Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '12

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
555
 

Hayvanlarımızdan imdat elini lütfen esirgemeyin!

Hayvanlarımızdan imdat elini lütfen esirgemeyin!
 

Günlerdir e posta adresime başta HAYTAP üyeleri olmak üzere pek çok vatandaşımızdan, Hayvanları Koruma Kanunu'nu değiştirecek olan 5199 sayılı Yasa Tasarı ile ilgili olumsuzluk içeren mesajlar gelmektedir. Elbette bu konuya duyarsız kalkmam beklenemez. Ben de Dr.Damla Şahin'in bir mesajını ve iletişim adresini içeren bir metni burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Hayvanlar ile ilgili bu yasa tasarısına duyarsız kalmayacağınızı ümit ediyorum. Ayrıca yine duyarlı bir vatandaşımız olan Nesrin Citirik hanımefendinin gönderdiği mesajın tamamına katıldığım için altına imzamı atarak yayınlıyorum. Sizler de lütfen bu mesajın altına imza atarak TBMM' ne gönderebilirsiniz.

Haydi İmdat elinizi uzatın!

 
Yurdumuzda ki milyonlarca hayvanın "toplanma" adı altında öldürülmesine sebep olacak 5199 Hayvanları Koruma Kanunu'nu değiştirecek yeni YASA TASARISINI reddediyor, geri çekilmesini talep ediyoruz.
 
Cünkü,
"Sevgiden, Merhametten ve Paylaşmaktan" uzak, duyarsız bir TOPLUM olmak İSTEMİYORUZ.
 
Sokaklardaki "dostlarımızın" tümünün toplanıp belediyelerce yok edilmesine, evlerde ki dostlarımızın ise "sayısal hesaba !!" tabi tutulup, "fazlasının !!"ölüme götürülmesine sessiz kalmayacağız.
HAYVANLARIMIZI VERMEYECEĞİZ, ONLARIN ÖLÜME GÖNDERİLMESİNE SESSİZ KALMAYACAGĞZ.
Tüm dostlarımızın desteği ile, bu ÖLÜM FERMANI yasa teklifinin geri çekilmesi için tüm varlığımızla mücadele edebilir ve onları ölümün elinden kurtarabiliriz.
İmdat elini lütfen esirgemeyin.
Tülay HERGÜNLÜ
 Tülay T
***

Dr.Damla Şahin'in Yazısı

"Değerli Basın Mensupları,

 
TBMM ye sunulan '5199 Sayili Hayvanları Koruma Kanunu Değişiklik Teklifi' çok acik bir şekilde disarda HIC KEDİ-KOPEK kalmamasını hükme bağlamıştır. Sokaklarda, köylerde, çiftliklerde, beldelerde, yaylalarda "milyonlarca kedi ve kopek" var. Belediyelerin bunları canlı olarak toplama ekipleri yok, toplanan hayvanlara bakim ve tedavi imkanları ise hiç yok. Dolayısıyla bu hayvanların hepsi TOPLAMA adi altında ÖLDÜRÜLECEKTİR. Bu yasa teklifi KEDİ ve KOPEKLERI YOK ETMEK için hazırlanmıştır, bu bir KATLİAM YASASI olacaktır.
Çünkü:
1. 2004 yılında cikan kanunda hükme bağlamış olmasına rağmen, binlerce belediye "Kısırlaştırma" yapmadığı gibi bir "bakımevi" bile kurmamıştır.
2. Belediyeler bakımevinde ki 50-100 hayvana dahi bakici ve veteriner veremez ve onları açlık ve susuzluga mahkum ederken, "milyonlarca" hayvan topladığında,"on binlerce bakiciyi, binlerce veteriner hekimi" istihdam etmeyeceği ve bir gunluk yemekleri bile trilyonlar tutan on binlerce kedi-köpeğin besleme maliyetini karşılamayacağı için, kolay yol olan "öldürmeyi" seçecektir.
3. Kediler, yaradılışları geregi yakalanması imkansız olan hayvanlardır. Yuzbinlerce kediyi de "canlı" toplayamadıkları için, öldürecekleri aciktir.
4. Pitbull ve diger tehlikeli hayvanlar için "3 ay içinde bakimevlerine teslim etmek zorundalar" ibaresi yasa teklifine konmuş. Şehirlerin %90 inda hala daha bakımevi yokken bu hayvanlar HANGI bakımevine konacaktır?
Belediyelere sokaklardan tum "kedi ve kopekleri" toplama ve gözlerden uzak olarak YOK ETME imkanı veren bu yasa teklifi, toplanan milyonlarca hayvanin "Doğal Hayat Parklarına" konacağı kandırmacasını da içermektedir.
50 kopek için bile bakımevi kurmayan belediyeler, on binlerce hayvanin konacağı parkları da oluşturmayacaklar ve kolay yol olarak öldüreceklerdir.
TBMM ye yollanan bu yasa teklifinin geri alınması, Veteriner Hekim Odaları, Fakülteler, Bilim Adamları ve gönüllü kuruluşların da görüşleri alınarak, diger sakıncalı maddelerin de görüşülerek "Turkiye'nin ve hayatin gerçeklerine" uygun olarak yeniden hazırlanması talebimizi Başbakanlık ve ilgili resmi kurumlara ilettik.
Degerli Basin Mensupları, mmilyonlarca KEDİ-KOPEĞİN öldürülmesine seyirci kalınmaması için desteğinizi bekliyoruz. Saygılarımızla..."
 
Dr. Damla Şahin
T.C. 27329596700
 
 

  

ütopik bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 488
Toplam yorum
: 631
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1107
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster