Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1236
 

Hayvanlarda anne açlıktan yavrusunu yemez.

Hayvanlarda anne açlıktan yavrusunu yemez.
 

Görsel alıntı


Kimi suya hasret, kimi de suda yüzer.  

Hiçbir canlı susuz yaşayamaz, su yaşamın birinci önemli kaynağıdır

Kimi ecru cefa ile derelerden, kuyulardan, kimi de el altındaki musluklardan temin eder.   

Yeryüzünde birçok hayvan susuzluktan telef olurken, birçok bitki susuzluktan kuruyor.

Yeterince su içmiyoruz lakin gereksiz yere acımasızca su tüketiyoruz. Suda yüzenler suyun kadir kıymetini bilemediler.

Harcadıkları suyun tutarının yarısı kadar “ Atık su “ ilavesini de ödedikleri halde pişman olmadılar nedamet duymadılar.

Her ülke günde bir iki uçak dolusu su ve atık ekmeği Afrika’da susuz ve aşsız insanlara gönderse sevap hanemize yazılır.  

Dünyanın toplam yüzey alanı 510, 072,000 kmolarak bilinmektedir.

Bu yüzey alanı 148, 940,000 km2 karalar tarafından oluşturulmakta, 361, 132,000 km2 ise sular tarafından oluşturulmaktadır.

Yani bunu yüzde olarak vermek gerekirse dünyanın yüzde 29. 2’sini karalar, yüzde 70. 8’ini de sular oluşturur.

Yaklaşık olarak dünyanın 4’te 3’ünü sular oluşturmaktadır. Yeryüzündeki su miktarının yaklaşık % 5’i tatlı sulardır.

Gerçekte su yok olmuyor. Dünyadaki su hareketle sadece biçim değiştirir, su bitkiler, hayvanlar ve insanlar tarafından kullanılır.

Yaşam kaynağı suyun ve ekmeğin kadir kıymetini bildik mi? Hayır.  Öyleyse israftan dolayı su ve ekmek mutlaka hakkını insanlardan icra edecektir.

Allah yarattıklarını başıboş bırakmaz.

Deryanın derinliklerinde kabuğun içindeki salyangozun ve taşın içindeki kurtçuğun doğumundan ve yaşam süresince rızkından haberdardır. 

Yumurtadan çıkan bir santimlik minicik bir canlıyı bile yanında annesi, koruyucusu doktoru, hemşiresi veya bakıcısı olmadığı halde onu rızıktan mahrum etmiyor.

İlahi adalet böyle tecelli ediyor. Tırtıldan kelebeğin doğuşu akıllara durgunluk veren biri olaydır.

Doğanın büyük bir bölümü kendi içinde çoğu zaman zalim ve acımasızdır. Hayvanlar içinde de güçlüler, kurnazlar, aç gözler, bulduklarıyla şükredenler, şükretmeyenler vardır.

Küçük hayvanların kendilerinden daha büyük hayvanlar tarafından yem olurlar. Küçük balıkların büyük balıklar tarafından yutmaları gibi.

Hayvanlar familyasında örümceklerin ağlarına takılan irice hayvanları yedikleri ve onları zehirledikleri bilinir.

Yarasalar en büyük avcılar sayılır. Lakin örümcekler geceleyin uyuyan kocaman yarasaları boğup öldürdüklerine insan inanamıyor.

Bu durum örümceklerin yarasaları boğmaları, onları zehirlemeleri ve yemeleri yarasaların itibarını zedelemez mi?

İnsanlarda anne doğum yaparken yanında annesi, bir yakını, doktoru veya hemşiresi bulunur, bebek öyle dünyaya gelir.

Hayvanlarda doğum esnasında hiç kimsenin olmadığı bir zamanda özellikle sürüngenlerde yumurtalarından kendi yardım ve çabalarıyla çıkan yavrular dünyaya merhaba der.   

Hayvanlar kendi yavrularını açlıktan dolayı yemezler. Cami avlusuna bırakmazlar, çöp konteynır’a atmazlar.

Kedi, köpek, anne aslan yavrularının hastalıklı doğması, açlıktan hastalanması yaşama şanslarının bulunmaması ve ölümleri halinde başka hayvanların onları yememeleri için yavrularını yedikleri gerçektir.   

Güncel haber:

UEFA Avrupa Ligi karşılaşması için İngiltere'ye giden Fenerbahçe kafilesini taşıyan uçak ön camının çatlaması nedeniyle Budapeşte'ye zorunlu iniş yaptı.

Fenerbahçe yöneticisi "Uçağın camının değiştirilmesinin ardından Manchester'a devam edileceğini " açıkladı.

Ajanslar sarı lacivertli kafileyi taşıyan uçak pilot köşkü camına kuş çarpması nedeniyle zorunlu olarak Budapeşte’deki havalimanına zorunlu iliş yaptığını bildirdiler.

Uçaktaki çatlağın büyümesi üzerine uçağın acil iniş yaptığı ve Fenerbahçe kafilesinin havada büyük bir tehlike atlattığı belirtildi.

Fenerbahçe kafilesinin uçaktan indiği ve Budapeşte havalimanında beklediği belirtildi. 

"Fenerbahçemizi taşıyan uçağın Budapeşte'ye acil iniş yaptığının duyulması üzerine Borajet Havayolları, İstanbul'dan ikinci bir uçağı Budapeşte'ye doğru yola çıkardı.

Bilindiği üzere İki üç günden beri Havalimanlarımızın üzerinde haddinden fazla kuşların uçtuğu görülüyordu.

İster istemez insanın aklına acabalar gelir.

Bu kuşlar 3 Temmuz da dünyaya getirilen büyütülen yetiştirilen ve bu kez gökyüzünde Fenerbahçe uçağını takip etmeleri istenilen özel eğitilmiş kuşlar olmasın.

Yoksa bu kuşlar büyük şeytan ABD, küçük şeytan İsrail ve bu son günlerde ülkemize duydukları kin ve nefretinden dolayı kuduran Irak tarafından özel görevli kuşlar olmasın?

Yarım asırlık bir Fenerbahçeli olarak Fenerbahçe kafilesine geçmiş olsun dileklerimi gönderdim.  

Ülkemiz bunca vatan hainleri teröristlerle uğraşırken birde kuş teröristleriyle uğraşmak zorunda kalacak. 

Allah ülkemize ve ülkesini canından daha çok seven insanların yardımcısı olsun, eğitilmiş ve görevlendirilmiş kuşların belasından korusun.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mehmet Bey, hava,su,toprak olmadan yaşam olmaz;ama gün geçtikçe hava,su,toprak kirlendi.Tükenmez denilen hava,su,toprak da tükeniyor.Selamlar,sağlıklar.

Hüseyin Başdoğan 
 22.10.2016 18:45
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın Hüseyin Başdoğan; Aslında yaşam için Allah tarafından ihsan edilen her şeyin kadir kıymetini bilmek lazım. Kadir kıymeti bilinmeyen tükenir.Suyu, ekmeği,toprağı ve havayı hor kullanıyoruz.Su boşuna akıyor, ekmek çöpte, havayı sanayi dumanlarıyla,toprağı betona öldürüyoruz. Saygılar sunuyorum.   22.10.2016 20:32
 

Ülkemiz başka ülkelere göre su bakımından oldukça zengindir. Bugün KKTC bizden su almaktadır. Suudi Arabistan'da su neredeyse benzinden daha pahalıdır. Ama önemli olarak bu kaynağımızı korumak ve israf etmemek. Her geçen gün artan küresel ısınma ister istemez, ülkemizi de etkileyecektir. Bunun önlemini almak hepimizin üzerine görevdir. Tabii ki her şeyin başında tasarruf gelir. Geçtiğimiz aylarda bir video izlemiştim. Bir penguen yaramazlık yapan yavrusunu yemişti. Demek ki, arada istisnalar olabiliyor diyelim. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 20.10.2016 16:24
Cevap :
Kıymetli Erol Işık: Su yönünden hala şanslı bir ülkeyiz. Yazdığınız gibi gelecekte ne olur onu ancak Allah bilir.Lakin boşuna akan sularımız vardır. Evlerde, parklarda su ekmek israfı devam ediyor.Su hakkını bu dünyada alacak, ekmek esas dünyada hakkını icra edecek.Penguen yaramazlık yapmış ancak yinede yavrusunu yememesi gerekirdi.Demek ki yüreğinde evlat sevgisi azmış.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   21.10.2016 9:11
 

Evin bereketi, israf yapmamaktan geçiyor bunu biliyorum..Ne suyu, ne elektriği ne ekmeği israf etmemek lazım..Doğaya ise hoyratça davranmamak.. selamlar..

Selda Çakmak 
 20.10.2016 13:28
Cevap :
Kıymetli Selda Çakmak; Evlerde bayanların çoğunluğu sizinde yorumunuzda dile getirdiğiniz şekilde davranıyor.Şu anda saat 17- 20 balkondan bakıyorum Mersinde cadde, sokak lambaları yanıyor. Bir çok parkta çiçekler sulanmış toprak suyunu almış ancak su yola doğru gidiyor.Bunları yapan elbette dikkatsiz görevliler. Çöp bidonlarındaki sair eşyaları Suriyeliler topluyor lakin ekmek ve sulu gıda konteynerlerden yere akıyor.Yani yazmakla bitmiyor. Doğayı düşünmeyen insana doğa güzelliğini göstermez.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   20.10.2016 17:26
 

İnsanlık öyle zalim ve tehlikeli bir yolda ki, paranoyak olacağız sonunda...Uçakla çok seyahat ederim ama itiraf edeyim tedirgin oluyorum. Ne kadar güvenilir olursa olsun, sonunda havada altı boş bir çelik yığını içindesiniz. Geçenlerde 2009 ' da yaşanmış gerçek bir olayı konu alan " Sully " filmini izledim. Uçak kalkıştan bir süre sonra kuş sürüsüyle karşılaşıyor ve pilot tümüyle iptal olan motorlara rağmen Hudson nehrine çok başarılı bir iniş yaparak muhtemel bir faciayı önlüyor. Her zaman bu kadar şanslı olunabilir mi? Sanmıyorum. Allah korusun herkesi. Su konusuna gelince harika tespit! Lazım olduğu halde içmiyoruz, lazım olmadığı kadar tüketiyoruz. Su olmazsa hayat olmaz! Kaleminize sağlık değerli Burakgazi! Selam ve saygıyla...

Çiğdem Timur 
 20.10.2016 12:52
Cevap :
Kıymetli Çiğdem Timur, Aslında neden geldik, neden gidiyoruz bunu derinden derine düşünmüyoruz.Nefsimiz için ne gerekiyorsa yapıyoruz,Ekmeğin ve suyun onuru için hiç bir şey yapmıyoruz. Eyübün kavmi önceleri bir ekiyorlardı bin verdi, kadir kıymetini bilmediler bin ektiler bir vermedi Korku olmasın lakin su bu dünyada hakkını alacak. Kuşlar yeryüzünde aradıklarını bulamadılar şimdi de gökyüzünde uçaklara saldırıyorlar. Her şey Allah'ın denedim ve gözetimindedir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   21.10.2016 9:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2117
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster