Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

14 Ekim '08

 
Kategori
Hayvan Bakımı
Okunma Sayısı
8396
 

Hayvanlarımı en sağlıklı tutmak için ne ile beslemeliyim?

Hayvanlarımı en sağlıklı tutmak için ne ile beslemeliyim?
 

Dr. Martin Goldstein'ın kitabını sizlere de öneririm


Hepimiz canımız kadar çok sevdiğimiz evcil hayvanlarımızın bizimle uzun bir ömür geçirmesini isteriz. Onların sağlığı ideal beslenmeyi sağlamamıza ve ortamlarını mümkün olduğunca kimyasallardan uzak, hastalıktan uzak tutmamıza bağlı. Peki ideal beslenme nedir?

“The Nature of Animal Healing” (Hayvanların iyileşmesinin doğası) kitabının yazarı Dr. Martin Goldstein bu soruya cevap veriyor. Not kısımları benim yorumlarımı içeriyor.

En ideali hedefleyin

Diyet doğru veya yanlış diye nitelendirilemez. Eğer en idealin hangisi olduğun anlarsanız, hayvanlarınız için en sağlıklı diyet opsiyonunu seçeceğiniz bir beslenme programı yaratabilirsiniz. Genellikle, kedi ve köpeğinize ne kadar gerçek yiyecek verirseniz, o kadar sağlıklı olacaklardır.

Aşağıdaki sıralamada beslenmenin hayatımıza eşlik eden etobur evcil hayvanlarımızın sağlığını nasıl etkileyeceği yönünde iyiden kötüye doğru bir çerçeve çizebiliriz. Yukarıdaki sıralara daha yakın bir beslenme, daha iyi bir sağlık şansı yaratacaktır. Çoğu zaman orta sıralarda olabilirsiniz. Yukarıları hedeflediğiniz sürece bu da fena değil.

İdeal – En sağlıklı

1. Çiğ av hayvanı (modern toplumda pek gerçekçi değil)

Not: “Raw Prey Model Diet” olarak geçen bu tip av hayvanı diyetleri tüm besinleri bir arada içerdiği av tipi hayvanın bütün olarak evcil hayvana verilmesini öngörüyor. Bunun için özel yetiştirenler yanısıra, yurtdışında internetten ısmarlayarak hazır paketlenmiş ve dondurulmuş bütün tavşan, tavuk, hindi gibi etleri temin etmek mümkün.

2. Taze çiğ etler, kemikler, organ etleri ile ufak miktarlarda taze sebze. Ayrıca iyi dengelenmiş bir vitamin/mineral karışımı ile omega 3 asitleri (Somon balık yağı) ekleyin. Et ve kemik parçalarından ve kısımlarından kendi çiğ diyetinizi hazırlayabilir ya da Bravo! ve Natıre’s Variety gibi hazır öğütülmüş çiğ beslenme ürünlerini kullanabilirsiniz.

Not: Benim de kedilerime uyguladığım çiğ beslenme hazırlama, dondurma yöntemleri için diğer “hayvan beslenmesi” bloglarıma bakabilirsiniz.

http://blog.milliyet.com.tr/Arsiv.aspx?UyeNo=1113505&GrupNo=6168

3. Taze pişmiş etler, kalsiyum, organ eti ile ufak miktarlarda taze sebze. Bir vitamin/mineral karışımı ile omega 3 asitleri (Somon balık yağı) ekleyin. Piyasadaki bir kaç kitap yardımı ile kendi ev-tipi pişmiş beslenme programınızı yaratabilirsiniz. En iyisi bu kitaplardaki tarifleri uygulamak.

Not: Henüz Türkçe olarak hazırlanmış evcil hayvanlara yemek pişirme kitapları yok ancak amazon.com’da pek çok kitap bulabilirsiniz. Ancak domates, soğan zararlı olduğu için bunları içeren tariflerden kaçının.

4. Ultra Premium ticari kutu ıslak mamalar ve biraz taze çiğ besinlerle zenginleştirmek. Karbonhidrat açısından düşük olan kutu ıslak mamalar, kuru mamalara göre daha iyidir. Bazı uygun markalar Nature’s Variety, Merrick ve Evanger’s. Bu ürünler çoğunlukla et ve genelde tahılsız ve karbonhidrat açısından düşük ürünler. Kullanılan et insan tüketimi kalitesinde ve yan ürünleri (by-product) veya kimyasal koruyucu maddeleri içermiyor.

Not: Karbonhidratlar etobur olan kedi ve köpekler için doğal beslenmelerinde yer almayan, gereksiz ve çoğu zaman hastalıklara yol açan besin öğeleri oluyor. Karbonhidratlar tok tutuyor ancak sindirilemiyor ve beslemiyor. Kullanılma amaçları ise bir mamayı tamamen etten üretmek pahallı olduğu için içerikte en yüksek oranda kullanılıyor. Kullanılan etler de bildiğimiz büyük parça etler olmuyor. Eğer CBC tarafından hazırlanan belgeseli * izlerseniz aslında her ne kadar insan tüketimi kalitesinde et kullanıyoruz deseler de bu sadece pazarlamada kalıyor, gerçekte etlerin bizler tarafından yenmeyecek kenar ve atılan kısımları kullanılıyor.

5. Madde 4 ile aynı fakat beslenmeye taze pişmiş yiyecekler eklenmiş.

6. Tek başına ultra Premium kutu ıslak ticari mamalar, yanında taze veya pişmiş yiyecekler eklenmemiş.

7. Super premium kutu ıslak mamalar yukarıdaki markalara benzer ancak daha fazla tahıl içerirler. Halen iyi kalite et kullanırlar ve yan ürünleri içermezler. Şu markalar sayılabilir: Solid Gold, Inova, Pet Promise.

Not: Kullanılan et kalitesi iyi dense de her zaman sorgulanmalı.

8. Super Premium tahılsız kuru mama, ör. Nature’s Variety Instinct.

9. Premium kuru mamalar. Bu markalar temel olarak daha az et kullanır. Su genelde bir numaralı içeriktir (Ultra premium mamalarda et bir numaralı içeriktir). Et yan ürünlerini (Meat by-products, kötü kalite et parçaları) kullanırlar ve genelde belirgin oranda tahıl ve kimyasal koruyucu madde içerirler. Sıklıkla, bütün içeriğindeki tahıllar birleştirilirse et oranına eşit veya daha fazla çıkar. Et kalitesi fena değildir, ancak miktarı çok azdır.

Not: Kullanılan et kalitesi fena değil dense de her zaman sorgulanmalı.

10. Super Premium kuru mama, ör. Innova, Prairie, Canidae ve Timberwolf.

11. Market mamaları markaları – kuru veya ıslak kutu mama. Bunlar çok az et içerir ve temel olarak et yan ürünleri ve ana olarak tahıl ve tahıl yan ürünlerini içerirler. Bu mamalarda kullanılan işlenmiş et atık hayvan etlerinden gelir. Ör. İnsan tüketimine uygun olmayan hayvanların etleri. Bu ürünler normalde yapay renklendirici, tatlandırıcı ve kimyasal koruyucu maddeler içerir.

Not: Yan ürünlerde hastalıklı hayvan etleri, baş, ayak gibi besleyici olmayan kısımlar kullanılıyor.
Market mamaları ile premium mamaların karşılaştırması yapıldığında premium pahallı ve daha kaliteli et içeriyor deniyor. Aşağıda linki yer alan CBC tarafından çekilmiş "Pet Food - A Dog's Breakfast CBC Doc Zone-1"* isimli belgeselde mama analiz laboratuvarında yapılan araştırmada her iki mamanın da (premium-market) protein, yağ ve karbonhidrat oranı olarak aralarında bir fark olmadığı, tüketicinin pazarlama ile kandırıldığı anlatılıyor. Zaten premium mamalarda kullandıklarını söyledikleri ve resimlerini koydukları etlerin bütün olarak değil muhtemelen yan parçaları gerçekte mama içinde yer alıyor. Sonuçta protein oranını kalitesiz etler ile de tutturmak mümkün.


Kötü - Sağlıksız

Not: Türkiye’deki mama markaları için her zaman etiketlerinde yazan içerikleri yukarıdaki bilgiler doğrultusunda inceleyin. Ne yazıkki pek çok veteriner hekim tarafından satılan mamanın da ilk sıralarda yer alamayacağını göreceksiniz. Ben de tam güvendiğim bir mama olmadığı için son olarak çiğ, mümkünse organik, insan tüketimine uygun kalitede, taze besinlerle beslenmenin en uygun olduğunu düşünüyorum. Yok organik ben bile yemiyorum, çok pahallı derseniz en azından bizimle aynı şartlardaki beslenmeyi hayvanlarımıza da uygulamak sağlıklarını yine oldukça büyük ölçüde olumlu etkileyecektir. Ne de olsa hazır mamalardaki etler bizim yediklerimizden bile daha kötü ve kalitesiz.

* "Pet Food - A Dog's Breakfast CBC Doc Zone-1" isimli CBC tarafından hazırlanmış bu 42 dakikalık ingilizce belgeselde;

- Amerika'da 2007 yılında toplatılan mamalar hakkında hayvanların başına gelenler ve yasal durum

- Gerçekte hazır hayvan mamalarının içinde neler var?

- Kuru mamaların hazırlanması

- Hangi mama daha iyi premium mu, yoksa market maması mı?

- Veteriner hekimlerin kuru ve ıslak mamalar hakkında gerçeği yansıtan görüşleri gibi konular var.

İzlemek için resme ya da aşağıdaki linke tıklayın. İsterseniz http://www.furganic.com sitesine de girerek ana sayfadan izleyebilirsiniz.

http://www.viddler.com/explore/jennifergoodwin/videos/4/11.086


Tüm evcil hayvanlarınıza sizinle birlikte sağlıklı ve uzun bir ömür dilerim.


Kaynak: http://www.drmarty.com/feeding.htm

Benzer konuları merak ediyorsanız: http://bashico.blogspot.com
Bebeklerle ilgili doğal konular için: http://dogalanneyim.blogspot.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Verdiğiniz bilgiler biz hayvanseverlere bilgi kaynağı oluyor. Teşekkürler...Saygı ve sevgiler.

Latif 
 15.10.2008 17:54
Cevap :
Sevgili Latif, Yazarken sizi de düşünmüştüm doğrusu kızınız herhalde büyümüştür kocaman olmuştur :P Sevgiler.  16.10.2008 11:57
 

hayvanların nasıl beslenmesi gerektiği hakkındaki yazdığınız bu blog çok güzel.teşekkür ederim

deniz_umut 
 15.10.2008 15:35
Cevap :
Sevgili Deniz, yorumuna teşekkür ederim.  16.10.2008 11:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11337
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster