Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

17 Ekim '08

 
Kategori
Hayvan Psikolojisi
Okunma Sayısı
7182
 

Hayvanlarla konuşmak -4- Hayvanları dinlemeyi öğrenmek

Hayvanlarla konuşmak -4- Hayvanları dinlemeyi öğrenmek
 

Dünyamızdaki tüm canlıların bir dili vardır. Bizim beş duyumuz bunu duymak için yeterli değildir. Ancak beynimizin süper yeteneklerini geliştirerek egzersizlerle algılarımızı açabilir ve hayvanların, özellikle bizlere her zaman bir şeyler anlatmak istediğini düşündüğümüz evcil hayvanlarımızın duygu ve düşüncelerini öğrenebiliriz. Herkesin bunu yapabildiği bir dünya ne kadar barış ve sevgi dolu olurdu. Bunun için hep birlikte tüm önyargı ve şimdiye kadar bildiklerimizden arınıp boş bir zihin ile dinlemeye başlayalım.

Hayvanları dinlemeyi öğrenmek

Sessizce seçtiğiniz hayvan ile birlikte oturun. Kucağınıza defter ve kaleminizi alın. Her iletişimi bir dua ile açın. Duanızı inandığınız yüce ilahi kuvvete yöneltin ve sizden bu iletişimde yardımcı olmasını isteyin.

Şimdi nefesinize odaklanın. Üç kere bir derin ve bir normal nefes alın. Her nefesi 10’a kadar sayarak tutun. Çiğerlerinize bir altın ışık topunu çektiğinizi hissederek derin bir nefes alın. Saymaya başlayın 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Nefesi verin. Şimdi normal bir nefes alıp verin.

İkinci derin nefesinizi alın. Bununla birlikte omuzlarınızın gevşediğini hissedin. Nefesi tutun, verirken herhangi bir ağrı, gerginlik, acı, korku, kızgınlık, endişe, üzüntü veya iletişim hakkında endişeniz varsa salın.

Normal bir nefes alın. Hayat veren tatlı havanın çiğerlerinizi doldururken, midenizi yumuşattığını hissedin. Bu nefes ile tüm iyi şeyleri içinize alın: neşe, barış, rahatlık, sevgi, sükunet, mutluluk, zafer, heyecan. Nefesi nazikçe dışarı verin.

Dikkatinizi ciğerlerinize verin, şükrettiğiniz bir şeyi düşünün. Şimdi şükrettiğiniz başka bir şey daha düşünün ve bunun için Tanrı’ya teşekkür edin. Şimdi dünyada herkesten daha fazla sevdiğinizi bir insanı düşünün. Sonra, dünyada hayatınızda diğer hayvanlardan çok daha fazla sevdiğiniz bir hayvanı düşünün. Dudaklarınızın kenarlarındaki gülümsemeyi hissedebilirsiniz. Zihninizi sessiz tutun ve derin nefes alırken dikkatinizi kalbinize odaklayın. Şimdi eskiden sevmiş olduğunuz bir hayvanın gökkuşağı üzerinden uçup cennette olduğunu düşünün. Minnetinizin içinizi doldurmasına izin verin ve sessizce Tanrı’ya bu çok sevdiğinizi varlık ile yaşadığınız özel anlar için teşekkür edin. Eğer gözleriniz yaşarıyorsa sizden gitmenizi istediğim sihirli trans anına girmiş bulunuyorsunuz.

Kalbinizi uzayda parlayan bir gümüş yıldız olarak düşünün. “Zihniniz”i artık başınızda değil, kalbinize doğru indi. Eğer vücudunuzu alacak olursak, sizden geriye bir tek bu ışıl ışıl parlayan gümüş yıldız kalacak. Her nefes ile bu yıldız daha parlak ve büyük oluyor. Gümüş ışınlar her yöne erişiyor, siz nereye isterseniz oraya yönlendirebiliyorsunuz.

Şimdi gözlerinizi açın ve iletişim kurmak istediğiniz hayvana bakın. Kalbinizden hayvana bir köprü oluşturacak şekilde br ışın demeti yollayın. Bu hayvanı kendi hayvanlarınızı sevdiğiniz kadar çok sevmenizi istiyorum. Bu hayvanı bir insanı sevdiğiniz kadar çok sevmenizi istiyorum. Bu anda bu hayvanı herhangi bir şeyi sevdiğinizden daha çok sevmenizi istiyorum. Ne kadar dikkat çekici güzelliği olduğuna bakın. Desenlerine bakın. Duruşundaki asalete bakın. Ondaki güzelliği sanki onu ilk defa görüyormuş gibi hissetmenizi istiyorum. Eğer isterseniz nazikçe onu sevebilir ve yumuşakça şu sözleri söyleyebilirsiniz: “Seni seviyorum. Seni seviyorum. Seni seviyorum. Seni değiştirmeye çalışmayacağım. Seni kontrol etmeye çalışmayacağım. Sırlarını sana karşı kullamayacağım. Seni idare etmeyeceğim. Bana güvenebilirsin. Ben her şeyi dinleyebilirim. Seni korumak ve savunmak için buradayım, seni yargılamak için değil. Ben sadece senin için buradayım. Senin istek ve arzularını seslendireceğim ve sahibin ne düşünürse düşünsün senin ihtiyaçlarını koruyacağım. Seni dinlemeye söz veriyorum. Seni duyabiliyorum, şimdi. Lütfen benimle düşüncelerini paylaşır mısın?”

Eğer hayvandan olumlu yanıt alırsanız bu noktada sahibi tarafından onaylanabilecek soruları sormaya geçebilirsiniz. Kalemi elinize alın ve aklınıza henüz soruları sorarken gelen ilk cevapları, hissettiklerinizi, duyguyu, resmi not alın. Bunu yaparken kendinizi hayvanın bedeninde, zihninde, onun gözlerinden bakarken, onun yerinde otururken hissetmeye çalışın.

Bir şimşek hızında gelecek duygu seli, düşünce ve resim yağmuru yaşayabilir, ağzınızda sorduğunuz sorular karşılığında farklı tatlar, vücudunuzda acı veya tatlı hisler hissedebiliriniz. Bunlar sizi şaşırtabilir ancak iletişim kestikten sonra her zaman kendi bedeninizi arındırın. Bunu yapmak için sorularınız bitip, hayvana teşekkür ettikten sonra hayvan ile aranızda kurduğunuz kalbinizden çıkan gümüş ışık demetini kesin. Tüm bedeninizin üzerine parlak beyaz yıldızların aktığını ve sardığını hayal edin, böylece hayvanın üzerinizde bırakacağı duygulardan temizleneceksiniz.

Kaynak: Amelia Kinkade, The Language of Miracles, 2006

Not: Burada anlatılan tekniği sadece hayvanlar üzerinde değil, aslında diğer bir tür olan insanlar ve bebekler üzerinde üzerinde de deneyebilirsiniz. Bir sonraki blogumda hayvanlara sorabileceğiniz sorulardan örnekler vereceğim.

Benzer konuları merak ediyorsanız: http://bashico.blogspot.com
Bebeklerle ilgili doğal konular için: http://dogalanneyim.blogspot.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sevdim ellerimle okşadım, ne yaptı biliyormusunuz? Beni eve kadar getirdi .Bana teşekkürünü böyle bildir di.

Fatma Güneş ERGEN 
 18.10.2008 18:55
Cevap :
Herseyi anlıyorlar, aklımızdan gecen tum dusunce ve duygulari emin olabilirsiniz :P Sevgiler.  21.10.2008 23:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11580
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster