır. Çünkü; ruhsal alemde Allah katında zamanın işleyişinin çok başka olduğunu Kuran-ı Kerimden de anlıyoruz.Mavi gezegenimiz bizim ruhsal sınavlarımız için oluşturulan bir yer. Bu arada; insan ırkının sergilediği negatif davranışlar yaradılış açısından insanın yetersiz olduğu anlamına asla gelmez. Çünkü biz hata yapabilme özelliğine, iradeye sahip olarak, özellikle böyle yaratıldık. Yoksa zaten sınav olmazdı. Meleklerin sınavının olmadığı gibi mesela. Yani akıl ve imkan veren Allah bizi bu nedenle sorumlu tutacaktır. İyigünler

beyazışık 
 03.05.2017 14:07
Cevap :
Kıymetli beyazışık: Konu insanın beyni ve aklını aşan bir konu,Biz sadece merak ettik bu konuyu yazdık.İnsanlar haklı olabilir bu konularda beyinlerini yormaya-bilirler.Canlıyı, cansızı alemi var eden Yüce Allah yaratılış sırasını da kendi gücüyle,kararıyla yerine getirmiştir.Lakin insan bir düşünür acaba ilk önce ne yarattı. Baktığımızda yazılanlar ve çizilenler içinde önce toprak, sonra dağlar, daha sonra ağaçlar, hayvanlar ve sonrasında insan yaratılmış.Elbette bu yaratılış sırası Yüce Allah'ın takdiri ve gücüne aittir.Her şeyin sahibi kendisidir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  03.05.2017 18:56
 

Yazınız düşünenler için çok şeyler anlatıyor sayın Burakgazi. İnsanlar dünya nimetleri için birbirlerini yerlerken ne yazık ki, bunları hiç düşünemiyorlar. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 03.05.2017 9:10
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık: İnsanlar neden yaratılış gayesini ve yaratılanların sıralamasını hiç düşünmezler onu bilemiyorum.Biz merak ettik biraz araştırınca gerçekten yazılı olduğu üzere Peygamberimizin beyanı ise beni sıkı bağlar ve onu gerçek sayarım.Her şeyi yarattı, sonra insanı yarattı ki insanlar rahat etsinler, yaratılanlardan faydalansınlar. Böyle konular bazıları için zor geliyor ve bunlarla beyinlerini yormak istemiyorlar.Kimse kusura kalmasın biz şahsen bıktık bu dünyanın yalanlarından, hilelerinden, ikiyüzlülüklerinden geçici heveslerinden, her taraf yanlışlarla, tasvip edilmeyen konularla adeta kokuyor. Doğrudur, kesindir demedik orada öyle yazıyor.Merak edenler okur, merak etmeyenler ise geçici dünyanın nimetleri için bir birini sömürsünler.Yorumunuzda yazdığınız gibi biz bunları düşündük, merak ettik ve yazılı olanları yazdık.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.05.2017 11:38
 

Merhaba sevgili Burakgazi, Ben bu hadislere pek fazla güvenmiyorum. Bu bağlamda her şeyin insan için yaratıldığı da bana pek inandırıcı gelmiyor. Sebebi en az 15000 yaşında olan insan daha evinin önünden bir adım öteye gitme becerisinden yoksun. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 02.05.2017 16:05
Cevap :
Kıymetli İzmirli: Elbette dünya yaratılmasaydı insan nerede yaşayacaktı.Suda, denizde, gökyüzünde hayat olmazdı.Bilerek dünyayı, yani toprağı karayı yarattı. Her şeyin insan için yaratıldığı beyanı ise insanlar kadir kıymet bilsin, yararlansın anlamında. Yorumunuzda yazdığınız(15000 yaşındaki insanın evinin önünde bir adım öteye gitme becerisinden yoksun ) sözlerinize katılıyorum. Demek ki insan kendisi için yaratılanların kadir kıymeti bilemedi.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   02.05.2017 23:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2058
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster